Apple iMac Pro 2020

Apple bir cam iMac geliştiriyor. Bu şık hepsi bir arada bilgisayar bükülebilir, dokunmatik bir ekrana ve çıkarılabilir bir klavyeye sahiptir.

Apple iMac Pro 2020

Katlanabilir hype, üreticiler söz konusu olduğunda sona ermekten çok uzak. Birçok tüketici hala katlanabilir akıllı telefonlar ve tabletler konusunda şüpheci olsa da, elektronik üreticileri esnek ekranların geliştirilmesine büyük yatırımlar yapıyorlar. Apple, bir süredir katlanabilir bir iPhone ve katlanabilir bir iPad geliştirmek için bu tür bükülebilir bir ekranın uygulanmasını deniyor.

Ancak burada bitmiyor. Apple'ın son zamanlarda çok fütüristik bir iMac'in gösterildiği bir patent çıktı. Patentli hepsi bir arada masaüstü bilgisayar tamamen camdan oluşur. Cam gövdede geniş bir dokunmatik ekran ve çıkarılabilir bir klavye bulunur.

Tam cam muhafazalı iMac Pro masaüstü bilgisayar
"Cam gövdeli elektronik cihaz" başlıklı patent Apple tarafından Mayıs 2019'da USPTO'ya sunuldu, belgeler 23 Ocak 2020'de yayınlandı ve daha sonra bu çığır açan iMac PC hakkında birkaç uluslararası web sitesi yazdı.

Yetenekli Hollandalı tasarımcı Jermaine Smit - aka Concept Creator - LetsGoDigital, patentli tasarımı 3D render animasyonuna dönüştürerek bu özel masaüstü bilgisayarı hayata geçirmeye karar verdi. Aşağıdaki video animasyonunda tam cam iMac Pro'nun nasıl görüneceğini görebilirsiniz. İnce, şık cam tasarımı, birçok oturma odasında ve ofiste gerçek bir göz alıcı olacak ve kesinlikle bugünün tasarım standartlarını karşılayacaktır.

Tasarım çeşitli özel yenilikleri barındırıyor. Cam kasayla başlamak için bükebilirsiniz. En azından orta kısım, böylece ekranı her zaman en iyi görüntüleme rahatlığını sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, iMac'i yanınıza almak istiyorsanız da yararlı olabilir, çünkü alt kısmı tamamen bükebilir ve bilgisayarı yanınızda taşımayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Ortada ortada bulunan üst çerçeveye bir kamera dahildir. Video görüşmeleri için kullanışlıdır.

Bu fütüristik Apple iMac'in arkasında ekstra sağlamlık sağlayan bir stand bulunur, ayrıca gerekli donanım bileşenleri buraya dahil edilebilir. Patent daha sonra bir klavye kullanmak için çeşitli seçenekleri açıklar. Örneğin, klavyenin solunda ve sağında bir izleme paneli ile tasarıma ayrı bir klavye entegre etmek mümkündür.

Ayrıca bir MacBook dizüstü bilgisayarı arkadan kaydırma seçeneği de açıklanmaktadır. Böylece MacBook'unuzun klavyesini iMac'in geniş ekranı ile birlikte kullanabilirsiniz. Birçok farklı seçenek ve olasılık dikkate alınarak kapsamlı bir patenttir.

3D tasarımımız için, Apple'ın gerçekleştirmesi en kolay yöntem olan en basit kurulumu seçtik. Bununla birlikte, bu tasarımın açık bir dezavantajı olduğu görülmektedir. Çünkü klavye büyük ekrana çok yakın. Soru, bunun çok rahat olup olmayacağı. Tabii ki Apple'ın söylemek için küçük bir ayar olmasına rağmen; klavyeyi entegre etmiyoruz, bunun yerine on yıllardır alışık olduğumuz için iMac için ayrı olarak kullanılabilir.

Kavisli cam, mimari de dahil olmak üzere son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Düz bir cam plakayı kontrollü bir şekilde ısıtarak cam bükülebilir. Ancak cam soğuduğunda, camı bir kez daha bükmek mümkün değildir, son olarak cam doğası gereği esnek değildir.

Samsung, Galaxy Z Flip'in tanıtımı ile camın önümüzdeki ay bükülebileceğini gösterecek. Bu, Ultra İnce Cam (UTG) kullanan ilk katlanabilir akıllı telefon veya bükülebilen ultra ince bir cam ekran olacak.

