Facebook, Bezos’un WhatsApp Hesabının Hacklenmesinde Suçu Apple’a Attı

Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un WhatsApp hesabının hacklenmesi ile ilgili iddialara bir yenisi eklendi.

Facebook, Bezos’un WhatsApp Hesabının Hacklenmesinde Suçu Apple’a Attı

Teknoloji dünyasında son günlerde en çok konuşulan konuların başında Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un WhatsApp hesabının hacklenmesi olayı yer alıyor. İddiaya göre Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Bezos’un WhatsApp yazışmalarını ele geçirdi.

Bu durum sonrası gözler Facebook’a çevrildi. Daha önce de pek çok veri ihlali nedeniyle adından söz ettiren ve para cezaları ile karşı karşıya kalan sosyal medya devi, WhatsApp’ın güvenliğini sağlayamamakla eleştirilmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler bu olay sonrası yetkililere resmi iletişimde WhatsApp kullanmamalarını söylemişti.

Facebook yetkilileri bu konuya dair yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ta mesajların uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunu ve doğrudan hacklenme gibi bir ihtimalin söz konusu olmadığını belirtiyor. Şirketten bu konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Facebook, Bezos’un iPhone X kullandığını hatırlatarak olayın iOS işletim sisteminden dolayı kaynaklandığını açıkladı. Bu suçlamalara Apple’ın nasıl karşılık vereceği merak konusu.

Amazon’un kurucusu Bezos’un WhatsApp yazışmalarının Suudi Arabistan Veliaht PRensi Muhammed bin Selman tarafından ele geçirilmesinin yankıları devam ediyor. Hacklenen telefonun iPhone X olması nedeniyle Facebook ihaleyi Apple’ın üzerinde attı. Olayın iOS işletim sistemi yüzünden olduğunu belirten sosyal medya devi, gönderilen herhangi bir mesaj ile hacklenme olayının mümkün olmadığını açıkladı. Mesajlaşma uygulamasında herhangi bir açık olmadığının altını çizen Facebook, iOS’taki güvenlik açıklarını işaret etti.

Hack olayı 4.22 MB boyutunda bir video dosyasının gönderilmesi ile gerçekleşti. Bu olayla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınan Facebook, olayla ilgili Apple’ı sorumlu tutuyor. Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos’un telefonunun Suudi prens tarafından hacklenmiş olması başka iddiaların da ortaya atılmasına neden oldu. Yakın geçmişte bazı gazetecilerin öldürülmesi olayında Muhammed bin Selman’ın parmağı olduğu iddia ediliyor.

Soruşturma devam ediyor ve önümüzdeki günlerde yaşanan veri ihlali ile ilgili kimin ihmali olduğunun ortaya çıkması bekleniyor. Sorun iOS işletim sisteminden dolayı mı yoksa WhatsApp’tan dolayı mı merak konusu. Facebook’un suçlamaları sonrası Apple’dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. İncelemeyi yürüten resmi kuruluşlardan önümüzdeki günlerde net bir açıklama gelmesi bekleniyor.