iOS 14 ile Gelen Yeni Özellikler

Aylarca söylentilerden ve spekülasyonlardan sonra Apple nihayet iOS 14 işletim sistemini ortaya çıkardı. Yalnızca çevrimiçi bir WWDC etkinliğinde şirket, iOS, iPad OS, macOS, watch OS ve tvOS'un en son sürümünü sergiledi. iOS 14'e gelince, iPhone için en son güncelleme, baş döndürücü özellikler, iyileştirmeler ve küçük ayarlarla dolu. Şimdiye kadar keşfettiğimiz yeni iOS 14 özelliklerinin ve geliştirmelerinin bir listesini inceleyeceğiz.

iOS 14 ile Gelen Yeni Özellikler

iPhone için Yepyeni iOS 14 Özellikleri
1. Uygulama Kütüphanesi
Apple, ana ekranda yeni bir Uygulama Kitaplığı sayfası geliştirdi. Uygulamaları kategoriye göre kategorilere ayırır, bir grup oluşturur ve ilgili bir ad verir. Her şey kullanıcı girişi olmadan otomatik olarak çalışır.

2. Ana Sayfaları Gizle
Uygulama Kitaplığı, ana ekrandaki uygulama listesinin sonunda yer alacaktır. İOS 14 ile, giriş sayfalarını gizleyebilir ve kolay erişim için yalnızca tek bir sayfa ve Uygulama Kitaplığı tutabilirsiniz.


3. Uygulama Kitaplığında Daha İyi Uygulama Önerileri

Kullanımınıza bağlı olarak, Uygulama Kitaplığı'ndaki gruplar size en çok kullanılan uygulamaları önceden önerir. Bu yüzden tüketicilerin göz atması ve kullanması kolay olacak.

4. Uygulama Kitaplığında Uygulama Arama
Apple, Uygulama Kitaplığı'nın en üstünde bir arama çubuğu sunar. Bir uygulamayı hızlı bir şekilde aramak ve açmak için kullanabilirsiniz. Arama çubuğu uygulamaları liste görünümünde gösterir.


5. Ana Ekranda Widget Desteği
Apple nihayet ana ekrana widget desteği ekledi. Artık ana ekrandaki herhangi bir uygulama widget'ını sürükleyip bırakabilirsiniz. Uygulama simgeleri alanı, pencere öğesi boyutuna ve yerleşime göre otomatik olarak ayarlar.


6. Yeniden Boyutlandırılabilir Widget'lar
Widget boyutundan bahsetmişken, iOS 14 artık widget boyutunu tercihinize göre özelleştirmenize izin veriyor. Daha fazla bilgi için kare şeklini seçebilir veya geniş genişliği kullanabilirsiniz.


7. Akıllı Widget Yığını

Widget işlevi burada bitmiyor. Ana ekrana bir widget yığını yerleştirebilirsiniz. Zamana ve güne bağlı olarak, iOS 14 sizin için widget'ları değiştirecektir. Örneğin, sabah Haritalar widget'ını, öğlen Takvim'i ve gece Sağlık widget'ını sergileyecektir. Smart Stack, ana ekranda yerden tasarruf sağlar ve amaca hizmet eder. Eklenen widget'lardan geçmek için yığını yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz.


8. Yeni Arayan Arayüzü
Android'den ilham alan Apple, üstte yalnızca arayan adı ve Sonlandır / Al düğmesi ile küçük bir banner bildirimi gösteren yeni bir arayan kullanıcı arayüzü uyguladı. Artık tüm kullanıcı arayüzünü almıyor.


9. Resim İçinde Resim Modu
Resim modunda Resim ile ‌iPhone‌ kullanıcıları artık cihazlarında başka bir yere giderken TV şovlarını ve filmleri izleyebilirler. Uygulama iPad'de Resim İçinde Resim ile benzerdir.


10. Varsayılan Tarayıcı ve E-posta Uygulamasını Değiştirme
Apple, kullanıcılardan ve düzenleyicilerden gelen artan baskı ile, iOS 14'te varsayılan tarayıcıyı ve E-posta uygulamasını değiştirme yeteneğini ekledi. Bu hoş bir değişiklik ve eminim çoğu favori tarayıcılarını seçmek için eklenen esnekliği takdir edecek ve e-posta uygulaması.

11. Kompakt Siri kullanıcı arayüzü
İOS 14'ten önce, varsayılan Siri UI bir sorguyu dinlemek ve cevaplamak için tüm ekranı alıyordu. Siri, iOS'ta dijital asistanı çağırdığınızda görünen yeni, daha büyük renkli bir simge ile açılır. Yeni çevre artık normal iOS kullanıcı arayüzünün üzerine geliyor.


12. Uygulama Klipleri
 
App Clips, Apple’ın iPhone tüketicilerinin uygulamayı indirmeden uygulama işlevini kullanmalarına izin verme konusunda iddialı bir yaklaşımdır. Uygulama Klibi, ihtiyaç duyulduğu anda keşfedilecek şekilde tasarlanmış bir uygulama deneyiminin küçük bir parçasıdır. Bunlar, Apple tarafından tasarlanan yeni bir Uygulama Klibi kodu taranarak veya NFC etiketleri ve QR kodları aracılığıyla kolayca keşfedilebilir ve erişilebilir veya tümü uygulamalardan beklenen güvenlik ve gizlilikle Mesajlar veya Safari'de paylaşılabilir.


