İPhone 12 serisi hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey

Bu yıl iPhone için yoğun bir yıl olacak. Apple, Mart ayında piyasaya sürülecek yeni bir düşük maliyetli iPhone'un yanı sıra Eylül ayında piyasaya sürülecek dört farklı iPhone 12 varyantı hazırladığı söylendi. İPhone 12 hakkında bildiğimiz tüm özellikleri, özellikleri ve tasarım ayrıntılarını toplarken okumaya devam edin.

İPhone 12 serisi hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey

iPhone 12 tasarımı


Kendinizi iPhone 4 günlerine özlem bulursanız, 2020 sizin için bir yıl olabilir. İPhone 12'nin slab taraflı tasarıma geri dönmesini işaret etmesini bekliyoruz, raporlar cihazın iPhone 4'e büyük ölçüde benzeyeceğini gösteriyor. Güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo, bunun iPhone için önemli bir şasi yeniden tasarımının bir parçası olacağını söyledi. 12.

Kuo, iPhone 12'nin hala ekranın etrafında iPhone 11 gibi kavisli cam kenarlara sahip olacağına inanıyor. Analist, 2020 iPhone serisindeki çeşitli raporlarında 2 / 2.5D camı referans aldı. Şu anda, iPhone 11 Pro, ekran camı ve paslanmaz çelik kenarlar arasında harmanlanmış bir tasarıma sahiptir. Bu, kenarlarda tamamen kapalı olan iPhone 4'ten farklı.

Bir tedarik zinciri raporu, iPhone 12 serisinin iPhone 11'den daha ince olacağını ve en büyük iPhone 12 modelinin 7,4 mm kalınlığında olacağını öne sürdü. Bu, 8.1mm iPhone 11 Pro Max'den yaklaşık% 10 daha ince. İPhone 12 serisinin geri kalanının daha ince olup olmayacağı görülmeye devam ediyor.

İPad Pro'nun tasarımını düşündüğünüzde, Apple'ın iPhone 4 ile daha güçlü bir endüstriyel tasarım temasına dönüşü mantıklı. Apple, 2018'de iPad Pro'yu düz taraflı bir gövdeyle yeniden tasarladı. Bu yeniden tasarım kullanıcılar tarafından çok iyi karşılandı, bu yüzden iPhone 12'ye ilham verdiğini görmek şaşırtıcı değil.

İşte iPhone 12'nin kukla formda nasıl görünebileceğine bir bakış:

Gördüğünüz gibi, bu kukla birimlerde, iPhone 12'nin ön tarafının iPhone 11 ile neredeyse aynı görünmesi bekleniyor. Bazı kanıtlar çentik boyutunda potansiyel bir küçük azalma önerdi, ancak bunun olup olmayacağı görüldü. Dört iPhone 12 modelinde de Face ID bulunacak ve Face ID'ye güç veren TrueDepth kamera sistemi çentik içinde yer alacak.

İPhone 12'nin nasıl görüneceğine dair genel bir fikrimiz olsa da, Eylül sürümü yaklaştıkça ek söylentiler muhtemelen ek ayrıntılara daha fazla ışık tutacak.

Ekran
Apple’ın amiral gemisi iPhone serisinin tamamı ilk kez bu yıl OLED ekran teknolojisine sahip olacak. Dört iPhone 12 modelinin de LCD donanımlı iPhone 11'in halefi dahil OLED ekranlara sahip olması bekleniyor.

Ekran boyutlandırmaya ne dersiniz? Raporlar, Apple'ın bu yıl iPhone 11'e kıyasla ürün gamını biraz değiştireceğini gösteriyor.

  • 5.4 inç OLED ekrana sahip bir iPhone 12 modeli
  • 6.1 inç OLED ekranlı iki iPhone 12 modeli
  • 6,7 inç OLED ekrana sahip bir iPhone 12 modeli

Bu, iPhone 12 koleksiyonunun, iPhone 12 ile tanıtılan uçtan uca ekrana ve şimdiye kadarki en büyük iPhone'a sahip olacak en küçük iPhone'u içereceği anlamına geliyor. Raporlar, 5.4 inç iPhone 12 modelinin “iPhone SE ve iPhone 8 arasında ortada” yüksekliğe sahip olacağını, 6.1 inçlik sürüm ise iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max arasında ortada olacağını söylüyor. 6.7 inçlik iPhone 12 “iPhone 11 Pro Max'den biraz daha uzun” olacak.

