DxOMark: iPhone 11’in Selfie Kamerası İlk 10 arasında değil

iPhone 11, Apple'ın önceki nesil akıllı telefonlarına kıyasla öne bakan kameraya büyük gelişmeler getirdi. Geniş açılı bir objektife ve 4K 60fps video kaydına sahiptir. Ancak, yine de DxOMark tarafından test edilen ilk on akıllı telefon listesine girmedi.

DxOMark: iPhone 11’in Selfie Kamerası İlk 10 arasında değil

İPhone 11 ve iPhone 11 Pro'da arkaya bakan kameraları test ettikten sonra DxOMark, iPhone 11'in selfie kamerasıyla ilgili bulgularını yayınladı. İPhone 11'in ön tarafında 23 mm geniş açılı lens ve F2.2 diyafram açıklığı bulunan tek bir 12MP kamera sensörü bulunuyor. Ajansın performans testlerine göre, akıllı telefonun öne bakan kamerası iyi. Ancak, telefonu en iyi selfie kameraları listesine getirmek için yeterli değil.

İPhone 11, DxOMark’ın fotoğraf testlerinde 92 puan ve video testlerinde 90 puan aldı. Genel skor 91 puandı ve iPhone 11 Pro’nun selfie kamera derecelendirmesine çok benziyor. Bunun nedeni, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro'daki selfie kameraların tamamen aynı olmasıdır.

DxOMark'ın testlerine ve kıyaslamalarına göre, iPhone 11 iyi pozlama ve iyi dinamik aralık ile hareketsiz görüntüler yakalayabilir. Bununla birlikte, iPhone 11 Pro tarafından yakalanan selfie'ler genellikle kırpılmış vurguları gösterir. Dahası, cilt tonunun olması gerekenden daha az sarı tonu vardı. Uzun mesafeli odaklanma, iPhone 11'in boğulduğu bir başka alandı.

Sınıfının akıllı telefonlarında genellikle görülenden daha fazla gürültü vardı. Düşük ışık koşullarında, iPhone 11’in selfie kamerasıyla çekilen görüntüler, Galaxy S10 veya Galaxy S20 gibi telefonlara kıyasla çok daha yüksek gürültü sergiliyor.

Video bölümüne atlayan DxOMark'ın raporu, telefonun 4K çözünürlükte ve pürüzsüz kare hızlarında yüksek kaliteli videolar kaydedebileceğini belirtiyor. Gürültü kontrol altında tutulur, dinamik aralık geniştir, renkler nokta üzerindedir ve aydınlıktan karanlık alanlara geçişler çok pürüzsüzdür. Telefonun odaklanma ile ilgili küçük bir sorunu var ve bu video kayıt modunda da mevcut.