iOS 14: iPhone'da Kulaklık Sesi Seviyesini Gerçek Zamanlı Olarak Kontrol Etme

iOS 14 güncellemesi, iPhone'daki güvenlik ve sağlık özelliklerine dikkate değer bir vurgu yapar. İOS 14, uzun zamandır beklenen Uyku izleyicisine sahip olmanın yanı sıra, Sağlık uygulamasındaki işitme özelliklerine de iyileştirmeler getiriyor.

iOS 14: iPhone'da Kulaklık Sesi Seviyesini Gerçek Zamanlı Olarak Kontrol Etme

İşitme işlevi iOS 13'te duyuruldu ve kullanıcıları yüksek düzeyde sese maruz kaldıklarında bilgilendiriyor. Ve en son güncellemeyle, dinlediğiniz şeyin ses seviyesini gerçek zamanlı olarak bile ölçebilirsiniz. İlginç, değil mi? İPhone'da kulaklık ses seviyesini gerçek zamanlı olarak nasıl kontrol edeceğimizi bulalım.

Sektör uzmanlarına göre, 80 desibel, maksimum 8 saate kadar en yüksek güvenli maruz kalma seviyesidir. 90 dB'ye kadar ayarlama ve hasar haftada yalnızca dört saat sonra başlayabilir. Ve 100 dB'de ses, günde sadece 15 dakika için güvenli kabul edilir. Bu nedenle, şarkıları uzun süre daha yüksek sesle dinleme alışkanlığınız varsa, Apple'ın ek ölçümleri sizi kalıcı bir işitme kaybından koruyabilir.

iOS 14'teki yeni kulaklık ölçüm özelliği ile kulaklık veya AirPods üzerinden dinlediğiniz şarkının kulaklar için kabul edilebilir bir seviyede çalınıp çalınmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunları iPhone'unuza kurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone'da Kulaklık Ses Seviyesini Gerçek Zamanlı Olarak Kontrol Edin

Öncelikle, Kontrol Merkezine kulaklık seviyesi denetleyicisi kısayolunu eklemeniz gerekir. iOS, varsayılan olarak, geçişi Kontrol Merkezine entegre etmez, bu nedenle Ayarlar menüsünden manuel olarak eklemeniz gerekir. İşlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: iPhone'daki Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: gidin Kontrol Merkezi > Diğer Denetimler ve hafifçe vurun eklemek + yanındaki simgesinin İşitme.

Bir dahaki sefere iPhone'unuzda kulaklık veya AirPods üzerinden bir şey dinlediğinizde, ses seviyesinin canlı durumunu görmek için Kontrol Merkezi'ne gidin.

Adım 1: iPhone 8 veya daha eski modeller için, ekranın altından yukarı kaydırın ve bir iPhone X ve sonraki modellerinde, Kontrol Merkezine erişmek için ekranın sağ üstünden aşağı kaydırın.

Adım 2: Kontrol Merkezinde en son eklenen İşitme düğmesine göz atın . Yeşil bir onay işaretine sahipse, ses çıkışı kabul edilebilir bir ses seviyesindedir. Sistem riskli bir yüksek ses algılarsa, sarı bir ünlem işareti görürsünüz.

Adım 3: Mevcut desibel seviyesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Kontrol Merkezindeki İşitme düğmesine dokunun.

Gerçek zamanlı kulaklık seviyesi özelliği çoğu kulaklıkla iyi çalışır. Diğer seçili TWS (Toplam Kablosuz Stereo) ve kablosuz kulaklıklarla çalışmaz. İşitme işlevini OnePlus Wireless Z ve Funcl TWS ile denedim ve Kontrol Merkezinde ses seviyesini göstermedi. Beklendiği gibi, ölçüm AirPod'lar ve diğer Apple sertifikalı kulaklıklarla daha doğru.

Apple'ın iPhone'a kulaklık ses seviyesi denetleyicisini dahil etmesini takdir ediyorum. Çoğu zaman, insanların kulaklıklardan yüksek sesle dinlememelerini tavsiye ettiklerini gördük. Ama müzik dinlemek için güvenli bir seviye nedir? İşitme işlevi, kullanıcılar için bu sorunu çözer. Kontrol Merkezi'ndeki desibel seviyelerine hızlı bir şekilde göz atabilir ve sesi buna göre ayarlayabilirsiniz.