Apple, Koronavirüsle Mücadele İçin Yeni Bir Domain Aldı

WHOIS kaydına göre Apple, yakın zamanda AppleCoronavirus.com alan adını kaydetti. Yeni kayıt, Apple'ın Cuma günü alan adına sahip olduğunu gösteriyor.

Apple, Koronavirüsle Mücadele İçin Yeni Bir Domain Aldı

Kayıt, söz konusu alan adını tescil ettiren kuruluş olarak Apple’ı gösteriyor. Büyük şirketler için alan adlarını koruyan, dünyanın en büyük domain servislerinden CSC Corporate Domains tarafından yapılan kayıt, Apple’ın salgına yönelik yeni bir girişime imza atabileceğine işaret ediyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi Apple ve Google, sağlık kuruluşlarıyla virüsün yayılmasını azaltmasına yardımcı olmak için Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini temel alan bir sistem geliştirmek için ortaklık kurduklarını açıklamışlardı. Alan adının, bu ortaklığın duyurulduğu cuma günü alınması, proje ile bağlantılı olabileceğini düşündürüyor.

Peki, Apple ve Google’ın geliştirecekleri sistemin çalışma mantığı nasıl olacak? Kullanıcı gizliliği ve güvenliğini merkezine alan sistem, her cihazın çevresindeki cihazlara anlık olarak değişen kimlik numaraları gönderecek. Eğer kullanıcılar, bir COVID-19 hastası ile temas ederse, otomatik olarak bilgilendirilecekler. 

 

Kaynak: https://www.webtekno.com/apple-koronavirus-applecoronavirus-com-h90053.html