Apple iPhone 12 Modellerinde Face ID’yi Bir Üst Seviyeye Taşıyacak

Analistler iPhone 12 modellerinde Face ID özelliğindeki TrueDepth sistemini yenileyeceğini tahmin ediyor.

Apple iPhone 12 Modellerinde Face ID’yi Bir Üst Seviyeye Taşıyacak

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, iPhone modellerini her geçen yıl geliştirmek adına büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Şirket son olarak iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerini tanıttı ve satışa sundu. Diğer yandan yılın sonuna doğru tanıtılacak olan iPhone 12 için geliştirme çalışmalarına başlanmış durumda. Analistler ve Apple’a yakın kaynaklardan gelecek olan iPhone modellerine dair pek çok sızıntı ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere son yıllarda Apple, iPhone modellerinde güvenlik sistemini Face ID teknolojisi ile sunuyor.

Geçmiş yıllarda Touch ID yani parmak izi özelliğine yer veren şirket yüz tanıma ile daha etkin bir koruma sağladığına inanıyor. iPhone 12 serisinde de Face ID’nin yerini alması beklenirken, bu teknolojinin yenilenmiş yüzüyle geleceği konuşuluyor. İddia Barclays analistleri tarafından ortaya atıldı. Blaine Curtis, Baylie Harri ve Thomas O’Malley tarafında iPhone 12’nin Face ID sisteminin yenileneceği tahmin ediliyor.

Face ID Donanımı Yenileniyor

Apple iPhone X modelinden bu yana telefonlarında Face ID özelliğine yer veriyor. Bu donanımın içerisinde TrueDepth adı verilen bir sistem bulunuyor ve yüz tanıma işlem gerçekleştiriliyor. iPhone 12 serisinde bu sistem yenilenecek ve Face ID daha gelişmiş bir hale gelecek. Telefonların arka kamera kurulumunda da ToF sensörünün yer alacağı belirtiliyor. 3 boyutlu sensör bulunduracak olan yeni amiral gemilerinin Pro modelinde 6 GB RAM olacağı düşünülüyor.

Serinin uygun fiyatlı olacak iPhone 12 modelinde ise 4 GB RAM olacağı belirtiliyor. Gelmesi beklenen diğer değişiklikler arasında Lightning bağlantı noktasının kaldırılması yer alıyor. Böyle bir değişikliğin olması halinde EarPods kablolu kulaklıkların iPhone kutusundan çıkması mümkün olmayacak. Uzmanlar Apple’ın Eylül ayında dört yeni iPhone modeli tanıtacağını iddia ediyor. Mart ayında gelmesi beklenen iPhone SE 2 ile beraber 2020 yılı içerisinde Apple’ın 5 adet akıllı telefon tanıttığını görebiliriz.