Eski Apple çip yöneticisi, Apple'ın personel kaçakçılığı sonrası yeni teknolojiyi “boğmaya” çalıştığını iddia ediyor

Apple’ın mevcut davalarından biri, eski başmimar mimarı Gerard Williams II ile. Davayla ilgili yakın tarihli bir duruşmada Williams, Apple'ın yeni girişimi Nuvia'dan çalışanları işe aldığını ve davanın “yeni bir işletme tarafından yeni teknolojilerin ve çözümlerin yaratılmasını boğmak için kullanıldığını” iddia etti.

Eski Apple çip yöneticisi, Apple'ın personel kaçakçılığı sonrası yeni teknolojiyi “boğmaya” çalıştığını iddia ediyor

Williams, A serisi baş mimar çip rolünde dokuz yıl geçirdikten sonra geçen yılın başında Apple'dan ayrıldı. Geçen sonbaharda, yeni girişimi Nuvia'nın Intel ve AMD gibi şirketlerden alandaki mevcut ürünlerden daha yüksek verimlilik ve güvenlik sunmak amacıyla büyük veri merkezleri için cips yapmaya odaklandığını öğrendik.

Daha sonra Aralık ayında Apple, hala Apple'dayken yeni işini planlamak ve Apple çalışanlarını Nuvia için avlamak için Williams'a dava açtı. Duruşma öncesi duruşmalarında, Apple iki oy alırken Williams bir oy aldı.

Bugün Bloomberg, Williams'ın Apple'ın kuruluşundan bu yana kaçak avladığını ve davanın “yeni bir işletme tarafından yeni teknolojilerin ve çözümlerin yaratılmasını boğmak için bir girişim olduğunu” iddia ettiğini bildirdi.

Şubat 2019'a kadar Apple için kurşun yonga mimarı olarak çalıştıktan sonra Nuvia Inc.'i kuran Gerard Williams III, Apple'ın davasının “yeni bir işletme tarafından yeni teknolojilerin ve çözümlerin yaratılmasını boğmak ve özgürlüğünü azaltmak için tasarlandığını iddia ediyor. girişimcilerin daha doyurucu bir iş aramaları ”dedi.

Apple, San Jose, Kaliforniya'daki eyalet mahkemesinde dosyalamada, “çalışanlarının yeni bir iş kurmak için rekabetçi ve başka türlü ön ve yasal olarak korunan hazırlıklar yapmasını uygunsuz bir şekilde caydırmayı amaçlıyor” dedi.

Davada bir karara varılmadan önce biraz zaman geçebilir, ancak sonuç ne olursa olsun, bir avukat kararın "çığır açıcı" olacağını söyledi.