Apple artık geliştiricilerin özel uygulamaları okullara dağıtmasına izin veriyor

Perşembe günü Apple, geliştiricilerin özelleştirilmiş uygulamaların dağıtımı yoluyla eğitim kurumlarına daha iyi hizmet vermelerini sağlayan Apple Okul Yöneticisi'ne bir yükseltme duyurdu.

Apple artık geliştiricilerin özel uygulamaları okullara dağıtmasına izin veriyor

Apple'ın geliştirici portalında bir yayında açıklanan yeni özellik, uygulama üreticilerinin şirketin Apple School Manager platformu aracılığıyla bir veya daha fazla kuruluşa özel uygulamalar oluşturmasına ve özel olarak dağıtmasına olanak tanıyor. Kabiliyet, geliştiricilerin bireysel kurumların ihtiyaçlarını karşılamalarına izin veriyor.

Apple, "Özel bir görünüm ve his, bir işlem veya iş akışı için özel işlevsellik, BT ortamları için özel yapılandırma, şirket verileri için güvenlik özellikleri ve iş ortakları, müşteriler, bayiler, franchise veya çalışanlar için özel özellikler sunabilirsiniz."

Okullar bu özelliği dahili kullanım için kendi uygulamalarını dağıtmak için de kullanabilir.

Bir uygulama tamamlandığında, geliştiriciler App Store Connect'teki hedef kuruluşlar tarafından indirilmeye yetkilendirilebilir. Seçilen okullara Apple Business Manger veya Apple School Manager aracılığıyla uygulamaya erişim izni verilir ve yazılımı Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) veya ödeme kodu aracılığıyla dağıtabilir.

Apple, geliştiricilerin bir uygulamayı yalnızca belirli kuruluşlar için kullanılabilir hale getirmek istiyorlarsa Ücretli Uygulamalar Sözleşmesi doldurmaları gerektiğini belirtiyor. Bu kural hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar için geçerlidir.

Apple School Manager 2016 yılında beta şeklinde çıktı. Apple'ın iş uygulaması dağıtım platformundan sonra tasarlanan web sitesi, büyük ölçekli mobil cihaz ekosistemlerini yönetmekle görevli eğitim yöneticileri için merkezi bir görev görüyor. School Manager, Yönetilen Apple Kimlikleri oluşturma ve izleme, MDM kaydını yönetme, uygulama ve e-kitap satın alma ve dağıtma, özel kurslar oluşturma ve daha fazlası için araçlar sağlıyor.