iPhone 12, Qualcomm modemlerle özel 5G anten kullanabilir

Geçen yıl Qualcomm ile yasal mücadelesini çözdükten ve 2020 iPhone'ları için 5G yonga tedarikini sağladıktan sonra, Apple'ın yeni nesil hücresel standardı iPhone 12 serisine getirmesi bekleniyordu. Ancak, bugün yeni bir rapor, Apple'ın Qualcomm’un 5G yongalarıyla çalışmak üzere tasarlanan anteninden memnun olmadığını ve bu sonbaharın iPhone'ları için kendi yapabileceğini söylüyor.

iPhone 12, Qualcomm modemlerle özel 5G anten kullanabilir

Fast Company'nin anonim kaynağı Qualcomm’un QTM 525 5G anteninin Apple’ın 2020 iPhone'larının planlanan kalınlığıyla çalışmadığını söylüyor.

Apple, Qualcomm tarafından sunulan QTM 525 milimetre dalgalı anten modülünde konuştu, çünkü Apple'ın yeni şirket için istediği şık endüstriyel tasarıma uymuyor, Apple'ın planlarının bilgisine sahip bir kaynak Fast Company'ye söyledi. Qualcomm, sonbaharda duyurulacak olan en yeni iPhone için Samsung'un yeni Galaxy S20 telefonlarında da kullanılan Snapdragon X55 olan 5G modem çipini sağlayacak.

Ancak Apple'ın Qualcomm’un Snapdragon X55 5G yongasıyla çalışmak için kendi 5G anteni üzerinde çalıştığı bildirilse de, kaynak Fast Company'ye Apple'ın geri dönüp Qualcomm’un 5G antenini kullanabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, Apple genellikle birkaç parça üzerinde tasarım yapar ve aynı anda hem Qualcomm modemi hem de anteni kullanan başka bir tasarım üzerinde çalışır. Kaynağımız, bu yılın bu seçeneğinde varsayılan olarak kullanılabileceğini söyledi. Ancak bu, Apple'ın istediğinden biraz daha kalın bir iPhone'a yerleşmesini gerektiriyor.

Fast Company tarafından not edilen Apple, iPhone 4 ve ortaya çıkan “anten kapısı” gibi kendi antenlerini tasarlayarak dağınık bir geçmişe sahip. 5G çıkışının ne kadar büyük olması bekleniyorsa, benzer bir senaryo için zor bir zaman olacaktır. Dahası, Fast Company'nin kaynağı 5G antenlerinin 4G'den daha hileli olduğunu detaylandırdı.

Milimetre dalga (mmwave) 5G cihazları için gerekli antenlerin tasarımı diğer anten türlerinden daha zordur. Bu antenler önceki nesillere göre daha yüksek frekans sinyalleri gönderip aldıkları için kaynağımız, tasarımlarında ve imalatlarında hataya daha az yer kaldığını söyledi. Üretim hattından çıkan bir antende hafif bir kusur olması daha sonra bağlantı sorunlarına yol açabilir.

Apple'ın 2020 iPhone'larını Qualcomm’un 5G anteni nedeniyle daha kalın olmasını önlemek istemenin ötesinde, kendisinin olmasını istemenin başka bir nedeni Qualcomm ile olan davasından kalan kötü bir kan olabilir.

Apple sadece endüstriyel tasarım nedenleriyle kendi antenini kullanmak istemiyor. Genel olarak, şirket iPhone'da mümkün olduğunca az Qualcomm parçası istiyor. Kaynağımızın belirttiği gibi, Apple hala Qualcomm tarafından “telif haklarına batırıldığını” hissediyor.