IMEI sorgulama nasıl yapılır? (E-devlet, BTK)

Çalınma, kaybolma, cihazın yasal olup olmadığını anlama, kullanım durumu gibi pek çok şeyle ilintili olarak imei sorgulama yapılmaktadır. Peki imei sorgulama nasıl yapılır? İşte Android (Samsung, Huawei, Xiomi vb.), Apple (iPhone) için detaylı imeri sorgulama rehberi...

IMEI sorgulama nasıl yapılır? (E-devlet, BTK)

Cep telefonlarının parmak izi olan IMEI numarası pek çok işlem için gereklidir. Cep telefonu kullanıcıları, 2. el telefon alırken, telefonları kaybolduğunda, çalıntı telefon vakalarında garanti takibi gibi konularda IMEI numarası sorgulama yapmak durumunda kalabiliyorlar.

IMEI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Android (Samsung, Xiomi, Huawei vb.) ve iPhone yani Apple cihazlar için IMEI telefondan öğrenilmektedir. Bu adımdan sonra BTK’nın e-devlet üzerindeki sayfasından yapılan IMEI sorgulama işlemi cihazın çalıntı olup olmadığını, yasal yollardan ithal edilip edilmediğini öğrenilir.

IMEI sorgulama, telefonun IMEI numarasının BTK’da kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi işlemidir. Bu nedenle IMEI sorgulaması için resmi kaynaklara başvurulması gerekir.

E-devlet üzerinden yapılan IMEI sorgulama işleminde, IMEI numarasını ilgili boşluğa girdiğiniz cihazınızın yasal yollarla ithal edilip edilmediğini öğrenebilir, cihazın çalıntı ya da kayıp olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-devlet üzerinden IMEI sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Adım 1:

  • Yukarıda paylaştığımız bağlantı ile e-Devlet'te BTK’ya bağlı IMEI sorgulama sayfasına erişeceksiniz. İşlemlere başlayabilmek için bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Giriş yap" butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu butona tıkladıktan sonra sistem sizi e-devletin kimlik doğrulama sistemi ekranına yönlendirecek.

Adım 2:

  • Bu ekranda sizden istenen bilgileri ilgili boşluklara girerek sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabileceğiniz gibi mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı gibi alternatif giriş yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza tekrar ilk görseldeki ekran çıkacak. Bu ekrandaki ilgili boşluğa cihazınızın IMEI numarasını yazıp sorgula butonuna bastığınız takdirde girdiğiniz IMEI numarasının BTK sisteminde kayıtlı olup olmadığı ile alakalı bilgilendirileceksiniz. Bununla alakalı örnek görseli de aşağıdan inceleyebilirsiniz.