iPhone, iPad veya iPod touch'ınızı ayarlama

iPhone, iPad veya iPod touch'ınızı nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.

iPhone, iPad veya iPod touch'ınızı ayarlama

Başka bir aygıttaki bilgilerinizi yeni iPhone, iPad veya iPod touch'ınıza aktarmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

  • Başka bir iPhone, iPad veya iPod touch'tan
  • Bir Android aygıtından

İçeriği yeni aygıta aktarabilmek için önceki iOS aygıtınızı yedeklediğinizden emin olun.

İlk iOS aygıtınızı ayarlıyorsanız

Yeni aygıtınızı zaten ayarladıysanız ancak baştan başlamak istiyorsanız iPhone, iPad veya iPod touch'ınızı nasıl sileceğinizi öğrenin.

Aksi halde şu adımları izleyin:

Aygıtınızı açın

Apple logosunu görene kadar aygıtın güç düğmesini basılı tutun. Ardından, birçok dilde "Merhaba" ifadesini göreceksiniz. Başlamak için adımları izleyin. Görme engelliyseniz veya görme zorluğu çekiyorsanız Merhaba ekranında VoiceOver veya Büyütme özelliğini açabilirsiniz.

İstendiğinde, dilinizi seçin. Ardından ülkenize veya bölgenize dokunun. Bu işlem tarih, saat, kişiler gibi bilgilerin aygıtınızda nasıl görüneceğini etkiler. Bu aşamada, ayarlama deneyiminizi ve yeni aygıtınızın kullanımını optimize edebilecek Erişilebilirlik Seçeneklerini ayarlamak için mavi erişilebilirlik düğmesine dokunabilirsiniz.

Aygıtınız açılmıyorsa veya etkisizleştirildiyse ya da parola gerekiyorsa yardım alın.

 

iOS 11 veya sonraki bir sürümü yüklü başka bir aygıtınız varsa Hızlı Başlangıç'ı kullanın

iOS 11 veya sonraki bir sürümü yüklü başka bir aygıtınız varsa yeni aygıtınızı Hızlı Başlangıç ile otomatik olarak ayarlamak için bu aygıtı kullanabilirsiniz. İki aygıtı birbirine yakın tutun ve ardından yönergeleri izleyin. 

iOS 11 veya sonraki bir sürümü yüklü başka bir aygıtınız yoksa devam etmek için "Elle Ayarla" seçeneğine dokunun.

Aygıtınızı etkinleştirin

Aygıtınızı etkinleştirmek ve ayarlama işlemine devam etmek için bir Wi-Fi ağına, hücresel ağa veya iTunes'a bağlanmanız gerekir. 

Kullanmak istediğiniz Wi-Fi ağına dokunun veya farklı bir seçenek belirleyin. Bir iPhone veya iPad (Wi-Fi + Cellular) aygıtını ayarlıyorsanız önce SIM kartınızı takmanız gerekebilir.

Wi-Fi ağına bağlanamıyorsanız veya iPhone'unuzu etkinleştiremiyorsanız yardım alın.

 

Face ID'yi veya Touch ID'yi ayarlayın ve parola oluşturun

Bazı aygıtlarda, Face ID'yi veya Touch ID'yi ayarlayabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde, yüz tanıma işlevini veya parmak izinizi kullanarak aygıtınızın kilidini açabilir ve satın alma işlemleri yapabilirsiniz. Sürdür'e dokunup yönergeleri izleyin veya "Daha Sonra Ayarlar'da Ayarla" seçeneğine dokunun.

Ardından, verilerinizi korumak için altı basamaklı bir parola belirleyin. Face ID, Touch ID ve Apple Pay gibi özellikleri kullanabilmeniz için bir parola gerekir. Dört basamaklı bir parola veya özel parola kullanmak isterseniz ya da parola kullanmamayı tercih ederseniz "Parola Seçenekleri"ne dokunun.

 

Bilgilerinizi ve verilerinizi geri yükleyin veya aktarın

iCloud veya iTunes yedeklemeniz ya da bir Android aygıtınız varsa eski aygıtınızdaki verileri yeni aygıtınıza geri yükleyebilir veya aktarabilirsiniz.

Yedeklemeniz veya başka bir aygıtınız yoksa Yeni Bir [Aygıt] Olarak Ayarla seçeneğini belirleyin.

 

Apple Kimliğinizle giriş yapın

Apple Kimliğinizi ve parolanızı girin veya "Parolanızı mı unuttunuz veya Apple kimliğiniz mi yok?" seçeneğine dokunun. Buradan Apple Kimliğinizi veya parolanızı kurtarabilir, Apple Kimliği oluşturabilir ya da Apple Kimliğinizi daha sonra ayarlayabilirsiniz. Birden fazla Apple Kimliği kullanıyorsanız "iCloud ve iTunes için farklı Apple kimlikleri kullanılsın mı?" seçeneğine dokunun.

Apple Kimliğiniz ile giriş yaptığınızda, önceki aygıtınıza gönderilen bir doğrulama kodunu girmeniz istenebilir.

Otomatik güncellemeleri açın ve diğer özellikleri ayarlayın

Sonraki ekranlarda, uygulama geliştiricilerle bilgi paylaşımında bulunup bulunmayacağınıza karar verebilir ve iOS'in otomatik olarak güncellenmesine izin verebilirsiniz.

Siri'yi ve diğer servisleri ayarlayın

Bir sonraki aşamada, servisleri ve özellikleri (örneğin, Siri) ayarlamanız veya etkinleştirmeniz istenir. Bazı aygıtlarda, Siri'nin sesinizi öğrenmesi için birkaç sözcük grubunu seslendirmeniz beklenir.

Apple Kimliğiniz ile giriş yaptıysanız Apple Pay'i ve iCloud Anahtar Zinciri'ni ayarlama adımlarını izleyin.

Ekran Süresi'ni ve diğer ekran seçeneklerini ayarlayın

Ekran Süresi, sizin ve çocuklarınızın aygıtları ne kadar süre kullandığınız hakkında bilgi verir. Ayrıca günlük uygulama kullanımı için süre sınırı koymanızı da sağlar. Ekran Süresi'ni ayarladıktan sonra, aygıtınız destekliyorsa True Tone'u etkinleştirebilir ve Ekran Büyütme özelliğini kullanarak Ana ekranınızdaki simge ve metinlerin boyutunu ayarlayabilirsiniz.

iPhone X veya sonraki model bir telefonunuz varsa aygıtınızda gezinmek için hareketleri kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin. iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 veya iPhone 8 Plus'a sahipseniz Ana Ekran düğmenizin tıklama ayarını değiştirebilirsiniz.

Son işlemler

Aygıtınızı kullanmaya başlamak için "Başla"ya dokunun. Yedekleme yaparak verilerinizin güvenli bir kopyasını oluşturun ve iPhone, iPad veya iPod touch'ınızın kullanım kılavuzundan diğer özellikler hakkında bilgi alın.