Apple Kablosuz Şarj Cihazı Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri: AirPower Geri Dönüyor

Uzun gecikmelerden sonra, Apple'ın iPhone, Apple Watch ve AirPods için kablosuz şarj cihazı 2019'da Apple'ın yüksek standartlarını karşılayamadığı için iptal edildi. Ancak, şimdi bir analist, bir Apple kablosuz şarj matının 2020'de başlatılabileceğini öne sürüyor.

Apple Kablosuz Şarj Cihazı Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri: AirPower Geri Dönüyor

Apple, iPhone X'i Eylül 2017'de duyurduğunda, şirket aynı zamanda bir iPhone, Apple Watch ve bir çift AirPod'u şarj edebilecek bir kablosuz ped olan AirPower'ı da duyurdu.

O sırada Apple, AirPower'ın 2018'de piyasaya sürülmesini beklememiz gerektiğini söyledi. Ancak o yılın sonuna kadar şirket ürünün tüm sözünü web sitesinden kaldırdı ve hayranlar günün ışığını asla göremeyeceğinden korkmaya başladı. AirPower, Apple'ın 25 Mart basın etkinliğinde gösterişsizdi.

Daha sonra Mart 2019'da Apple, zorluklarla boğuşmuş gibi görünen AirPower projesini iptal ettiğini doğruladı. Donanım mühendisliği Apple SVP'si Dan Riccio şunları söyledi: "Çok çaba sarf ettikten sonra AirPower'ın yüksek standartlarımıza ulaşamayacağı sonucuna vardık ve projeyi iptal ettik. Bu lansmanı dört gözle bekleyen müşterilerden özür dileriz. Devam ediyoruz geleceğin kablosuz olduğuna ve kablosuz deneyimini ileriye taşımaya kararlı olduğuna inanmak, "diyor TechCrunch.

Ancak, Apple'ın kablosuz şarjda yaptığı işi tamamen atlamış gibi görünüyor. TF International Securities'den güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, 2020'nin ilk yarısında "daha küçük bir kablosuz şarj matı" piyasaya sürecek.

Bu, Apple'ın AirPower'ı gönderememesini engelleyen sorunlara bir çözüm bulduğu anlamına gelmez, ancak şirket kablosuz şarj etmeye yardımcı olmak için bir ürün istiyor gibi görünüyor. Kablosuz şarj, tüm üreticilerin aynı şarj cihazlarını kullanmasını isteyen Avrupa yetkisi sonrasında Apple için önemli hale gelen bir şey olabilir: Apple yıldırım bağlantı noktasını çıkarmak zorunda kalırsa USB-C yerine kablosuz şarj işlemine geçebilir.

Apple'ın şarj matı, AirPower ile niyet edildiği gibi birden fazla cihazı şarj edemeyecek, ancak Qi standardını kullanacak olan bu şarj pedi, cihazları tek tek şarj edebilecek gibi görünüyor.

AirPower'ın neden iptal edildiği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Şu anda mevcut olan AirPower alternatifleriyle ilgilenenler için en iyi kablosuz iPhone şarj cihazlarını tamamladık.

AirPower neden iptal edildi?
Phil Schiller, Eylül 2017'de AirPower'ı duyururken "Gelecek yıl AirPower şarj cihazını arayın" dedi. Ancak şimdi, bir buçuk yıl sonra Apple AirPower projesini iptal etti.

Yıllar boyunca AirPower ile ilgili problemler olduğuna dair çok sayıda gösterge var.

2018 sonbaharında, iPhone XS ve XR telefonları piyasaya sürüldükten sonra ürünün tüm sözleri Apple web sitesinden çekildi. Şarj cihazının varlığının havada olduğu açık bir göstergedir.

Daha da gizemli: AirPower için isteğe bağlı kablosuz şarj kutusu ile yeni AirPod'lar, 20 Mart'ta AirPower olmadan piyasaya sürüldü.

Ancak, hala umut ışığı vardı. Aralık sonunda iOS geliştiricisi Steve Troughton-Smith, Apple'ın "sonunda düzelttiğini" duyduğunu ve AirPower'ın "ne zaman isterse" başlayabileceğini tweetledi.

