2019'da En Çok Satan Akıllı Telefon: iPhone XR

Araştırma şirketi Omdia'nın verileri, 2019'da Apple'ın 46.3 milyon iPhone XR birimi sattığını gösteriyor ve bu da onu dünya çapında en çok satan akıllı telefon haline getiriyor. Bu aynı zamanda Apple'ın 2018'de göndermeyi başardığı birimlerin iki katı: 23,1 milyon vs 46,3 milyon.

2019'da En Çok Satan Akıllı Telefon: iPhone XR

İPhone 11'e gelince, Apple 37.3 milyon adet etkileyici bir gemi göndermeyi başardı ve üçüncü çeyreğin sonuna doğru fırlamasına rağmen ikinci sırayı aldı.

Omdia araştırma firması, Informa Tech ve IHS Markit’in teknoloji araştırma portföyünün araştırma bölümünün birleşmesiyle kuruldu.

Apple ilk iki sırada yer alırken, Samsung beş cihazla ilk 10'a hakim oldu. Galaxy A10, A50 ve A20 sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci oldu. Bunu, Apple'ın 17.6 milyon ünite cihaz taşıdığı tahmin edilen altıncı sırayı alan iPhone 11 Pro Max izledi. İPhone 8, 17.4 milyon adet ile yedinci sırada yer aldı. Xiaomi’nin Redmi Note 7'si 16.4 milyon adetle sekizinci sırada yer aldı. Son olarak Apple için iPhone 11 Pro, 2019'da satılan 15.5 milyon adet ile dokuzuncu sırayı aldı.

Samsung ve Apple, 2019'da dünya çapında satılan en iyi 10 akıllı telefonun dokuzunu oluşturdu.

Omdia'nın akıllı telefon araştırma ve analiz direktörü Jusy Hong, “Apple sürekli olarak küresel akıllı telefon modeli sevkiyat sıralamasında birinci ve ikinci pozisyonlara sahipti ve şirket bu baskın pozisyonu beş yıldan fazla sürdürüyor” dedi. “Apple’ın fiyat artışlarının geçen yıl iPhone gönderilerinin azalmasına neden olduğunu düşünürken şirketin bu cephede devam eden hakimiyeti daha da dikkat çekici. Apple, rakiplerine kıyasla sunduğu model sayısını sınırlayarak satışlarını iPhone XR gibi geniş bir çekiciliğe sahip birkaç akıllı telefon üzerinde yoğunlaştırabildi. ”

Raporda ayrıca Samsung'un 2019'da 5G akıllı telefonların sevkiyatı üzerinde hakim olduğu belirtiliyor. Şirket, 2.6 milyon adet Galaxy Note10 + 5G, Huawei'nin Mate 30 Pro 5G'sini 2,5 milyon adet ile çok yakın bir sürede teslim etti.