Apple, havadan ekran koruyucular, Oyun Modu ve daha fazlasıyla macOS Sonoma'yı duyuruyor

Pazartesi günü Apple, yeni özellikler ve geliştirmelerle macOS Sonoma'yı veya macOS 14'ü duyurdu. Buna iMessage, masaüstü widget'ları, havadan ekran koruyucular, yeni Oyun Modu ve daha fazlası için iyileştirmeler dahildir.

Apple, havadan ekran koruyucular, Oyun Modu ve daha fazlasıyla macOS Sonoma'yı duyuruyor

İşte macOS Sonoma'daki yenilikler
Tıpkı iOS 17 ve iPadOS 17 gibi, macOS Sonoma'daki iMessage da bir dizi yeni özellikle birlikte gelir. Bu, emoji geri bildirimlerini ve yeni bir emoji çıkartma arayüzünü içerir. Az kullanılan iMessage uygulamaları da daha temiz ve daha basit bir genel tasarım için bir alt menünün arkasına gizlenmiştir.

Şimdiye kadar ilk kez, macOS artık tvOS'a benzer havadan ekran koruyuculara sahip. macOS Sonoma, kullanıcıların masaüstüne etkileşimli pencere öğeleri eklemesine de olanak tanır.

Oyuncular için macOS Sonoma, kullanıcı oyun oynarken Mac donanımının tüm avantajlarından yararlanan yeni bir Oyun Modu sunar. Ayrıca Metal'de geliştirmeler ve geliştiricilerin Windows oyunlarını Mac'e taşımasına olanak tanıyan yeni bir API de var.

macOS Sonoma'nın ilk beta sürümü bugün geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Apple, bu yaz bir genel beta sürümünün mevcut olacağını söylerken, resmi sürümün bu sonbaharda çıkması bekleniyor. Güncelleme hakkında daha fazla ayrıntı Apple Developer web sitesinde bulunabilir.