13. Mesajlarda Pin Konuşma
iOS 14, Mesajlar uygulamasındaki önemli görüşmeleri takip etmeyi kolaylaştırır. Artık hızlı ve kolay erişim için bir görüşmeyi en üste sabitleyebilirsiniz.

14. Grup Mesajlarındaki Konular ve Bahisler
Bazen grup görüşmeleri oldukça meşgul olabilir. İOS 14 ile artık gruplar halinde (Slack'e benzer) bir iş parçacığı başlatabilir ve sorunsuz bir konuşma için bir kullanıcıdan bahsedebilirsiniz.


15. Apple Haritalar'daki Rehber
Apple Haritalar'daki rehberler, bir dizi güvenilir kaynak tarafından oluşturulmuş bir şehirde ziyaret edilecek ilginç yerlerin bir listesini sunar. Rehberler, sıcak yeni restoranları keşfetmenin, popüler mekanları keşfetmenin ve saygın markaların yeni önerilerini keşfetmenin harika bir yoludur.


16. Daha Fazla Şeffaflık için Gizlilik Özellikleri
iOS 14 ile App Store ürün sayfalarında, geliştiricilerin kendi bildirdikleri gizlilik uygulamalarının özetleri, basit ve anlaşılması kolay bir biçimde görüntülenir. Kullanıcılar, uygulamanın hangi verileri kullandığına ve bunlara hangi verilerin bağlı olduğuna hızlı bir şekilde bakabilir.


17. Yeni Çeviri Uygulaması
Yeni Çeviri uygulaması 11 farklı dil arasında ses ve metnin hızlı ve doğal bir çevirisini sunuyor. Cihazdaki mod, kullanıcıların özel ses ve metin çevirisi için uygulamanın özelliklerini çevrimdışı olarak deneyimlemelerini sağlar.


18. Resim Modunu Gizle
Apple, basit Resim içinde Resim entegrasyonu ile burada durmadı. Videoyu hızlıca kaydırabilirsiniz, video ana görünümden gizlenir. Ancak, ses arka planda çalmaya devam edecektir.

19. Yeni Memojiler
Apple, Memoji paketlerine daha fazla özelleştirme ekledi. Yeni bir saç modeli ve çeşitli özelleştirme paketleri ile daha iyi bir Memojii yapmanın daha fazla yolu var.


20. Siri ile Sesli Mesaj Gönder
iOS 14 ile Mesajlar uygulamasında sesli mesaj göndermek için Siri sesli yardımcısını kullanabilirsiniz. Apple, şimdilik üçüncü taraf uygulama desteği hakkında açıklık getirmedi.

21. Mesajlarda Grup Fotoğrafı
Apple, grup fotoğrafını Mesajlar'da sergilemenin yeni bir yolunu ekledi. Grup fotoğrafı, çevresindeki üyelerin küçük profil fotoğraflarıyla merkezde kalır.

22. Grup Bildirimlerini Özelleştirin

Bahsettiğim gibi, iOS 14, Mesajlar uygulamasındaki grup konuşmalarında söz desteği ekledi. Uygulamayı yalnızca kilit ekranındaki sözler hakkında bildirim alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

23. Çevrimdışı Kullanım Kılavuzu Kaydet
iOS 14, Apple Haritalar için rehber desteğini getiriyor. Bu kılavuzları çevrimdışı kullanım için kaydedebilirsiniz. Kılavuzlar yeni bilgilerle güncellendiğinde, Haritalar bu bilgileri de güncelleyecektir.


24. Apple Haritalar'da Bisiklete binme Yönü
Apple, Apple Haritalar'da bisiklet yönü için destek ekledi. Bisikletle yol tariflerinde yükseklik, caddenin ne kadar meşgul olduğu ve rota boyunca merdiven olup olmadığı dikkate alınır.

25. Şarj Durdurmalı EV Yönlendirme
Apple Maps Elektrikli araç yönlendirmesi, mevcut araç şarjına ve şarj cihazı türlerine göre planlanmış bir rotaya şarj durakları ekler.

26. Ev Uygulaması Geliştirmeleri
iOS 14'te Ev uygulaması, aksesuarlara ve sahnelere daha hızlı erişim için Kontrol Merkezi'ndeki denetimleri genişletti. Uyumlu HomeKit özellikli ışıklar için Uyarlanabilir Aydınlatma, renk sıcaklığını gün boyunca otomatik olarak ayarlar. Ev uygulaması ayrıca cihazdaki Yüz Tanıma'yı destekler, uyumlu video kapı zilleri ve kameralar arkadaşlarınızı ve ailenizi tanımlayabilir.


