Google'ın Akıllı İzleme Koruması, Safari kullanıcılarını izlemek için kullanılabilir.

Apple araştırmacıları, izlemeyi önlemek için Safari'deki gelişmiş gizlilik araçları, kullanıcıları izlemeye devam etmek için kullanılabilir; Google araştırmacıları, Apple'ın Akıllı İzleme Önleme sisteminde belirlenen toplam beş farklı saldırı vektörü ile bir kağıtta ortaya çıkarmayı planlıyorlar.

Google'ın Akıllı İzleme Koruması, Safari kullanıcılarını izlemek için kullanılabilir.

Akıllı İzleme Koruması, web sitesine göz atan kullanıcılar tarafından oluşturulan ve kullanıcının bir profili oluşturmak için dijital pazarlamacılar tarafından izlenebilen veri miktarını en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Hangi verilerin mevcut olduğunu azaltarak Apple, profilleri oluşturmayı ve kullanıcının hareketlerini izlemeyi zorlaştırmayı amaçladı.

Kısa süre önce yayınlanacak bir araştırma makalesinde, Google, ITP işlevlerinin, kullanıcıların izlenmeye devam etmesine olanak tanıyan, nasıl çalıştığına dair bazı kusurlar ortaya koydu. Beş farklı saldırı türü, makaleye göre üçüncü tarafların "kullanıcının tarama alışkanlıkları hakkında hassas özel bilgiler edinmesine" izin verebilir.

Güvenlik araştırmacısı Lukasz Olejnik, yayına "Gizliliği artırıcı teknolojilerin gizlilik riskleri getirmesini beklemezsiniz." Kusurlar, istismar edilirse, "onaylanmamış ve kontrol edilemeyen kullanıcı izlemeye izin verir."

ITP'nin kullanıcı davranışını algılama ve öğrenme işlevinin, bilgi sızıntısı ve izleme potansiyelinin neden ortaya çıkabileceği iddia edilmektedir. Google araştırmacıları, "ITP listesi kullanıcı tarafından ziyaret edilen web siteleri hakkındaki bilgileri dolaylı olarak sakladığından" açıkta kalan verileri yazıyor.

Araştırmacılar ayrıca, çevrimiçi taramayı daha kolay izlemek için bir kullanıcının "kalıcı parmak izi" oluşturmak için bir kusur kullanabilirken, başka bir sorun kullanıcıların arama motorları aracılığıyla ne aradığını belirleyebildi.

Apple, Aralık ayında güvenlik güncellemeleriyle ilgili bir blog yazısı sırasında kusurları kabul etti, ancak kusurların Safari'de yamalı olup olmadığını doğrulamadı. Apple gizlilik mühendisi John Wilander araştırmacılara "önleme takibi ile hem web içeriğinin ne zaman farklı muamele edildiğini tespit etme yeteneğini hem de bu tespitle mümkün olan kötü şeyleri keşfettikleri bir rapor gönderdikleri için kamuoyuna teşekkür etti."

Akıllı İzleme Önleme ve Apple'ın diğer benzer araçları, reklam endüstrisi için sorunlara neden olacak kadar yeterince performans gösteriyor. Reklam yöneticileri ITP'yi "şaşırtıcı derecede etkili" olarak övdü, bazı şirketler hedefli Safari reklamlarının fiyatlarında% 60'lık bir düşüş bildirdi.