iPhone, iPad veya iPod ‘dan Silinen Verileri Fotoğrafları Kurtarma

Çeşitli nedenlerle bazen önemli bilgiler iOS cihazlarımızdan kaybolabilir. Genellikle yanlışlıkla silinmeler veya restore ederken meydana gelebilecek aksilikler

iPhone, iPad veya iPod ‘dan Silinen Verileri Fotoğrafları Kurtarma

Çeşitli nedenlerle bazen önemli bilgiler iOS cihazlarımızdan kaybolabilir. Genellikle yanlışlıkla silinmeler veya restore ederken meydana gelebilecek aksilikler, buna sebep olabilir. Burada şunu unutmayalım. Bilgisayardan veya telefondan bir bilgi gerçekte silinmez. Sadece o bilgiye ulaşmak için kullanılan yol silinir. Bir bilginin (resim, video , döküman vs..) tamamen silinebilmesi için üzerine başka bir bilginin yazılması lazım. Hatta çoğu zaman defalarca üzerine bilgi yazılması lazım.

Bazı programlarla, iOS cihazınızdan (iPhone, iPad, iPod) sildiğiniz bir dosyayı geri getirmeniz mümkündür. Ama öncelikle ifade edeyim ki, geri getirmenizi kesin sağlayacak bir program var diyemeyiz. Ama üzerine başka bir veri yazılmadığı sürece, geri getirme şansı vardır.

 

Eğer cihazınızı yeniden başlatamıyorsanız (veya recovery modda takılıp kaldıysa) en iyi yapacağınız şey, iTunes üzerinden restore etmekten kaçınmak. Bunun yerine yapmanız gereken bilgileriniz silinmeden restore yapmak. Bunun için de bazı programları kullanmamız gerekecek.

Apple restore etme işlemleri

iOS yedeğinden belli-özel bir veriyi geri yüklemek

Eğer iTunes veya iCloud ile belirli bir dosyayı – veriyi geri getirmek istiyorsanız, 3. parti uygulamaları kullanmalısınız. Örneğin,  PhoneRescue Mac ve Windows’a yüklenebilen bir recovery programıdır. 25 farklı veri tipini (Bunların içinde Mesajlar, arama geçmişi, mesaj eklentileri, takvim, notlar, hatırlatıcılar gibi birçok veri var.) , medya verisini (fotoğraf, video) ve uygulama verilerini (WhatsApp, Skype vs..) iOS yedeğinizden geri yükleyebiliyor.

PhoneRescue’ye benzer bir program da Dr. Fone. Aynı şekilde bu program ile de iOS yedeğiniz içinden belirli dosyaları yüklemeniz mümkün.

iPhone, iPad, iPod Touch silinmiş dosyayı kurtarmak– Yedeksiz

Cihazınızın yedeği yoksa, iOS cihazınızı taratarak, silinmiş dosyaları kurtarabilirsiniz. Eğer üzerine bilgi yazılmamışsai PhoneRescue veya Dr. Fone , silinmiş dosyayı geri getirmenizi sağlayacaktır.

PhoneRescue kullanarak silinmiş bilgileri geri getirme:

  1. iOS cihazınızı bilgisayara bağlayın.
  2. PhoneRescue programını çalıştırın ve iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızı bulmasını bekleyin. iTunes çalışıyorsa kapatın.
  3. iOS Aygıtından Geri Yükle ( Recover from iOS Device) seçeneğini seçerek İleri (Next)’ye basın.
  4. Geri yüklemek istediğiniz dosya türünü seçin. (resim, video, vs..) ve Scan (Tara) butonuna basın.
  5. PhoneRescue cihazınızı tarayacak ve silinmiş dosyaları listeleyecek. Tarama tamamlandığında, tespit ettiği dosyaların bulunduğu ekran gelecek. Buradan geri getirmek istediğiniz dosyaları seçin ve Recover (Geri yükle) butonuna basın.

Dr. Fone programının çalışması da aşağı yukarı aynı. Bu programların ikisi de ücretli maalesef. PhoneRescue ile satın almadan deneme yapabiliyorsunuz. İki uygulama da iPhone, iPad veya iPod cihazınızdan silinen dosyaları geri getirme konusunda çok kullanışlı.