Google, Kişilerin Bazı Özel WhatsApp Gruplarına Davet Etmesine İzin Veriyor

Belirli Google aramalarında, herkes yüz binlerce WhatsApp grubunu keşfedebilir ve bunlara katılabilir.

Google, Kişilerin Bazı Özel WhatsApp Gruplarına Davet Etmesine İzin Veriyor

Google, yöneticileri özel olmak isteyebilecek WhatsApp grup sohbetlerine davet bağlantılarını dizine ekliyor. Bu, basit bir arama ile rastgele kişilerin çok çeşitli WhatsApp grup sohbetlerini keşfedip bunlara katılabileceği anlamına gelir.

Alman çıkışı Deutsche Welle'nin multimedya gazetecisi Jordan Wildon Cuma günü yaptığı açıklamada, "WhatsApp gruplarınız düşündüğünüz kadar güvenli olmayabilir." Wildon, belirli Google aramalarını kullanarak insanların sohbetlere bağlantılar bulabileceğini belirtti.

Uygulama tersine mühendislik Jane Wong, Google'ın WhatsApp gruplarına davet oluşturan URL'nin "chat.whatsapp.com" adlı basit bir araması için yaklaşık 470.000 sonuç aldığı bir tweet ekledi.

Anakart, WhatsApp gruplarına davet bağlantılarını bulmak için bir dizi belirli Google araması kullandı. Grupların bazıları aşırı duyarlı veya belirli bir kitle için görünmüyor. Google'daki bağlantıların çoğu, porno paylaşımı için gruplara yönlendiriyor.

Ancak diğerleri belirli gruplara hitap ediyor gibi görünmektedir. Anakart, kendisini Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş STK'lar olarak tanımlayan bir WhatsApp grup sohbetine girdi. Katıldıktan sonra, Anakart 48 katılımcının ve telefon numaralarının bir listesini görebildi.

Google'ın herkese açık arama irtibat sorumlusu Danny Sullivan, "Google ve diğerleri gibi arama motorları açık web'deki sayfaları listeliyor. Burada olan bu. Bir sitenin URL'lerin herkese açık olarak listelenmesine izin verdiği durumlardan farklı değil. Sitelere izin veren araçlar sunuyoruz sonuçlarımızda listelenen içeriği engellemek için "

WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada;

WhatsApp gruplarındaki grup yöneticileri, oluşturdukları bir bağlantıyı paylaşarak herhangi bir WhatsApp kullanıcısını bu gruba katılmaya davet edebilir. Aranabilir, genel kanallarda paylaşılan tüm içerik gibi, internette herkese açık olarak yayınlanan diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri bağlantılar herkesin erişebileceği bir web sitesine gönderilmemelidir.