Apple HQ ve Bay Area mağazaları en az 7 Nisan'a kadar kapalı kalacak

San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki altı ilçe Pazartesi günü, Apple mağazaları da dahil olmak üzere bölgedeki işletmeleri üç hafta boyunca geçici olarak kapanmaya zorlayacak yerinde bir barınma görevi başlattı. Amaç COVID-19 virüsünün yayılmasını durdurmaktır.

Apple HQ ve Bay Area mağazaları en az 7 Nisan'a kadar kapalı kalacak

Bakkalları, eczaneleri veya doktor ofislerini ziyaret etmek dışında yaklaşık 7 milyon kişi içeride kalmak zorunda kalacak. Yeni görev, bölgedeki Apple mağazalarının Apple'ın başlangıçta tasarlanan zaman çerçevesinden daha uzun süre kapalı kalacağı anlamına geliyor. Şirket başlangıçta 27 Mart'ta mağazalarını yeniden açmayı planladı.
San Francisco, Santa Clara, San Mateo, Marin, Contra Costa ve Alameda ilçeleri, en az 7 Nisan tarihine kadar yürürlükte kalacak olan yeni görevde yer alıyorlar. Apple merkezi ve bir dizi perakende satış yeri, COVID-19 salgını ile başa çıkmak üzere yerleştiriliyor.

San Francisco kapanıyor
San Francisco Belediye Başkanı London Breed Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “San Franciscolu arkadaşlarım, herkesin yapmasını istediğimiz şey, sizin güvenliğiniz ve çevrenizdekilerin güvenliği için en önemli geziler dışında herkes için evde kalmaktır,” dedi.

Yeni siparişler en kısıtlayıcı ABD'de. Yetkililer, Körfez Bölgesi'ndeki insanları mümkün olduğunca evde kalmaya ve sosyal etkileşimleri sınırlandırmaya yönlendirdi. Başkan Donald Trump bu öğleden sonra 10 kişiden büyük toplantıların ülke genelinde cesaretinin kırılması gerektiğini açıkladı.

Son dört gün içinde, Bay Area rapor edilen COVID-19 vakalarının sayısını 251'e iki katına çıkardı. Sadece sınırlı testler mevcut olduğundan, gerçek enfeksiyon sayısının çok daha yüksek olması beklenmektedir.
Karara uyulmasını sağlamak için polis şefleri ve şehir şerifleri çağrılıyor. Yerel yetkililer, San Francisco Chronicle'a, insanlar değişikliklere alıştıkça direktifleri uygulamak için acele etmeyeceklerini söylediler.