iOS 14: iPhone Ana Ekranınıza Widget Ekleme

Güncelleme, dikkat çekici özelliklerin yanı sıra küçük ve gizli ayarlarla dolu.

iOS 14: iPhone Ana Ekranınıza Widget Ekleme

Bunlar arasında, iPhone'un ana ekranına widget ekleme yeteneği muhtemelen en sevdiğim eklemelerden biri. Orijinal iPhone'un piyasaya sürülmesinden bu yana, varsayılan ana ekran hiçbir zaman büyük bir değişiklik yapmadı. Bu, iOS 14 ile değişiyor çünkü iPhone'un ana ekranına widget eklemesine izin veriyor.

iPhone Ana Ekranına Widget Ekleme

Bu yazıda, tüm yeni iOS 14 widget'ları geliştirmelerini ve bunları iPhone ana ekranına nasıl ekleyeceğinizle ilgili adım adım bir kılavuzu ele alacağız.

iOS 14'ten önce, iPhone'da sınırlı widget desteği vardı. Örneğin, kullanıcılar widget boyutunu değiştiremedi ve ana ekrana widget ekleme özelliği eksikti. iOS 14 bunları düzeltir ve kullanıcıların üç farklı widget boyutu arasından seçim yapmalarını sağlar. Apple ayrıca onları güçlendirmek için birkaç yeni özellik ekledi. Ancak, iPhone ana ekran widget'larıyla etkileşime giremezsiniz .

Ana ekrana widget eklemenin birkaç yolu vardır. Bunları 'Ana Ekranı Düzenle' menüsünden veya Bugün Görünümü menüsünden ekleyebilirsiniz. İOS 14'te iPhone ana ekranınıza uygulama widget'ları eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: iPhone'unuzun kilidini açın ve ana ekrana gidin.

2. Adım: Boş bir ekrana veya bir uygulama simgesine uzun basın.

3. Adım: Simgeleri kaldırma özelliğine sahip düzenlenebilir bir ana ekran göreceksiniz.

4. Adım: Sol üst köşedeki '+' simgesine dokunun.

5. Adım: Alt kısımdaki widget panelini üstte bir arama çubuğu ve alt kaydırma menüsünde desteklenen uygulama adlarına sahip widget'lar açar.

6. Adım: iPhone ana ekranına eklemek istediğiniz herhangi bir uygulama adına veya widget'a dokunun.

7. Adım: Sistem, widget önizlemesini sergileyecek ve mevcut farklı widget boyutları arasından seçim yapmanızı isteyecektir. Küçük, Orta veya Büyük widget'ı seçebilirsiniz.

8. Adım: dokunun üzerine ' Widget ekleyin ana ekranınıza eklemek için alttaki düğmeyi'.

iPhone Ana Ekranında Bugün Görünümünden Pencere Öğeleri Ekleme

Alternatif olarak, iPhone'unuzda Bugün Görünümünü görüntülemek için sola hızlıca kaydırabilirsiniz. Boş bir alana uzun basıldığında, Bugün görünümünü düzenleme seçeneği açılır. Sol üst köşedeki '+' simgesine dokunabilir ve Bugün Görünümüne bir widget ekleyebilirsiniz.

Şimdi, ana ekrana eklemek istediğiniz herhangi bir widget'a uzun basın ve seçilen widget'ı ana ekrana sürükleyip bırakın. Simgeler otomatik olarak hareket edecek ve widget için yer açacaktır.

Widget tarafından görüntülenen bilgileri düzenlemek için, üzerine uzun süre dokunup düzenleyebilirsiniz. Örneğin, hava durumu widget'ına uzun süre dokunabilir ve geçerli konumu değiştirebilirsiniz. Hatırlatıcılar widget'ına uzun dokunun ve görüntülemek için başka bir liste seçin.

Widget'lar iPhone'un Ana Ekranından Nasıl Kaldırılır?

Uygulamaları kaldırmaya oldukça benzer. Widget'a uzun basın ve 'Widget'ı Kaldır' seçeneğini seçin. iPhone ana ekranına bir widget eklediğinizde iOS, widget için yer açacak ve simgeler arasında dolaşacaktır. Eklenen widget'ı kaldırdığınızda, uygulama simgesi yerleşimi orijinal düzene geri döner.