iOS 17 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Apple WWDC 2023 Hakkında Herşey

İster inanın ister inanmayın, iOS 17 çok yakında ve 5 Haziran'da WWDC'de duyurulacak. Bu, Apple'ın iPhone kullanıcıları için en büyük yazılım güncellemesini temsil ediyor ve genellikle yeni özellikler ve değişikliklerle dolu. iOS 17'nin yeni özellikleri ve daha fazlası hakkında şu anda söylenen söylentileri toparlarken okumaya devam edin.

iOS 17 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Apple WWDC 2023 Hakkında Herşey

Apple, iOS 17'yi ne zaman duyuracak?

Apple, iOS 17'yi Haziran ayında WWDC'de duyuracak. WWDC, Apple'ın iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch için işletim sistemlerinin en yeni sürümlerini tanıttığı yıllık geliştirici konferansıdır. Apple, WWDC 2023'ün 5 Haziran'da en yeni duyurularına odaklanan özel bir açılış konuşmasıyla başlayacağını resmen duyurdu.

Apple, Haziran ayında WWDC'de iOS 17'yi duyurduktan sonra, geliştiricilere güncellemenin beta sürümünü hemen yayınlayacak. Temmuz ayında bir ara, tüm iPhone kullanıcılarının deneyebileceği bir genel beta yayınlayacak. Ardından, Apple, muhtemelen yeni iPhone 15 ve iPhone 15 Pro serileriyle birlikte, Eylül ayında iOS 17'yi herkese yayınlayacak.

iOS 17'deki Yeni Özellikler

Apple donanım ürünleri aylar hatta yıllar öncesinden sızdırırken, yazılım sızıntıları daha az yaygındır. Bunun nedeni, çoğu donanım sızıntısının Apple'ın içinden değil, Apple'ın devasa tedarik zincirinden gelmesidir. Şirket, yazılım sızıntılarını minimumda tutabiliyor çünkü Apple'ın içinde yalnızca az sayıda kişi şirketin planları hakkında gerçekten bilgi sahibi.

Bununla birlikte, bu yıl iOS 17'nin "büyük resmi", yeni özellikler açısından nispeten mütevazı bir güncelleme olacak gibi görünüyor, ancak "olması güzel" değişikliklere odaklanılıyor.

Bloomberg, iOS 17'nin (ve Apple'ın diğer yazılım platformlarının), şirket AR/VR başlığının geliştirilmesine odaklandığından arka planda kaldığını bildirdi. Kulaklık ayrıca WWDC'de duyurulabilir ve Apple'ın Apple Watch'tan bu yana ilk büyük yeni donanım ve yazılım platformu olabilir.

Apple'ın kulaklık geliştirmeye odaklanmak için şirket genelindeki donanım ve yazılım mühendisliği kaynaklarını çektiğine inanılıyor.

iOS 17'nin kod adının "Dawn" olduğu ve WWDC'den önce Apple içinde sürekli geliştirme ve test aşamasında olduğu bildiriliyor. Bloomberg, "iOS 16 engelleriyle birlikte" Reality Pro başlığına odaklanılması nedeniyle güncellemenin "başlangıçta planlanandan daha az büyük değişikliğe sahip olabileceğini" söylüyor.

Yeni Kontrol Merkezi tasarımı?

Bununla birlikte, Bloomberg bunu göz önünde bulundurarak, iOS 17'nin, kullanıcılardan en çok talep edilen özelliklerden bazılarını ele almayı amaçlayan "sahip olmak güzel" özelliklere sahip olacağını da bildiriyor. En az bir söylenti, Apple'ın iOS 17'deki odak noktalarından birinin Kontrol Merkezi olacağını öne sürüyor.

Açıkladığımız gibi, iOS'taki Kontrol Merkezi, iOS 11'den ve iPhone X'in piyasaya sürülmesinden bu yana kayda değer herhangi bir değişiklik almadı. Bu söylenti, Apple'ın iOS 17'deki iPhone'un Kontrol Merkezinde "büyük değişiklikler" hazırladığını iddia ediyor.

Şu anda, Kontrol Merkezi'ne şu anda iPhone ekranının sağ üstünden aşağı kaydırılarak erişilebilir. Wi-Fi ve uçak modu gibi ayarlara ve "Şu Anda Yürütülüyor" arayüzüne hızlı erişim sunar. En çok kullandığınız ayarları dahil etmek için alt kısımdaki kutucukları da özelleştirebilirsiniz.

Günlük tutma uygulaması

Wall Street Journal'a göre iOS 17, Find My dahil olmak üzere diğer Apple uygulamalarından alınan verileri entegre eden yepyeni bir günlük kaydı uygulaması içerecek şekilde ayarlandı. Bunun, bir kullanıcının iş dışındaki arkadaşları ile iş arkadaşları arasında ayrım yapmak için diğer insanlara fiziksel yakınlığını algılayan bir özelliği içereceği bildiriliyor.

Bloomberg, günlük kaydı uygulamasının konum tabanlı yetenekler içereceğini yineledi ve bunun "şirketin Find My hizmetinin ve diğer konum özelliklerinin bir uzantısı" olarak hizmet edeceğini açıkladı.

