iPhone Bölünmüş Ekran Özelliği Nasıl Görünüyor ?

Apple her zaman cihazlarına, özellikle iOS cihazlarına yeni özellikler getiren son şirket oluyor. Bu yeniliklerde acele etmeyen tek şirket diyebiliriz.

iPhone Bölünmüş Ekran Özelliği Nasıl Görünüyor ?

Android rakipleri, her seferinde mobil deneyimi geliştirmek için yeni özellikler bulurken, Apple mevcut özellikleri geliştirmeye ve işletim sistemini olabildiğince hatasız hale getirmeye odaklanıyor. Android Nougat günlerinden beri Android cihazlarda yaygın olan basit bir özellik iOS’ta hala eksik ve “Bölünmüş Ekran” desteği. Bununla birlikte, bir tasarımcının bu konsepti, Apple’ın gelecekte iOS’ta bu özelliği (hatta yapsalar bile) nasıl uygulayabileceğini gösterir.

Twitter’da, bir tweet aracılığıyla (aşağıda) 16 saniyelik kısa bir video paylaşan ve iPhone’da “Bölünmüş Ekran” görünümünü sergileyen bir kullanıcı buldum. Mesaj ilk olarak Dribbble’da tasarımcı Aleksey Bondarev tarafından paylaşıldı.

Şimdi, bu kısa videoda tasarımcı, YouTube’un tarayıcı sürümüne benzeyen bir video izlemek için muhtemelen en son iPhone’lardan biri olan bir iOS cihazı kullanıyor. Şimdi, videoda sadece birkaç saniye, Bondarev YouTube videosu için tam ekran moduna girdi ve Apple Haritalar, Uygulama gibi uygulamalar içeren bir kaydırıcı menüsünü şaşırtıcı bir şekilde çağırmak için işaret parmağını cihaz ekranının sağ kenarından sola kaydırdı Mağaza, Apple Music, Telefon uygulaması, Takvim uygulaması ve Safari.

Ardından, YouTube videosu arka planda oynatılırken , kullanıcı Safari uygulamasını kaydırıcı menüsünden sürükledi ve zaten oynatılan YouTube videosuna bıraktı . Bu hareket, ekranı ikiye böldü ve seçilen uygulamalar için bölünmüş ekran görünümüne girdi. Daha sonra kullanıcı, bu moddayken ekran boyutunu ayarlamak için ev çubuğu benzeri bir çubukla bir yakalayıcı tuttu.

Şimdi, bu bölümde yanlış giden küçük bir şey var ve kaçırmak oldukça kolay. Bondarev, Safari uygulamasını “yan menüden” getirdi, ancak Safari uygulaması yerine bölünmüş ekran görünümüne bıraktığında App Store alt yarısında açıldı . Şimdi, bunun konseptte bir hata olup olmadığını bilmiyorum, ancak bu, şu anda iOS’ta bu özelliğin var olmasının hiçbir yolu olmadığını kanıtlıyor.

Bununla birlikte, iPhone Pro Max modellerinin humongo bir ekrana ve oldukça ağır bir ekran gayrimenkulüne sahip olması nedeniyle Apple’ın bu özelliği düşünmesi için yüksek bir zaman . Bu nedenle, iOS’taki “Bölünmüş Ekran” özelliği Pro Max modellerinde tamamen anlamlı olacaktır. Peki, siz konsept tasarım ve iPhone’da bölünmüş ekran özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?