iOS 14 Kullanıcıların Varsayılan Posta ve Tarayıcı Uygulamasını Değiştirmesine İzin Verebilir

Apple'ın iPhone ve iPad kullanıcılarına cihazlarında üçüncü taraf posta ve tarayıcı uygulamasını varsayılan olarak ayarlama seçeneğini sunma konusunda mull olduğu bildiriliyor. Şirket, kullanıcıların sistem genelinde varsayılan olarak ayarlayarak herhangi bir sistem uygulamasını üçüncü taraf bir uygulama ile değiştirmelerine asla izin vermedi.

iOS 14 Kullanıcıların Varsayılan Posta ve Tarayıcı Uygulamasını Değiştirmesine İzin Verebilir

Apple plana devam ederse, iPhone ve iPad kullanıcılarının stok Posta uygulamasını ve Safari'yi istedikleri üçüncü taraf uygulamalarla değiştirmesine izin verecektir. Bu ikisi en popüler ve kullanılan sistem uygulamaları arasındadır. App Store'da çok sayıda kaliteli üçüncü taraf alternatifi mevcut olsa da, bu uygulamaların geliştiricileri adil bir oyun alanı elde etmez, çünkü uygulamaları sistem genelinde varsayılan olarak ayarlanamaz.

Teknoloji devi, konuya aşina olan kişilere göre, kullanıcıların Apple’ın mobil cihazlarında varsayılan seçenek olarak üçüncü taraf web tarayıcısını ve posta uygulamalarını seçip seçmeyeceğini tartışıyor.

Apple ayrıca, üçüncü taraf müzik uygulamalarının başarısız akıllı hoparlörü HomePod ile güzel bir şekilde çalmasına izin vermeyi düşünüyor. Şu anda, HomePod sadece Apple Music entegrasyonuna sahiptir ve bir kişi daha fazla adım atan ve hantal olan AirPlay'i kullanarak hoparlörlerden Spotify'dan müzik çalabilir. Hareket, mükemmel ses kalitesine rağmen hoparlör piyasada çekiş yapamadığı için HomePod'u müşteriler arasında biraz daha popüler hale getirmeye yardımcı olabilir.

Apple ayrıca kullanıcıların Siri'nin Spotify veya Pandora için varsayılan müzik çalarını değiştirmesine izin veriyor. Apple planlarına devam ederse, bu özellikler bu yılın ilerleyen saatlerinde iOS 14 ile piyasaya sürülebilir.

Apple, rekabet karşıtı davranışları nedeniyle düzenleyici kurumlardan daha fazla inceleme altına giriyor. Spotify, bu tür davranışlar için Apple'a tekrar bir anti-tröst şikayetinde bulundu. Akış hizmetinin HomePod ile nasıl entegre olamayacağını ve Siri için varsayılan müzik çalar olarak nasıl ayarlanamayacağını vurguladı.