Apple Kavisli Ekrana Sahip Mac Tanıtabilir

Apple’ın almış olduğu son patent, Mac ürünlerinde kavisli ekran yapısına işaret ediyor.

Apple Kavisli Ekrana Sahip Mac Tanıtabilir

ABD’li teknoloji devi Apple, Mac ve MacBook ürünleri ile bilgisayar pazarında adından söz ettiriyor. Minimalist tasarımı ve kendi geliştirdiği işletim sistemi ile öne çıkan Mac ürünleri, her yeni modelde farklı özellikler kazanıyor. Akıllı telefon pazarında ise iPhone modelleri ile kullanıcılara ulaşan teknoloji devi, almış olduğu patentler ile gelecekte piyasaya süreceği ürünler üzerinde çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana ekran teknolojilerinden büyük gelişmeler yaşandı. Özellikle katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Bu yıl yine Huawei, Samsung ve Motorola gibi devlerin yeni katlanabilir telefon modelleri tanıtması bekleniyor. Apple ise Mac ürünlerini ilgilendiren yeni bir patent aldı. Patentte ortaya çıkan görsellerde kavisli bir Mac ekranı gelebileceği görülüyor. Çok fazla detay olmamakla beraber yapılan yorumlarda Apple’ın katlanabilir ekranlı Mac geliştirebileceği tahmin ediliyor.

Apple’dan Kavisli Ekran Planı

Patenti inceleyenler Apple’ın katlanabilir ekranlı bir Mac geliştirebileceğini belirtiyor. Kavisli cam panel ekrandan masaya kadar uzanıyor ve katlanma özelliğine sahip. Kullanıcının ekranı katlaması ile beraber bilgisayarın otomatik olarak kapanacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar günümüz teknolojisi ile bu ekranın üretilmesinin zor olduğunu düşünüyor. Halihazırda katlanabilir telefonlar geçtiğimiz yıl ekran sorunları ile adından söz ettirmişti.

Esnek ve katlanabilir ekranlarda istenen dayanıklılığın elde edilmemiş olması bu planın hayata geçmesi için epey zaman olduğunu gösteriyor. Ayrıca Apple’ın almış olduğu bu patent kavisli ekranlı Mac’in kesin olarak üretileceği anlamına gelmiyor. Teknoloji şirketleri sürekli yeni patent başvuruları yapıyor. Ancak bu patentlerin bir kısmı hayata geçiyor. Yine de Apple’ın yakın gelecekte farklı ekran teknolojileri üzerine yoğunlaşacağını düşünebiliriz.

Apple Patent Davası Nedeniyle Ceza

Cupertinolu şirket yeni patentler alırken bir yandan da geçmişten gelen bir ceza ile karşılaştı. Şirketin daha önce akıllı telefonların bağlantı teknolojisine yönelik almış olduğu bi patent, Kanadalı bir paten firması ile davalık olmasına neden oldu. Patentin sahibi WiLan ile Apple ihlal yaşandığı iddiasıyla mahkemelik olmuştu. İki patent nedeniyle şirketler davalık olurken, veri indirme işlemi sırasında telefonun kullanılmasına imkan sağlayan bir teknoloji söz konusu.

Aslında iki şirket mahkemede ilk kez karşı karşıya gelmiyor. Daha önce de yine patent davası ile şirketler davalık olmuş ve Apple 145 milyon dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı. WiLan, Apple’a açmış olduğu son davada mahkeme tarafından tekrar haklı bulundu ve şirket 85 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Apple bu cezanın verilmesi için mahkemenin elinde yeterli kanıt olmadığını iddia etti. İki şirket arasındaki tartışmalar 2010 yılında Bluetooth teknolojisi sebebiyle başlamıştı.