iPhone 12'de Kullanılması Düşünülen 7.5 Gbps'nin Üzerinde Hızlara Sahip Yeni X60 5G Modem

Qualcomm'un MWC'de yeni 5G modemi piyasaya sürmesi bekleniyordu. Zaten bildiğimiz gibi MWC koronavirüs nedeniyle hurdaya çıkarıldı. Qualcomm, 7.5 Gbps'ye kadar indirme hızlarını işleyebilen X60 5G modemi test ettiği haberlerini paylaştı.

iPhone 12'de Kullanılması Düşünülen 7.5 Gbps'nin Üzerinde Hızlara Sahip Yeni X60 5G Modem

Qualcomm, San Diego'da düzenlenen “5G'de Sırada Ne Var” adlı bir etkinlikte X60'ı test ettiğini açıkladı. Şirket, en son 5G yongasının 5nm'lik bir işlemle geldiğini ve 7.5Gbps'nin üzerinde indirme hızlarını ve 3GBps'lik yükleme hızını desteklediğini açıkladı. X50, Qualcomm’un 3. nesil modemi ve ilk olarak geçen hafta tanıtıldı.

2020 iPhone'ların 5G ile gelmesi bekleniyor. Apple'ın iPhone 12'de Qualcomm X60 5G yongasını kullanması çok muhtemel. X60'ın mmWave ve alt 6GHz spektrum toplanmasını destekleyen ilk 5G yongası olduğunu da belirtmek gerekir. Tipik olarak, Apple mevcut en iyi donanımı arar ve X60 5G bu faturaya uyuyor gibi görünüyor. Birimler göz önüne alındığında, Apple 5G teknolojisini öncelikli olarak satın almalarını sağlayan bir anlaşma bile imzalayabilir.

5G hakkında konuşurken, Apple'ın kendi mmWave anten modüllerini tasarlaması muhtemeldir. Bununla birlikte, mühendisleri de Qualcomm modem ve anten modüllerini kullanan başka bir tasarım üzerinde çalışıyor. Bu ikinci seçenek, kendi anten modüllerinin zamanında hazır olmaması durumunda şirket tarafından yedek olarak kullanılabilir. Ayrıca, iPhone 12'nin iki huzme oluşturan parça içeren bir "aşamalı dizi" antenine sahip olması bekleniyor.

Bu arada, telekom taşıyıcıları ABD'nin farklı bölgelerinde 5G hizmetleri sunuyorlar. Son zamanlarda OpenSignals gerçek dünya 5G testi yaptı ve sonuçlar teknolojinin hala erken aşamasında olduğunu kanıtladı.

5G'ye geçmek için heyecanlı mısınız? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.