iPhone, iPad veya iPod touch'ınızın parolasını unuttuysanız veya aygıtınız etkisizleştirildiyse

Parolanızı unuttuysanız veya aygıtınızın etkisizleştirildiğini bildiren bir ileti aldıysanız ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

iPhone, iPad veya iPod touch'ınızın parolasını unuttuysanız veya aygıtınız etkisizleştirildiyse

 

Parolayı birçok kez yanlış girerseniz aygıtınızın etkisizleştirildiğini bildiren bir ileti alırsınız. Parolanızı hatırlayamazsanız aygıtınızı silmeniz gerekir. Bu işlem, parola dahil tüm veri ve ayarlarınızı siler. Parolanızı unutmadan önce yedekleme oluşturmadıysanız aygıtınızın verilerini kurtarmanın yolu yoktur. Parolanızı kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Parolanızı kaldırma

Aygıtınızı yedeklediyseniz aygıtı geri yükledikten sonra veri ve ayarlarınızı da geri yükleyebilirsiniz. Parolanızı unutmadan önce aygıtınızı hiç yedeklemediyseniz aygıtınızdaki verileri kurtarmanız mümkün değildir. 

 1. Bu adımları izlemek için bilgisayarınız olması gerekir. Bilgisayarınız yoksa bir arkadaşınızdan ödünç alabilir veya yardım almak için bir Apple Store'a ya da Apple Yetkili Servis Sağlayıcısına gidebilirsiniz.
 2. Aygıtınızın bilgisayarınıza bağlı olmadığından emin olun ve ardından aşağıdaki bölümde aygıtınızı seçip ilgili adımları uygulayın:
  • iPhone X veya sonraki bir modeli, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus: Gücü kapat sürgüsü görünene kadar Yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutun. Aygıtınızı kapatmak için sürgüyü sürükleyin. Yan düğmeyi basılı tutarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutmaya devam edin.
  • Face ID özellikli iPad: Gücü kapat sürgüsü görünene kadar Üst düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutun. Aygıtınızı kapatmak için sürgüyü sürükleyin. Üst düğmeyi basılı tutarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar Üst düğmeyi basılı tutmaya devam edin.
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Gücü kapat sürgüsü görünene kadar Yan (veya Üst) düğmeyi basılı tutun. Aygıtınızı kapatmak için sürgüyü sürükleyin. Sesi kıs düğmesini basılı tutarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar Sesi kıs düğmesini basılı tutmaya devam edin.
  • iPhone 6s veya önceki modeller, iPod touch (6. nesil ya da önceki modeller) veya Ana Ekran düğmesi bulunan iPad: Gücü kapat sürgüsü görünene kadar Yan (veya Üst) düğmeyi basılı tutun. Aygıtınızı kapatmak için sürgüyü sürükleyin. Ana Ekran düğmesini basılı tutarak aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar Ana Ekran düğmesini basılı tutmaya devam edin.
 3. Bilgisayarınızda aygıtınızı bulun. Geri Yükle veya Güncelle seçeneklerini gördüğünüzde Geri Yükle'yi seçin. Finder veya iTunes, aygıtınız için gerekli yazılımı indirir. İndirme işlemi 15 dakikadan uzun sürerse aygıtınız kurtarma modundan çıkar. Bu durumda 2-4. adımları tekrarlamanız gerekir.
 4. İşlemin tamamlanmasını bekleyin. Ardından aygıtınızı ayarlayabilir ve kullanabilirsiniz.