Coronavirus, üretim kapasitesi düşse bile iPad satışlarını artırıyor

Koronavirüs, iPad'ler de dahil olmak üzere Apple ürünlerinin üretimine çarpıyor olabilir, ancak Çin'de iPad satışlarında beklenmedik bir artış sağladığı bildiriliyor…

Coronavirus, üretim kapasitesi düşse bile iPad satışlarını artırıyor

Digitimes, işten ve eğitimden evde kalan insanların, iPad'lerde hafif fiyat artışları görecek ölçüde tabletlere olan talebi arttırdığını söylüyor.

Çin pazarındaki tablet talebi, uzaktan çalışma ve öğrenme gereksinimlerini artıran koronavirüs salgını sonrasında yanlışlıkla artmaktadır, ancak ODM'lerinin üretimi hammadde, bileşen ve işçilik sıkıntılarından etkilenmektedir.

Virüsün yayılmasını önlemek için Çin'deki birçok ofis çalışanı evden çalışıyor. Çok sayıda okul, evde kalan öğrenciler için çevrimiçi öğretim kursları başlattı ve cihaz için genellikle yavaş sezonda tabletlere olan talebi durdurdu.

E-ticaret platformları, çoğu fiziksel mağazanın normal işlemlere neredeyse hiç başlayamayacağı için tüketicilerin tablet satın almasının ana yoludur, ancak tabletler bu çevrimiçi alışveriş platformlarının çoğunda satıldığı için fiyatları da artmıştır.

Platformlar şimdi 32 GB ve 128 GB 10,2 inç iPad cihazları 2,499 CNY (355,5 ABD Doları) ve CNY3,099 CNY'de karşılık gelen modeller için Apple mağazalarında teklif edilenden daha yüksek CNY200 ve CNY100 satıyor.

Çin'de iPad üretimi, en düşük seviye modelleri yapan Compal ve çoğunlukla iPad Pro ürün yelpazesini oluşturan Foxconn arasında bölünüyor. Her iki tesis de Çin'in güneybatısındaki Chengdu'da bulunuyor ve Digitimes, her ikisinin de kapasitenin yaklaşık% 30'unda çalıştığını tahmin ediyor.

Apple tedarikçileri Çin dışındaki üretimi artırıyor. Bazı AirPods, iPad ve Apple Watch meclisi Çin'den Tayvan'a taşındı ve Foxconn, Çin dışındaki tesisler için genişleme planları üzerinde çalışmaya başladığını söyledi. Bunun, koronavirüs salgınının ötesinde bile faydalı olduğu kanıtlanıyor ve Apple'ın tek bir ülkeye olan bağımlılığını azaltıyor.

Apple, mevcut çeyrek için daha önceki kılavuzuna ulaşmayacağını söyledi, ancak bu, Apple'ın mali Q2'sinde kaybedilen gelirin üçüncü çeyrekte geri kazanılacağından emin olan alarm ve yatırımcıları endişelendirmedi.

DSÖ'nün dün yayınlanan son durum raporu, önceki 24 saatte 1.017 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 103 yeni ölüm olduğunu söyledi. Bu, toplamda 78.811 enfekte ve 2.462 ölüme ulaşmaktadır, ancak aynı zamanda hem yeni enfeksiyonların hem de yeni ölümlerin oranının şu anda yavaşladığını göstermektedir. Şu anda, İtalya ve İran'daki ciddi salgınlardan sonra bunun böyle kalıp kalamayacağı belirsiz.