Apple bazı AirPods, iPad ve Apple Watch yapımlarını Çin'den Tayvan'a taşıdı

Apple'ın, coronavirüsü üretimi sınırlamaya devam ederken AirPods, iPad ve Apple Watch üretiminin en azından bir kısmını Çin'den Tayvan'a taşıma sürecine başladığı bildirildi.

Apple bazı AirPods, iPad ve Apple Watch yapımlarını Çin'den Tayvan'a taşıdı

Bu, Tayvan'a taşındığı söylenen MacBook Air ve MacBook Pro montaj çalışmalarına eklenecek…

Taiwan News'teki raporun orijinal kaynağı, karma sicili olan ancak tedarik zinciri konularında daha fazla güvenilirliğe sahip bir site olan Digitimes tarafından hazırlanan yerel bir rapordur. Apple'ın atması muhtemel bir adım gibi görünüyor.

Apple, komünist ülkede Apple ürünlerinin üretimini ciddi şekilde etkileyen virüsün yayılması nedeniyle tedarik zincirini coğrafi olarak çeşitlendirmeye çalışıyor. Apple, boğazın diğer tarafındaki tedarikçilerle işbirliğini sürdürmeye çalışırken, Tayvan'daki üretim oranını kademeli olarak artırmayı planlıyor.

Çin’in üretim hatlarının en az üçte birinin bu yılın ilk çeyreğinde boşta kalacağı ve Şubat ayı sonundan önce normal üretim seviyesine dönmenin neredeyse imkansız olacağı tahmin ediliyor. Mart ayının ilk on günü içerisinde normal üretime devam edip edilemeyeceği de şüphelidir.

Çin'in üretim verimine olan darbe, sonuçta koronavirüs salgınının yayılmaya ne kadar devam ettiğine bağlı olacaktır. Dünkü WHO raporu, önceki 24 saat içinde neredeyse tamamı Çin'de olmak üzere 1.909 yeni vaka ve 98 yeni ölüm olduğunu söylüyor. Bu toplamı 73.332 vaka ve 1.873 ölüme götürüyor. Çin için risk değerlendirmesi hala "Çok Yüksek" olarak ayarlanmıştır.

Apple, önceliğinin tedarik zincirinde yer alan herkesin refahı olduğunu söyledi.

Bizim en büyük endişe Apple çalışanlar, ortaklar, müşteriler ve Çin'deki tedarikçiler topluluğunu oluşturan kişilerle […]

İlk önceliğimiz - şimdi ve her zaman - çalışanlarımızın, tedarik zinciri ortaklarımızın, müşterilerimizin ve faaliyet gösterdiğimiz toplulukların sağlığı ve güvenliği.

Şimdiye kadar, Apple cihazlarının üretimi hakkında kesin olarak bildiğimiz tek şey, şirketin rehberliğinin alt ucuna bile çarpmamasıdır. Bununla birlikte, muhtemel etkinin bir dizi dış tahmini olmuştur. Akıllı telefon satışlarının beş yıl boyunca en düşük seviyede olacağı tahmin ediliyor, giyilebilir cihazların ilk beklentilerde% 16 düşmesi bekleniyor ve dizüstü bilgisayar gönderilerinin tam üçte bir oranında azalması bekleniyor.

Montaj işini Çin'den Tayvan'a kaydırmak yardımcı olacaktır, ancak Çin'de pek çok bileşen üretildiği için tam bir çözüm değildir. Salgın yeterince uzun süre devam ederse, Apple’ın sözleşme üreticileri bileşenlerde azalmaya başlayacak.