Apple USB-C Konusunda Avrupa Birliği’nden Farklı Düşünüyor

Apple, Avrupa Birliğinin tek tip şarj konnektörü fikrine sıcak bakmıyor.

Apple USB-C Konusunda Avrupa Birliği’nden Farklı Düşünüyor

Akıllı telefonlar geçmiş yıllardan bu yana büyük bir değişim geçiriyor. Sektörün önde gelen üreticileri kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni modellerinde pek çok farklı özellik sunuyor. Bu değişim telefonların şarj konnektörlerinde de kendisini gösteriyor. Son yıllarda Android işletim sistemine sahip telefonların çok büyük bir bölümünde USB-C adı verilen konnektörler kullanılıyor. Apple ise iPhone modellerinde uzun yıllardır Lightning adı verilen bağlantı tipini tercih ediyor.

Hatta son yıllarda kullanıcılar yeni iPhone modellerinde de USB-C’nin olması gerektiğine dair isteklerde bulunuyordu. Avrupa Birliği bir süredir kendi pazarındaki tüm akıllı telefonların USB-C portuna sahip olması gerektiğini ifade ediyor. Dolayısıyla Apple’a da bu konuda baskı yapıyordu.Çünkü bu talebin kabul olması durumunda etkilenecek şirketlerin başında Apple geliyor. Teknoloji devi Avrupa Birliği’nden gelen açıklamalara yönelik cevap verdi. Apple bu denli radikal bir değişikliğin çok sayıda kullanıcıyı etkileyeceğini ifade ediyor.

Apple’dan Avrupa Birliği’ne Cevap

Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan açıklamalar akıllı telefonların hepsinde USB-C tipi konnektöre yer verilmesi yönünde. Apple bu değişiklik talebine itiraz etti ve böyle bir hamlenin çok sayıda iPhone kullanıcısını olumsuz etkileyeceğini açıkladı. AB bu uygulamanın özellikle üçüncü taraf üreticiler için maliyeti azaltacağını düşünüyor. Bugüne kadar sayısız şarj kablosu üretildi ve bunların büyük çoğunluğu kullanılamaz durumda.

USB-C ve Lightning arasındaki kabloların üretim süreçlerinde farklılıklar olması nedeniyle Avrupa Birliği tek bir standart üzerinde yoğunlaşmak gerektiğini belirtiyor. Apple ise müşterilerine en iyi deneyimi Lightning ile sunduğunu ifade ediyor. ABD’li teknoloji şirketi AB’nin yapmış olduğu bu dayatmaların yenilikçilik ve inovasyon adına engel oluşturduğunu ve üye ülkelerdeki kullanıcıların zarar edeceğinin altını çiziyor.

Apple Lightning ile Devam Edecek

Apple’ın açıklamasına göre piyasada kullanılmakta olan 1 milyarı aşkın Lightning portuna sahip cihaz mevcut. AB’nin mevzuatına uyum sağlanması halinde bu kullanıcıların olumsuz etkileneceğini belirten Apple, doğanın daha fazla kirletileceğine de dikkat çekiyor. Teknoloji devi aslında bazı ürünlerinde USB-C konnektörüne yer vermiş durumda.

Ancak iPhone ve iPad modelleri için böyle bir değişikliğin zorunlu olmadığı belirtiliyor. Açıklamada AB’nin bu isteğinin yerine getirilmesinin söz konusu olmadığının altı çizildi. Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere teknoloji devinin sonbahar aylarında tanıtacağı iPhone 12 ailesinde de Lightning portu yer alacak. Avrupa cephesinin bu durumu nasıl karşılayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz. AB ve Apple arasındaki bu sürtüşmenin önümüzdeki günlerde nasıl devam edeceği merak konusu.