Apple, Apple Park'ta yeni GPS test tesisi kurma lisansı için başvuruda bulundu

FCC ile yapılan başvurular, GPS ekipmanı kurmak için özel bir lisans için izin ister, Apple'ın GPS testini artırmayı planladığını gösterir. Apple ilk kez böyle bir lisans istedi.

Apple, Apple Park'ta yeni GPS test tesisi kurma lisansı için başvuruda bulundu

Apple, iPhone'larla GPS alıcılarını sürekli olarak dahil etmiş ve test etmiş olsa da, şimdi bu testi Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) yeni bir uygulama ile genişletti.

Lisanslama amacıyla, GPS vericileri radyo yayıncılığı mevzuatında yer alıyor ve FCC ve Ticaret Bakanlığı'nın bir parçası olan ABD Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) tarafından ortaklaşa uygulanıyor.

Verici kullanmak isteyen şirketler Deneysel Lisans Dosyalaması için başvuruda bulunmalı ve Apple 23 Ocak 2020'de başvurdu. Başvuru henüz verilmemiştir, ancak Apple sistem tasarım mühendisi Harsha Hanumanthaiah tarafından yapılmıştır.

Hanumanthaiah, Mayıs 2018'den beri Apple'da ve önceki işi Qualcomm'da mühendis olarak bulunuyor.

Uygulama özellikle, FCC'nin tanımı içinde "yeni veya değiştirilmiş radyo istasyonu" olarak listelenen GPS ekipmanının kurulumunu kapsıyor ve başlangıçta iki yıla kadar bir süre boyunca çalışıyor.

Uygulamada, Apple iki hedef olduğunu söylüyor.

"[First] illumination of the part of the facility, located at 1 Apple Parkway, Cupertino, CA,with a GPS signal to allow for the testing and experimentation indoors for continued exploration of utilizing GPS technologies within their devices to provide innovative applications and continue to provide safe products.

[Second] further design, development and enhancement of existing GPS applications to provide greater efficiency and more effective means of utilizing GPS derived information."

Bu, Apple'ın kendi GPS cihazlarını daha iyi kontrol etmek ve test etmek için Apple Park'ta bir GPS vericisi veya tekrarlayıcı kurması anlamına gelir. Apple, Metro GNSS adı verilen bir GPS tekrarlayıcı kullanmayı planlıyor; buradaki GNSS, tüm GPS benzeri sistemler için küresel bir terimdir.

Böyle bir deneysel lisans için başvuran şirketler, cihazın nerede kullanılacağını belirtmelidir ve lisans yeniden başvurulmadan bu cihaz taşınamaz. Apple'ın cihazın konumuna ilişkin notları, cihazın 1 Apple Parkway'deki Apple Park'ta olacağını söylüyor. Uygulama ile yapılan bir çizim, Metro GNSS'nin ikinci bir kattaki ofise kurulacağını göstermektedir.

Bu, GPS ile ilgili ilk uygulama gibi görünse de, Apple daha önce hücresel ve tüketici telsizleri ile ilgili testler yapmak için lisanslara üç kez başvurdu. Her seferinde başarılı oldu, başvurular bir ila iki ay sonra onaylandı.

Apple ayrıca son zamanlarda dünya çapında GPS ağında planlanan bir değişiklik nedeniyle iPhone 5 kullanıcılarına iOS sürümlerini güncellemelerini tavsiye etmek zorunda kaldı.