Bul ve Cüzdan uygulama güncellemeleri

Find My'den bahseden Mark Gurman, hem Find My uygulamasının hem de Wallet uygulamasının bu yıl güncellemeler alacağını bildirdi. Burada çok fazla ayrıntı yok, ancak özellikle Cüzdan uygulamasının "bazı kullanıcı arayüzü ince ayarları ve geliştirmeleri" içereceği bildiriliyor.

Sağlık uygulaması için yeni özellikler

iOS 17'deki Sağlık uygulamasında, Apple'ın ruh hali ve duygu izleme yetenekleri için destek planladığı bildiriliyor. Bloomberg'e göre bu özellikler, kullanıcıların ruh hallerini kaydetmelerine, günleriyle ilgili çeşitli soruları yanıtlamalarına ve yanıtlarının zaman içinde nasıl değiştiğini görmelerine olanak sağlayacak.

Apple'ın gelecekte bu özellik için daha iddialı planları var; "bir kullanıcının ruh halini konuşmaları, yazdıkları kelimeler ve cihazlarındaki diğer veriler aracılığıyla belirleyen algoritmalar" kullanmak da dahil.

Sağlık uygulamasının da bu yıl görme koşullarını yönetme desteği ekleyeceği bildiriliyor. Bununla birlikte, bu özellikle ilgili daha spesifik bilgiler belirsizliğini koruyor.

Bu yeni özelliklere dayanarak, Apple'ın Sağlık uygulamasını ilk kez iPad'e getireceği de bildiriliyor. Tarihsel olarak, Sağlık uygulaması yalnızca iPhone'da mevcuttu.

Yandan yükleme ve üçüncü taraf uygulama mağazaları
Son olarak, Apple'ın bu sonbaharda iOS 17'nin bir parçası olarak Avrupa Birliği'nde iPhone'u üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve yandan yüklemeye açacağı bildiriliyor. Bu, Apple gibi platform operatörlerine bir dizi yeni gereksinim uygulayan Dijital Pazarlar Yasası'na yanıt olarak gelir.

Bu özelliklerin, kullanıcıların iPhone'larında üçüncü taraf uygulama mağazalarına erişmesine izin vereceği bildiriliyor, ancak Apple bunu kolaylaştırmayı planlamıyor. Spekülasyon, Apple'ın geliştiricileri programın bir parçası olmaları için ücretlendireceğini ve bir tür yapılandırma profili tabanlı işlem kullanacaklarını öne sürüyor.

Yeni yandan yükleme ve üçüncü taraf uygulama mağazası özellikleri, yalnızca Dijital Pazarlar Yasası'nın geçerli olduğu Avrupa Birliği'nde kullanılabilecektir. Apple, özellikleri Amerika Birleşik Devletleri'ne veya diğer ülkelere getirmeyi planlamıyor.

Akıllı ekran özellikleri
Bloomberg'e göre Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'in Always-On ekran özelliklerini genişletmeye de hazırlanıyor. iOS 17'nin, bir iPhone yatay yönde ve şarj olurken çalışan yeni bir "akıllı ekran" arayüzü ekleyeceği bildiriliyor.

iOS 17'deki yeni akıllı ekran arayüzü, kullanıcılara "akıllı ev ekranı tarzında takvim randevuları, hava durumu ve bildirimler" gibi bilgileri gösterecek.

AirPlay ve SharePlay güncellemeleri
Apple'ın iPhone ve iPad kullanıcılarının TV şovlarını, filmleri ve diğer içerikleri birlikte izlemesine olanak tanıyan özelliği olan SharePlay, iOS 17'nin bir parçası olarak bir yükseltme alacak şekilde ayarlandı.

AirPlay için, Apple'ın "kullanıcıların sahip olmadıkları cihazlara video ve ses ışınlamalarını kolaylaştırmak amacıyla oteller ve TV ve hoparlör sunan diğer yerlerle görüşmelerde bulunduğu" bildirildi.

iOS 17'nin desteklediği cihazlar
Hangi cihazların iOS 17'yi destekleyeceğine dair birbiriyle çelişen iki söylenti var ve her iki söylenti de daha önce doğru olan kaynaklardan geliyor.

İlk söylenti, iOS 17'nin aşağıdaki cihazlar için desteği bırakacağını öne sürdü:

  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPad (5. Nesil)
  • 9.7-inch iPad Pro (1. Nesil)
  • 12.9-inch iPad Pro (1. Nesil)

Bu söylentinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, iOS 16'yı destekleyen tüm cihazların iOS 17'yi de destekleyeceğini söyleyen başka bir kaynak ortaya çıktı. Bu kaynak, Apple'ın iOS geliştirme ekibindeki kimliği belirsiz bir kişiden alıntı yaptı.

Haziran ayında WWDC'ye yaklaşırken, yeni sızıntıların ve söylentilerin bu yıl iOS 17 ile neler geleceğine ışık tutması olası. Bununla birlikte, genel olarak Apple, WWDC'nin kendisine kadar pek çok şeyi gizli tutabiliyor.

Bu yıl iOS 17'de ne görmeyi umuyorsunuz? İstek listenizin başında belirli bir özellik var mı? Yorumlarda bize bildirin.