267 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri 600$'a satışta

Şu anda, hacker forumunda 267 milyon Facebook kaydının hazinesi 600 dolara satılıyor.

267 milyon Facebook kullanıcısının bilgileri 600$'a satışta

Facebook'un aylık 2.5 milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve verileri ihlal edildiğinde, bu herkes için kötü bir haber. Bugün, milyonlarca şüpheli kullanıcının kişisel verilerinin riske atıldığı günlerden biri.

Aralık ayında 2019, Hackread.com yanlış yapılandırılmış bir Elasticsearch sunucusunun 267 milyon (267.140.436) kullanıcının kişisel bilgilerini açığa çıkardığını bildirdi. Bu kayıtlar çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kullanıcılara aitti ve Facebook profillerini, tam isimleri, her hesap için benzersiz bir kimliği ve zaman damgası vb. içeriyordu.

Facebook'ta Facebook'ta ABD vatandaşlarının %70'i aktiftir, bu da ülkenin toplam 327.2 milyon nüfusu dışında, kabaca 232.6 milyon insanın Facebook'ta olduğu anlamına gelir.

Şimdi, aynı veritabanı bir hacker Forumunda satılıyor gibi görünüyor, Hackread.com Öğren .miştir.

Evet, BT güvenlik firması Cyble'a göre, bilgisayar korsanları bir hacker Forumunda 267 milyon Facebook kullanıcısı kaydı satıyor. Cyble, birkaç gün önce karanlık web'de satılan yarım milyon otantik Zoom hesabını keşfeden aynı şirket.

Satılan veriler, Facebook profil bağlantılarını, tam adlarını, e-posta adreslerini, telefon numaralarını, yaşını, doğum tarihini, kullanıcının sitede aktif olup olmadığı, cinsiyeti, şehri ve adresleri vb.gibi durumları içerir.

Şu anda, veritabanı için satılıyor£500 (€575 – $625). Daha da kötüsü, araştırmacıların meşru olduğu ortaya çıkan verileri satın almaları ve analiz etmeleridir. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, bu kayıtlar kullanıcı şifreleri içermiyor, ancak satılan verilerin türü, kurbanlara karşı kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım dolandırıcılığı yapmak için yeterli.

Geçen yıl maruz kalan veritabanının kullanıcı şifreleri içermemesi dikkat çekicidir, ancak herhangi bir e-posta adresi de yoktu. Bununla birlikte, hasar yapıldı ve zaten sakatlanan Facebook, başka bir veri ihlali bildirimi vermek zorunda kalacak, ancak bu sosyal medya devi için her zamanki gibi bir iş.

Bay BEENU Arora, CEO ve Cybele'nin kurucusu ile özel bir konuşmada şunları söyledi ,

Bu aşamada, verilerin ilk etapta nasıl sızdırıldığının farkında değiliz, üçüncü taraf API veya hurdaya çıkarma sızıntısından kaynaklanıyor olabilir. Veriler, kullanıcılar hakkında hassas ayrıntılar içerdiğinden, siber suçlular tarafından kimlik avı ve spam için kullanılabilir.

Ayrıca onların Facebook profillerinde gizlilik ayarlarını sıkın kullanıcılara tavsiye edilmiştir, ve istenmeyen e-postalar ve metin mesajları dikkatli olmak.

Facebook artık veri ihlalleri ve güvenlik aksilikleri için yeni olduğundan, Mart 2019'te, şirketin 600 çalışanlarından daha fazlasına maruz kalan düz metin olarak 20.000 milyon kullanıcı şifresi sakladığı ortaya çıktı.