27. AirPods Çok Cihazlı Anahtarlama
iOS 14 ile AirPods, otomatik cihaz değiştirme ile Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir. İPad'de film izliyorsanız ve iPhone'dan arama yapmak istiyorsanız, AirPod'lar aramayı cevaplamak için otomatik olarak iPhone'a geçecektir.

28. AirPod'larda Mekansal Ses Desteği
Dinamik kafa izlemeli uzamsal ses AirPods Pro'ya tiyatro benzeri bir deneyim getiriyor. Uzamsal ses, kullanıcıya sürükleyici bir dinleme deneyimi sunmak için sesi neredeyse bir alanda yerleştirir.


29. Dijital Araba Anahtarı Desteği
Dijital araba anahtarları, kullanıcılara araçlarının kilidini açmak ve başlatmak için iPhone veya Apple Watch'u kullanmanın güvenli bir yolunu sunar. Ayrıca Mesajlar'ı kullanarak paylaşabilir veya bir cihaz kaybedilirse iCloud aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz.

Apple ayrıca, kullanıcıların iPhone'larını cebinden veya çantasından çıkarmadan gelecekteki araba modellerinin kilidini açmasına izin verecek ve gelecek yıl satışa sunulacak olan U1 çipi aracılığıyla sağlanan uzamsal farkındalık için Ultra Geniş Bant teknolojisine dayanan yeni nesil dijital araba anahtarlarını tanıttı.

30. Find My App'te Üçüncü Taraf Ürünleri ve Aksesuarları Desteği
Apple, yeni Ağımı Bul aksesuar programı ile üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları bulmak için destek ekledi.

31. Safari'deki Gizlilik Eklentileri
Safari tarayıcısı artık Gizlilik Raporu'nu görüntülediğinden, kullanıcılar hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görebiliyor, kullanıcıların bir veri ihlaline karışmış olabilecek kaydedilmiş şifreleri algılamasına yardımcı olmak için güvenli şifre izleme.

32. Hava Durumu Uygulaması Geliştirmeleri
iOS 14 ile Hava Durumu uygulaması ve widget, kullanıcıları şiddetli hava olayları hakkında güncel tutar ve yeni bir sonraki saatlik yağış grafiği dakika dakika yağış gösterir.

33. Apple Sağlık Geliştirmeleri
Apple Health, uykuyu yönetmek, işitme sağlığını etkileyebilecek ses seviyelerini daha iyi anlamak ve yeni bir Sağlık Kontrol Listesi sunmak için yeni yollar sunuyor.

34. Emoji Seçici
iOS 14, aradığınız belirli bir emojiyi bulmak için yeni bir arama arayüzü ekler.

35. Daha İyi Fotoğraf İzni
iOS 14, kullanıcıların cihazdaki tüm Fotoğraf Kitaplığı yerine yalnızca seçilen fotoğraflara erişmesine izin verir.

36. Yerel Ağ Gizliliği
iOS 14'te, uygulamaların yerel ağdaki cihazları bulmak ve bunlara bağlanmak için izin istemesi gerekir.

37. Apple Notes Yükseltmeleri
Apple Notes uygulaması artık notlarda aramayı daha hızlı hale getiren cihaz içi zeka ile birlikte geliyor.

38. Sesli Not İyileştirmeleri
Sesli Notlar artık kaydın ses kalitesini artırmak için yeni bir Kaydı Geliştir özelliği sunuyor.

39. Apple Hatırlatıcıları
Apple Reminders, iOS 13'te büyük bir yeniden tasarım aldı. iOS 14 ile, Hatırlatıcılar uygulaması için yeni bir Hızlı Giriş seçeneğinin yanı sıra yeni hatırlatıcıları daha hızlı yakalamak için akıllı öneriler de geliyor. Paylaşılan liste üyeleri de ödevleri bölmeyi kolaylaştırmak için birbirlerine görevler atayabilir.

40. Apple Fotoğrafları
Fotoğraflarda kolayca gezinmek ve düzenlemek için yeni filtre ve sıralama seçenekleri vardır.

41. Fotoğraf Makinesinde Pozlama Telafisi
Apple, Fotoğraflar'a kullanıcının kamera odağını ayrı ayrı kilitlerken bir pozlama değerini kilitlemesini sağlayan yeni bir pozlama telafisi kontrolü ekledi.

42. Apple Müzik Yeniden Tasarımı
Apple Music küçük bir makyaj aldı. "Şimdi Dinle" özelliği ön ve merkezdedir. Alttaki gezinme menüsünde Göz At, Radyo, Kütüphane ve Arama sekmeleri bulunur.

43. ​​Şarj Cihazı Bağlandığında Otomasyonu Çalıştırma
iOS 14'te yeni bir Siri Kısayolu çalıştırmak için yeni bir seçenek var. Artık şarj cihazını bağlıyken veya çıkarıldığında Siri'yi otomasyonu çalıştıracak şekilde ayarlayabilirsiniz.

44. Yüksek Sesleri Azaltın
iOS 14 ile iPhone, kulaklık sesinizi analiz edebilir ve ayarlanmış desibel seviyesinin üzerindeki sesleri azaltabilir.