Bununla birlikte, Apple durumunda, bir cam ekran değil, bükülebilen bir cam muhafaza. Cam yerine seramik veya plastik malzeme de kullanılabilir, malzeme yarı saydam olduğu sürece - patent tarifinde belirtildiği gibi.

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, son yıllarda giderek artan bir şekilde bir cam kasa seçilmiştir. Çok şık görünüyor ve ışığa güzel yansıtıyor. Ancak bazı dezavantajlar da vardır: cam savunmasızdır ve aynı zamanda parmak izlerine karşı çok hassastır. Soru, insanların cam PC'yi bekleyip beklemeyecekleri. Bununla birlikte, tasarım o kadar şık ve zarif görünüyor ki, şüphesiz bunun için bir pazar olacak.

Yeni iMac tasarımı
İlk Apple iMac 1998'de piyasaya sürüldü. O zamanlar hala büyük bir ekran tüpüydü, iMac G3'ü düşünün. Yaklaşık 16 yıl önce tanıtılan G5'ten bu yana, tasarım neredeyse aynı kaldı. Görüntü çözünürlüğü artırıldı, ekran kenarları azaltıldı ve daha güçlü bir donanım kullanılıyor. Ancak temel tasarım zaten oldukça eski. Dolayısıyla soru şudur; Gelecekte nereye gidiyoruz? Böyle bir cam tasarımı aslında bir çözüm sunabilir mi?

Kesinlikle bir tasarım devrimine neden olabilir. Son yıllarda, cam tüketici elektronik ürünlerinde giderek daha fazla kullanılmaktadır ve bu bakımdan mantıksız bir seçim olmayacaktır. Ayrıca, iMac'in bunca yıldan sonra bir tasarım güncellemesine ihtiyacı var. Dahası, bugün bildiğimiz PC'ler yakında katlanabilir meslektaşlarından sert bir rekabet alacaktır.

Giderek daha fazla bilgisayar üreticisi esnek ekran kullanımı konusunda bahis oynamaktadır. Katlanabilir ekranı olan bir dizüstü bilgisayar olan Lenovo ThinkPad X1 Fold'u düşünün. Amaç, çığır açan bu 5G dizüstü bilgisayarın 2020 yılının ortalarında 2500 dolarlık bir başlangıç ​​fiyatıyla piyasaya sürülmesidir.

CES 2020'de Dell ve Intel, katlanabilir bir PC'nin prototipini de gösterdi. 13 inç Dell Ori ve 17.3 inç Intel Horseshoe Bend'in geniş ve esnek bir ekranı var. Bu sadece modern bir görünüm ve his sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ek işlevsellik de getirir. Son olarak, ekranın yalnızca alt kısmını sanal klavye olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda üzerinde metin ve / veya görüntüler görüntülemek ve kaydırmak için de kullanabilirsiniz.

Sanal bir klavye gibi göründüğü kadar iyi, çoğu hala fiziksel bir klavyeyi tercih ediyor. Kesinlikle çok fazla yazmanız gerekiyorsa, örneğin işiniz için. Bu bağlamda, iMac yıllarca sürebilir. Her ne kadar bir tasarım güncellemesi kesinlikle yersiz olmaz. İMac Pro elbette birkaç yaşında.

Apple 2020 etkinlikleri
Apple'ın yeni bir iMac ve / veya iMac Pro'yu ne zaman duyuracağı ve hepsi bir arada bilgisayarın bu sefer bir tasarım yükseltmesi alıp almayacağı henüz belli değil. Mart ayında yılın ilk Apple etkinliği gerçekleşecek, büyük olasılıkla iPhone SE 2 / iPhone 9 ve yeni bir iPad Pro 2020 tablet duyurulacak. Ek olarak, bir AirTag izleyici de dahil olmak üzere çeşitli yeni aksesuarlar bekleniyor.

WWDC geliştirici konferansı, iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tabii ki macOS 10.16'nın açıklanacağı Haziran ayında yapılacak. Bu etkinlik sırasında yeni donanımların da devreye girmesi mümkündür. IPhone 12 serisi daha sonra Eylül ayında tanıtılacak, bu yıl dizilim dört modelden oluşuyor. Aynı zamanda yeni Apple Watch 6 da bekleniyor. Belki yeni bir MacBook için Ekim ayında başka bir etkinlik planlanıyor. Sonuç olarak, 2020'de birçok yeni Apple ürünü bekleyebilirsiniz.

Kaynak: https://nl.letsgodigital.org/computers/apple-imac-pro-2020/