Eski Apple mühendisi Jim Keller, Intel'deki yönetici rolünden istifa etti

Jim Keller, 2018'den beri şirkette çalıştıktan sonra Intel'den ayrılıyor. Genel bir notta Intel, Keller'in kişisel nedenlerden dolayı bugün istifa ettiğini söyledi. Üst düzey başkan yardımcısı ve silikon mühendisliği genel müdürüydü ve yonga tasarımında büyük rol oynadı.

Eski Apple mühendisi Jim Keller, Intel'deki yönetici rolünden istifa etti

Bloomberg'in işaret ettiği gibi , Keller Tesla, AMD ve Apple'daki önemli projeler üzerinde çalıştı. 2008 yılında, daha sonra Apple tarafından satın alınan ARM işlemcileri tasarlamaya odaklanan PA Semi'de kıdemli bir yöneticiydi.

Satın alma ile Jim Keller, Apple'ın, şirketin iPad ve iPhone 4 gibi en popüler cihazlarından bazılarını tanıtmasına neden olan A4 ve A5 çipi de dahil olmak üzere ilk ARM işlemcilerini oluşturmasına yardımcı oldu. Mühendis, 2012'ye kadar Apple için çalıştı, AMD'ye katıldığında. 2016 yılında Tesla'da Otopilot Donanım Mühendisliği Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Şirket işlemci pazarında giderek daha sert bir rekabetle karşı karşıya kalırken Intel'in Keller gibi birini kaybettiği dikkat çekicidir. AMD yalnızca Intel'in işini tehdit etmekle kalmaz, Amazon aynı zamanda bulut bilişim için kendi çiplerini geliştiriyor. Bu hafta, Apple'ın bu ayın ilerleyen saatlerinde Mac serisinde Intel işlemcilerden ARM yongalarına geçişe başlamayı planladığını duyduk .

Intel, şirketin Keller'in projelerini yönetecek nitelikli bir ekibe sahip olduğunu pekiştiriyor. Ayrıca önümüzdeki altı ay boyunca Intel danışmanı olarak çalışmaya devam edecek.

Intel, Teknoloji, Sistem Mimarisi ve Müşteri Grubu (TSCG) içerisinde TSCG grup başkanı ve mühendislik baş sorumlusu Dr. Venkata (Murthy) Renduchintala'nın liderliğinde çok deneyimli teknik liderlerden oluşan bir ekibe sahiptir.

Analistler , Mac serisini ARM işlemcilerine taşımanın, Intel satışlarını da olumsuz yönde etkilemesi gereken Mac satışlarında önemli bir artışla sonuçlanmasını bekliyor.