iPad veya iPhone’da Uygulamaya Zaman Sınırı Ekleme Nasıl Yapılır?

iPhone’da uygulama zaman sınırı özelliği, iOS 12 işletim sisteminden sonra kullanıma giren bir özellik olarak karşımıza çıktı. Özellikle ebeveynlerin çocukları için uygulamalara süre sınırı koymasına olanak sağlayacak olan özelliğin, akıllı telefon kullanımını da bir düzenin içerisine aldığını görüyoruz. Yani telefon bağımlılığının önüne geçecek ve özellikle çocukları koruyacak bir sistemden söz ediyoruz. Bu yazımızda da iPhone’da uygulamalara zaman sınırı koyma işleminin nasıl yapılacağından söz edeceğiz.

iPad veya iPhone’da Uygulamaya Zaman Sınırı Ekleme Nasıl Yapılır?

İşlem aşamalarına geçmeden önce şunu belirtelim. Ekran süresi özelliğini kullanmanız için en az iOS 12 yüklü bir cihaza ihtiyacınız oluyor. Daha eski sürümü kullanan cihazlarda bu işlemi gerçekleştirmek mümkün değil. Bu detayı da paylaştıktan sonra geçelim işlem aşamalarının neler olduğuna.

 • Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” kısmına girin.
 • Buradan da “Ekran Süresi” bölümüne girin.

 • Açılan ekrandan “Uygulama Sınırları” sekmesini seçin ve hemen sonrasında “Sınır Ekle” seçeneğine basın.
 • Şimdi uygulama seçeceğiniz ekran karşınıza gelecek. Burada seçebileceğiniz birçok uygulama var. İsterseniz tüm uygulamaları seçebilirsiniz ya da belli başlı kategoriler altında sıralanmış olan uygulamaları seçebilirsiniz. Mesela Sosyal Ağ ya da Oyunlar adı altında yer alan kategorileri tek tek seçmeniz de mümkün olacaktır.
 • Uygulama için seçiminizi yapmanızın ardından “İleri” butonuna basmanız lazım.
 • Yeni bir menü açılacak ve bu açılan menü üzerinden ekran süresini belirlemeniz gerekiyor.
 • Sınır için istediğiniz süreyi belirleyin ve hemen altında yer alan “Sınır Sonunda Engelle” seçeneğini de aktif hale getirin.
 • Burada isterseniz “Özel Günler” sekmesine giriş yaparak, farklı durumlarda farklı alternatiflerin sunulmasını da sağlayabilirsiniz.

iPhone’da uygulamaya zaman sınırı koyma adımları bu kadar ile sınırlı. Fakat burada önemli bir detay daha var. Uygulama için belirlediğiniz ekran süresi dolduğu zaman, uygulamaya girişi engellemek istiyorsanız uygulamaya şifre koymanız gerekiyor. Özellikle çocuğunuz için ekran süresi özelliğini aktif etmişseniz, belirlediğiniz sürenin aşılmaması için şifre şart.

Ekran Süresinde Şifre Nasıl Konulur?

Şifre koymak için kullanacağınız yol yine aynı yol olacak.

 • “Ayarlar” kısmına girin.
 • Buradan bir kez daha “Ekran Süresi” bölümüne geçin.
 • “Ekran Süresi Parolası Kullan” seçeneğine tıklayın ve 4 haneli olacak şekilde bir şifre belirlemesi yapın.

Bu şekilde uygulamaya şifre koyduğunuz zaman, belirlediğiniz sürenin aşılmasının hemen ardından belirlediğiniz uygulamalara yeniden giriş için şifre kullanmanız gerekecek. Belirlediğiniz şifre orada geçerli olacak.