OLED dışında, bu yılki iPhone'ların 120Hz yüksek yenileme hızı “ProMotion” ekranlarına sahip olduğu söylentileri de var. Bugüne kadar iPhone'lar 60Hz ekranlar içeriyordu, ancak Apple 2017'de iPad serisine 120Hz yenileme hızları getirdi. Yenileme hızı ikiye katlanması, hareketlerin daha hızlı bir şekilde ekran hareketine dönüştürülmesiyle kullanıcı deneyiminin yanıt verme hızını önemli ölçüde artırıyor.

Sonuç olarak, bu kafa karıştırıcı gelebilir, ancak esas: bir küçük iPhone 12, iki iPhone 12 modeli iPhone 11 ile aynı boyutta ve bir daha büyük.

iPhone 12 kamera
Ekran boyutu dışında, iPhone 12 modelleri arasındaki en büyük fark kamera teknolojisi olacak. Esasen, Apple çift lensli kamera sistemlerine sahip iki iPhone ve üçlü lensli kamera sistemlerine sahip iki iPhone planlıyor.

5.4 inç iPhone 12'nin arkasında iki kamera bulunacak. Bu muhtemelen ultra geniş ve geniş açılı lenslerden oluşacaktır. Aynı kurulum, alt uç 6.1 inç iPhone 12'de de bekleniyor.

İki üst düzey iPhone 12 modeliyle işler biraz daha ilginçleşiyor. Burada, muhtemelen iPhone 11 Pro'ya benzeyen üç lensli bir kamera sistemi bekliyoruz: geniş, ultra geniş ve telefoto. Ancak, bu iki iPhone modelinin de yeni bir uçuş süresi 3D sensörüne sahip olması bekleniyor.

Ne anlama geliyor? Uçuş süresi (ToF) sensörü, Face ID için iPhone'ların ön tarafında kullanılan kızılötesi TrueDepth kamera sistemine benzer. Arka kameraya bir ToF 3D algılama sistemi eklemek, yüksek kaliteli 3D fotoğraf çekimlerini mümkün kılarak potansiyel olarak yeni artırılmış gerçeklik fırsatları sunar. ToF sensörü, lazerle çalışan teknolojisi sayesinde TrueDepth sisteminden daha güçlü ve daha uzun mesafelerde çalışır.

Artırılmış gerçeklik özelliklerine ek olarak, bu ToF sensörü Portre modu gibi derinlik verilerine dayanan şeyleri de geliştirebilir.

Yazılım açısından, iPhone 12 modellerinin iPhone 11'de şu anda Deep Fusion ve Night modu da dahil olmak üzere mevcut olan her şeye sahip olması bekleniyor. Apple'ın, özellikle yeni ToF teknolojisinden yararlanmak için, bu yıl için planlanan daha fazla yazılım görüntü işleme özelliğine sahip olması da mümkündür.

Ön kamera ne olacak? Henüz çok şey bilmiyoruz, ancak kesinlikle iPhone 11'den iyileştirme için yer var. İPhone 12’nin ön kamera hakkında daha fazla bilgi edindiğimizde güncelleneceğiz.

Güç

İPhone 12 serisinin, muhtemelen A14 olarak adlandırılan Apple’ın A serisi işlemcilerinin bir sonraki yinelemesini sunması bekleniyor.

Yakın tarihli bir tedarik zinciri raporuna göre, Apple’ın ortağı TSMC, 2. çeyrekte yeni bir 5 nanometre işlemi kullanarak A14 işlemcinin üretimine başlayacak. A13, 7nm'lik bir işlemci ile üretildiğinden, 5nm işlemi sayesinde A14'ün daha fazla güç tasarrufu ve daha hızlı olması gerekir.

Ne tür bir performans beklemelisiniz? İlk tahminler, söylentili 6GB RAM ile birleştirildiğinde, A14'ün iPhone 12'yi 15 inç MacBook Pro kadar güçlü hale getirebileceğini gösteriyor. Çok çekirdekli performansa özel önem verilerek oyun performansı% 50'ye kadar artırılabilir.

