Apple'ın söylentisi yüksek kaliteli kulaklıklar dokunmatik hareket kontrollerini kullanabilir

Apple'ın uzun söylentili kulak üstü kulaklıkları, özel işlev düğmeleri yerine kulaklıkların kullanıcının kafasına nasıl yönlendirildiğine bakılmaksızın çalışan dokunma hareketlerinden oluşan benzersiz bir kontrol şeması içerebilir.

Apple'ın söylentisi yüksek kaliteli kulaklıklar dokunmatik hareket kontrollerini kullanabilir

AirPods ve AirPods Pro'ya kulak üstü bir dedikodu söylentileri bir süredir dolaştı, ancak Apple'ın Beats'ın mülkiyeti dışında, şimdiye kadar kulak üstü ses aksesuarlarını serbest bırakmadı. Söylentiler potansiyel olarak yüksek kalitede bir deneyime işaret ederken, Apple bunu yeni özellikler sunmak için bir fırsat olarak kullanabilir.

Mevcut kulak üstü kulaklıklar genellikle şarkıları aramak, parçaları atlamak, ses kontrolü, güç ve diğer öğeler dahil olmak üzere müzik çalmayı yönetmek için düğmeleri kullanmaya dayanır. Kulaklıkların yanlarında dokunmaya duyarlı kontroller olması mümkündür, ancak kulaklıkları takarken onları göremediğinden veya kullanıcının sağ düğmede iletişim kurmasını sağlayan herhangi bir dokunsal geri bildirim aldığından, genellikle seçeneği yapar sorunlu.

Düğmeleri, sorunu çözmek için olası bir yol olarak dokunmatik yüzeyde bir dizi hareketle değiştirilebilse de, kullanıcının geleneksel olarak kulaklık taktığından emin olunması sorunu devam etmektedir. Hareketler tipik olarak yüzeyin yönünün belirli bir yol olduğuna bağlı olduğundan, onu beklediğinden farklı bir şekilde göstermek, hareketlerin doğru yorumlanmamasına neden olabilir.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından Salı günü yayınlanan bir patentte, "Kulaklık dönüşünün algılanması" için başvuru, kullanıcının gerçekten kulaklıkları nasıl taktığını belirleme konusunu ele almaktadır. Kafa bandı başın üstünde olduğunda ve bandın konfor için ileriye veya geriye, kafanın arkasına veya boynun arkasına doğru aşağıya doğru olduğu durumlarda geleneksel kullanımı dikkate alır.

Apple'ın çözümü, kullanıcının kulağının varlığını belirlemek ve daha sonra kulaklıkların yönünü bulmaktır. Kulaklıkların dışındaki beklenen dokunmatik panellerin ve içindeki kontrol devresinin yanı sıra, kulağı farklı şekillerde ölçmek için kullanılan çok sayıda sensör de vardır.

Bir biçimde, kulağın içi, kulağın kenarlarıyla temas eden veya onlara çok yaklaşan yakınlık sensörleri ve kapasite yakınlık sensörleri ile kaplıdır. Bu, kulağın şeklini algılayarak, kulaklığın kendisine göre yönünü bildirebilir ve dokunma hareketlerinin yorumunu sığacak şekilde ayarlayabilir.

Optik sensörler ve yakınlık sensörleriyle aynı şeyi etkili bir şekilde gerçekleştiren yapılandırılmış ışık sensörleri gibi başka sensörler de kullanılabilir.

Apple haftalık olarak çok sayıda patent başvurusu yapar, ancak başvurular Apple'ın araştırma ekiplerinin çalıştığı alanların göstergesi olsa da, böyle bir ürünün gelecekte kullanılabilir olacağını garanti etmezler.

Önceki patent başvuruları kulağın varlığı ile uğraşmıştır, ancak biraz daha az ilgili amaçlar için. Bazı başvurular yön algılama içerir, ancak kullanıcının kulaklıkları doğru veya yanlış bir şekilde takıp takmadığını belirlemek için, bu durumda kulaklıklar sol ve sağ kanalların çıkışlarını eşleşecek şekilde değiştirebilir. Kapasitif dizilerin benzer kullanımı da önerilmiştir.

İlgili diğer kişisel ses patentleri, kulaklığın hoparlöre dönüşebileceği, gömülü basınç sensörlerini kullanarak daha iyi bir ses üretebileceği ve sağlık izleme özelliklerini içerebileceği bazı patentlerdir.

Mucitler Brooke L. Bunney ve Jonathan R. Peterson olarak listelenmiştir.

Bunney, Apple'da kulaklık yönelimi ile ilgili birkaç patente bağlı bir donanım sistemi entegratörüdür. Peterson, 2017 yılına kadar Apple'da bir donanım mühendisliği yöneticisiydi ve şimdi Facebook Reality Labs'da çalışıyor. Peterson'ın çalışmaları ses ürünleri donanım ekibindeydi.