iPhone 12'de MagSafe Şarj Cihazı Nasıl Kullanılır?

MagSafe şarj aygıtınızla iPhone 12'nizi kablosuz olarak nasıl şarj edeceğinizi öğrenin.

iPhone 12'de MagSafe Şarj Cihazı Nasıl Kullanılır?

MagSafe şarj aygıtınızı ayarlama

MagSafe şarj aygıtınızın USB-C bağlayıcısını, tavsiye edilen 20 vatlık (W) veya daha güçlü bir Apple USB-C güç adaptörüne ya da uyumlu bir üçüncü taraf USB-C adaptörüne bağlayın. Şarj aygıtınızı Mac veya PC'deki bir USB-C bağlantı noktasına da bağlayabilirsiniz.

MagSafe şarj aygıtınızı düz bir yüzeye, resimde gösterildiği gibi yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Şarj aygıtı herhangi bir metal nesneye veya yabancı maddeye temas etmemelidir.

15 W'a kadar daha hızlı kablosuz şarj

MagSafe şarj aygıtı, iPhone 12'nizi kablosuz olarak hızlı ve güvenli bir şekilde şarj etmek üzere tasarlanmıştır. Sistem, akıllı bir şekilde koşullara uyum sağlayarak şarj işlemini 15 W'a kadar maksimum gücü verecek şekilde optimize edip iPhone 12'nin kablosuz olarak daha kısa sürede şarj edilebilmesini sağlar. Gerçekte iPhone'a iletilen güç, sistem koşullarının yanı sıra kullanılan güç adaptörünün vat gücüne göre değişir. MagSafe şarj aygıtı, iPhone 12 mini'ye 12 W'a kadar maksimum gücü iletir.

iPhone'unuzu MagSafe şarj aygıtının üzerine yerleştirmeden önce şarj aygıtını bir güç kaynağına bağlamanız önemlidir. Böylece MagSafe, maksimum düzeyde güç iletilmesinin güvenli olduğunu doğrulayabilir. MagSafe şarj aygıtınızı bir güç kaynağına bağlamadan önce üzerine iPhone'unuzu yerleştirirseniz telefonu şarj aygıtının üzerinden alıp üç saniye bekleyip geri yerleştirin. Böylece, iPhone'unuza maksimum düzeyde güç iletilmeye devam eder.

USB-PD ile uyumlu bir güç adaptörüyle kullanıldığında MagSafe şarj aygıtı, en fazla 9 volt (V) ve 3 amper (A) olmak üzere iletilebilecek maksimum güç düzeyini ayarlayacak şekilde tasarlanmıştır. MagSafe, iPhone'a iletilen gücü dinamik olarak optimize eder. iPhone 12'ye herhangi bir anda iletilmekte olan güç, sistem aktivitesi ve sıcaklık gibi çeşitli faktörlere göre değişir.

Her güç adaptörü, güç iletim miktarını ve oranını etkileyen farklı özelliklere sahiptir. MagSafe şarj aygıtının telefonunuzu kablosuz olarak daha kısa sürede şarj edebilmesi için aşağıdakiler gerekir.


15 W'a kadar daha hızlı kablosuz şarj için uyumlu güç adaptörleri

  • USB-C bağlayıcısı (USB-A desteklenmez)
  • 9 V/2,22 A veya 9 V/2,56 A ve üzeri
  • iPhone 12 mini, en az 9 V/2,03 A'lik güç ile kablosuz olarak 12 W'a kadar daha hızlı şarj edilebilir
  • Vat gücü daha yüksek olan adaptörler (9 V/2,56 A veya üzeri) kullanıldığında ise iPhone 12'ye en fazla 15 W'a kadar maksimum gücü iletilir*

Kulaklık gibi Lightning aksesuarları bağlandığında, yönetmeliklere uygunluğu sağlamak için şarj gücü 7,5 W ile sınırlandırılır.

* MagSafe şarj aygıtı minimum 12 W'lık (5 V/2,4 A) güç sağlayan güç adaptörleriyle de çalışır ancak bunlar kullanıldığında şarj süresi uzar.


Kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/HT211829