Bu gelişmeler esas olarak 5 nm üretim sürecinden kaynaklanmaktadır. A14’ün beklenen performansı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Yeni A14 işlemcinin dışında, iPhone 12 gelişmiş Face ID performansına da sahip olabilir. Barclays analistleri, iPhone 12 serisinin “yenilenen” bir Face ID sistemi içereceğini söylüyor. Analistlerin "yenilenen" ile tam olarak ne anlama geldiği belirsizdir, ancak Apple'ın Face ID için kullanılan TrueDepth kamera sistemini gelişmiş performans ve diğer geliştirmelerle yükseltebileceği anlamına gelebilir.

İPhone 11'de de geliştirilmiş Face ID performansı vardı, ancak bunun nedeni öncelikle donanım yükseltmeleri yerine iOS 13'teki değişikliklerden kaynaklandı. Bu yıl, Face ID tanımayı artırmak için gerçek donanım iyileştirmeleri için hazır olabiliriz.

Bağlantı

Belki de en önemlisi, bu yıl tanıtılan iPhone 12 modellerinin dördünün de 5G bağlantısına sahip olması bekleniyor. Aksine bazı ilk raporlara rağmen, dördünün de her iki 5G sürümü için destek içermesi beklenmektedir: 6 GHz 5G ve mmWave 5G.

Dünyanın dört bir yanındaki farklı taşıyıcılar, farklı dağıtımlarda ve farklı zaman çizelgelerinde 6GHz ve mmWave ağlarını kullanıma sunuyor. mmWave, daha etkileyici gigabit benzeri hızlara sahip bir teknolojidir, ancak menzili çok daha küçüktür. Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 6GHz 5G'nin altı sürümleri genellikle 100-150 Mbps aralığında hızlara ulaşır.

Dört modelin de her ikisi de 5G'nin her iki varyasyonu için de destek vereceği bildiriliyor.

Apple, iPhone için kendi şirket içi modemlerini geliştirme sürecinde olsa da, iPhone 12'nin Qualcomm'dan modemler sunması muhtemel.

Bununla birlikte, akılda tutulması gereken önemli olan, 5G'yi destekleyen Apple'ın hikayenin sadece yarısı olmasıdır: ayrıca taşıyıcılardan da edinilmesi gerekir. MmWave 5G'nin erken piyasaya sürülmesine rağmen, son derece sınırlı aralık, büyük şehirlerin ötesinde daha geniş sunumlar anlamına geliyor ve yüksek yoğunluklu yerler daha uzakta. Operatörler 5G sunumunu destekliyorsa, iPhone 12'nin desteğe sahip olması neredeyse dikkate değer olmayacak.

iPhone 12: Adlandırma, fiyatlandırma ve sürüm

Ming-Chi Kuo’nun 2020 iPhone'lar için tahmin grafiği

Mevcut tüm kanıtlar bu yılki iPhone'un iPhone 12 olarak adlandırıldığını gösteriyor. Bu beklenen yeniden tasarım göz önüne alındığında Apple'ın 2020'yi iPhone yükseltmeleri için bir “S” yılı yapması pek mümkün değil. Ancak Apple'ın dört iPhone modelinden her birini nasıl markalaştırmayı planladığı bilinmiyor.

Adlandırma gibi, piyasaya sürülmemiş iPhone modellerinin fiyatlandırmasını tahmin etmek inanılmaz derecede zordur. Apple, giriş seviyesi iPhone 11 fiyatını 699 $ 'a bırakarak 2019'da bir emsal belirledi, ancak bunun devam edip etmediği görülüyor.

Son olarak, analistler Apple'ın şu anda iPhone 12'yi bu Eylül'de piyasaya sürmek için programda olduğunu söylüyorlar. Yine de sekiz ay uzakta olduğumuz göz önüne alındığında, gecikme olasılığını göz ardı edemeyiz. Apple'ın dört farklı modelin piyasaya sürülmesini de sağlaması da mümkündür.

Bu yılki iPhone serisi hakkında şimdiye kadar gördüğümüz söylentiler hakkında ne düşünüyorsun? İsimlendirme ve fiyatlandırma açısından ne bekleyebiliriz? Yorumlarda bize bildirin!