AirPower'ın üretime girdiğini bile duymuştuk. DigiTimes'ın tedarikçi kaynakları, Lite-On Semiconductor adlı bir firmanın "bir yıldan uzun bir süredir AirPower'da kullanılmak üzere GPP [cam pasifleştirilmiş paket] köprü doğrultucuları gönderdiğini" ve şarj cihazının "2019'un ilerleyen saatlerinde" piyasaya sürüldüğünde gönderilerin artmasını beklediğini söyledi.

Bu arada, "güvenilir bir kaynak" Hong Kong'un ChargerLAB'ine Luxshare Precision'ın Apple için şarj pedi yapmaya başladığını ve yakında piyasaya sürüleceğini ve başka bir kaynak Pegatron'un da üretime başladığını söyledi.

 

 

KGI Securities analisti Ming Chi Kuo'nun AirPower sevkıyatının "2019'un ilk yarısında başlayacağını" bile belirtmiştik.

Tüm bunlar, söylentilerin gösterdiği her ne varsa, sadece Apple'ın gerçeği bildiğini gösteriyor.

AirPower tasarımı ve yapımı
Tasarım açısından, Apple'ın AirPower kablosuz şarj cihazı zaten mevcut olan kablosuz şarj cihazlarının sayısından farklı görünmeyecekti.

Apple'ın Eylül 2017 açılış konuşmasındaki video vitrine dayanarak, AirPower'ın aynı anda üç cihaza (iPhone, Apple Watch ve AirPods) eşlik edebilecek kadar büyük beyaz bir mat olacağını ve kablosuzya bağlı tek bir güç kablosunun olacağını biliyorduk şarj cihazı.

Kablosuz şarj sağlanacak olsa da, kablosuz şarj cihazının kendisinin hala takılı olması gerekiyordu - bazıları için bariz görünebilir, ancak kablosuz şarj dünyasında yeni olanlar için dikkat çekmeye değer.

Yukarıda belirtilen MySmartPrice raporu, kablosuz şarj cihazı için gereken 8-7-7 bobin yapılandırması nedeniyle AirPower'ın Apple'ın Haziran 2017'de gösterdiği prototipten daha kalın olması gerektiğini gösteriyor.

AirPower özellikleri ve teknik özellikleri
Peki, Apple'ın AirPower kablosuz şarj cihazını piyasadaki her şeyden daha iyi hale getiren ne olacaktı? İlk olarak Qi kablosuz şarj standardı üzerine inşa edilecekti.

Apple, AppleWorldToday (Ocak 2018) aracılığıyla kablosuz şarj cihazı için bir patent başvurusunda bulundu ve bu da cihazın kablosuz güç sinyallerini, şarj sırasında olduğu gibi gerçek kablosuz şarjın yolunu açabilecek bir kablosuz güç alıcı elektronik cihaza da iletebileceğini önerdi. bir paspas üzerine yerleştirildiğinde iletim yoluyla değil, hava üzerinde.

AirPower'ın tüm uyumlu cihazların birbirleri arasında 'iletişim kurmasına' izin vererek şarj sistemini akıllıca yönetme yeteneğine sahip olması bekleniyordu.

Bir Bloomberg raporu (Haziran 2018'den itibaren) AirPower'ın iOS üzerinde çalışan, cihaz üzerinde güç yönetimi ve cihazlarla eşleştirme yapacak özel bir Apple çipi içereceğini iddia etti.

Tim Cook, "Sistemin harika bir arayüzü var. Şarjı daha verimli bir şarj sistemi aracılığıyla yönetmek için akıllıca birlikte çalışıyorlar ve birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Bu, mevcut standartlarla mümkün değil, ancak ekibimiz bunu nasıl yapacağını biliyor," dedi. etkinlikte.

Bu, AirPod'larınızı ve iPhone 8'inizi AirPower'da şarj ediyorsanız, cihazların birbirleriyle iletişim kuracağı ve her bir cihazın ne kadar güç gerektirdiğine 'karar vereceği' anlamına gelir.

AirPower mattaki tüm cihazların mevcut şarjı, diğer kablosuz şarj cihazları tarafından sunulmayan başka bir özellik olan şarj durumunda da iPhone'da görüntülenecekti.