iOS 14 özellik isteği: Grup iMessages için okundu bilgileri, Apple Cash ve daha fazlası

iOS'un son birkaç sürümünde Apple, iPhone'daki Mesajlar uygulamasına, bazıları diğerlerinden daha kullanışlı olan çeşitli yeni özellikler ekledi. Bununla birlikte, Apple'ın ihmal ettiği önemli alanlardan biri grup iMessage'tır ve bu, Apple'ın bu yıl iOS 14 ile odaklanmasını gerçekten istediğim bir şey.

iOS 14 özellik isteği: Grup iMessages için okundu bilgileri, Apple Cash ve daha fazlası

iOS 10, oyunlar, zengin bağlantılar, Dijital Dokunma ve daha fazlası gibi şeyler ekleyerek iMessage için özellikle büyük bir sürümdü. iOS 12 destek spam ve önemsiz denetimleri eklerken, iOS 13 profil resimlerini ve görünen adları paylaşmak için destek ekledi.

Bunların hepsi (genellikle) çok kullanışlı özelliklerdir ve Apple’ın Mesajları deneyiminin WhatsApp ve Messenger gibi şeylerle rekabet etmesine yardımcı olur. Ancak bir alan göz ardı edilmiş gibi geliyor: grup mesajları.

Grup 14 iMessage dizileri için iOS 14'te Mesajlar uygulamasına gelmesini istediğim üç temel özellik vardır: okundu bilgileri, yazma göstergeleri ve grup iletileri için Apple Cash.

Okundu bilgisi, tek tek evreler için en kullanışlı iMessage özelliğinden biridir ve başkalarının mesajlarınızı ne zaman okuduğunu görmenizi sağlar. Grup iMessage için Apple, gruptaki kimin bir mesaj okuduğunu görmenize izin vermelidir. Arayüzü basitleştirmek adına, birisinin ne zaman okuduğunu, sadece okuduğunu bile görmeniz gerekmeyebilir.

Bu, hemen hemen tüm diğer mesajlaşma platformları tarafından sunulan bir özelliktir ve özellikle önemli bilgiler içeren bir etkinlik planlarken grup iletişimini çok daha kolaylaştıran özelliktir.

Daha sonra, başka biri mesaj yazarken iMessage konuşmalarında gördüğümüz “baloncuklara” aşinayız. Bununla birlikte, bu özellik grup mesajlarında bulunamaz. İOS 14'teki iMessage grupları için, bu özellik çapraz konuşmayı önlemek için kolayca yararlı olabilir, bu nedenle başka birinin yazdığını görürseniz, kendi mesajınızı göndermeden önce ne söylemeleri gerektiğini beklersiniz.

Ve son fakat aynı derecede önemli: Grup mesajlarında Apple Cash. Şu anda olduğu gibi, mesajlarda Apple Cash'i tek tek iş parçacıkları için kullanabilirsiniz, ancak gruplar için kullanamazsınız. Apple Cash için grup desteği, örneğin bir faturayı bölmek gibi şeyleri etkinleştirebilir. Toplamı gruba koyun ve herkes Apple Pay ile devreye girer.

Apple için mesajlaşmadaki rekabet son yıllarda önemli ölçüde arttı. WhatsApp, Messenger, Snapchat, Telegram ve WeChat gibi uygulamalar, iMessage'dan bağımsız inanılmaz popüler mesajlaşma platformları olarak çekiş kazandı. Ayrıca grup ödemeleri, yazma göstergeleri ve okundu bilgileri gibi özellikler de sunar.

Bu arada Google, Zengin İletişim Hizmetleri'ni veya Android kullanıcıları için birçok iMessage benzeri özellik içeren bir platform olan RCS'yi benimsemesiyle ilerliyor. iMessage uzun zamandır en popüler iPhone özelliklerinden biri ve kullanıcıları Apple ekosistemine kilitleyen bir özellik. Grup mesajlarındaki güncellemeler, iMessage'ın rekabete ayak uydurmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

Bunlar bariz istekler gibi görünebilir ve daha önce iOS güncellemeleri için bile söylentiler var. Ama sonuçta, aslında iPhone'a henüz ulaşmadılar. Umarım, bu yıl Apple'ın iOS'a ek grup mesajlaşma özellikleri eklediği yıl olacak, ancak beklememiz ve öğrenmemiz gerekecek.

Apple'ın bu yıl iOS 14 ile hangi özellikleri eklemesini istersiniz? Sonunda iOS 14'teki bu grup iMessage özelliklerinin zamanı geldiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin!