iOS 15: Bir Odak Nasıl Oluşturulur

Gelen iOS 15 Apple yardımına amaçları kalabalığı azaltmaya ve tek bir şeye de bölge izin vermenizi yeni Odak özelliğini tanıttı. Focus bunu, yaptığınız şeye göre bildirimleri filtreleyerek yapar.

iOS 15: Bir Odak Nasıl Oluşturulur

Odak ile, özel bir Odak oluşturarak veya çalışma saatleri veya uykuya dalarken olduğu gibi bağlama göre önerilen bir Odak noktası seçerek aygıtınızı anda olmanıza yardımcı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. O oluşturmak da mümkündür Ana Ekran uygulamalar ve sayfaları widget sadece ilgili uygulamaları görüntülemek ve günaha düşürmek için odak anlarına uygulanır.

Özel Odak Nasıl Oluşturulur

  1. Kontrol Merkezini başlatın ve Odak düğmesine dokunun.

  2. Artı işaretiyle gösterilen, alttaki Yeni Odak düğmesine dokunun.

  1. Yeni bir Odak oluşturmak için Özel'i seçin.
  2. Özel Odağınıza bir ad verin ve tanınmasını sağlamak için bir renk/emoji/simge seçin, ardından İleri'ye dokunun.

  1. Bir sonraki ekranda, Odak modu etkinleştirildiğinde bildirim almak istediğiniz kişileri seçmek için Kişi Ekle'ye dokunun . Ayrıca Herkes , Hiç Kimse , Sık Kullanılanlar veya Tüm Kişiler'den arama almayı da seçebilirsiniz ; bu, aramaya özel ayrı bir seçenektir.
  2. [X] Kişiye İzin Ver veya Hiçbirine İzin Ver öğesine dokunun.
  3. Sonraki ekranda Odak modu etkinken bildirim almak istediğiniz uygulamaları seçin.
  4. [X] Uygulamalarına İzin Ver veya Hiçbirine İzin Ver'e dokunun.

  1. Sonraki ekranda, Odak etkinleştirildiğinde Zamana Duyarlı bildirimlere İzin Vermeyi seçin veya daha sonra karar vermek için Şimdi Değil'e dokunun.
  2. Özel Odak oluşturmayı tamamlamak için Bitti'ye dokunun.

Özel Odağınız oluşturulduktan sonra, istediğiniz zaman Ayarlar -> Odak'a gidip adını seçerek seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Burada, uygulama simgelerinde Bildirim Rozetlerini Gizle seçeneği ve Özel Sayfa geçişini kullanarak belirli ‌Ana Ekran‌ sayfalarını gizleme seçeneği de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz ek ayarlar bulacaksınız. Ayrıca Kilit Ekranı görünümünü karartmayı ve aldığınız sessiz bildirimleri Kilit Ekranında Göstermeyi de seçebilirsiniz.