iPhone Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir ?

iPhone Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir ?

iPhone’da Apple kimliğinizi daha güvenli hâle getirme

İki faktörlü kimlik doğrulama, Apple kimliği parolanızı başkaları bilse bile Apple kimliği hesabınıza başkalarının erişmelerini engellemeye yardımcı olur. İki faktörlü kimlik doğrulama iOS 9, iPadOS 13, OS X 10.11 ve daha yenisinde yerleşiktir.

İki faktörlü kimlik doğrulamanın nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız Apple kimliği için iki faktörlü kimlik doğrulama adlı Apple Destek makalesine bakın.

Not: İki adımlı doğrulamayı kullanıyorsanız ve iOS 13 veya daha yenisine yükseltirseniz hesabınız iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya geçebilir. İki adımlı doğrulamadan iki faktörlü kimlik doğrulamaya geçme adlı Apple Destek makalesine bakın.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açma

 1. Ayarlar  > [adınız] > Parola ve Güvenlik bölümüne gidin.

 2. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’a dokunun, sonra Sürdür’e dokunun.

 3. İki faktörlü kimlik doğrulama için doğrulama kodlarını almak istediğiniz güvenilir bir telefon numarası girin (iPhone’unuzun numarası olabilir).

  Bu kodları mesaj veya otomatik telefon araması ile almayı seçebilirsiniz.

 4. Sonraki düğmesine dokunun.

 5. Güvenilir telefon numaranıza gönderilen doğrulama kodunu girin.

  Doğrulama kodu gönderilmesi için veya yeniden gönderilmesi için “Doğrulama kodu almadınız mı?” öğesine dokunun.

  Tamamen çıkış yapmadığınız, iPhone’unuzu silmediğiniz, Safari’de Apple kimliği hesabı sayfanıza giriş yapmadığınız veya güvenlik nedeniyle Apple kimliği parolanızı değiştirmeniz gerekmediği sürece iPhone’unuzda bir daha doğrulama kodu istenmez.

iOS’in en son sürümündeki belirli özellikler, bilgilerinizi korumak için tasarlanmış iki faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini gerektirir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı açtıktan sonra kaydınızı silmek için iki haftalık bir süreniz vardır. Bu sürenin sonunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatamazsınız. Kaydınızı silmek için kayıt doğrulama e-postanızı açın ve önceki güvenlik ayarlarınıza dönmek için bağlantıyı tıklayın. Kaydınızı silmenin, hesabınızın güvenliğini azaltacağını ve bunun da yüksek güvenlik düzeyi gerektiren özellikleri kullanamayacağınız anlamına geleceğini unutmayın.

Başka bir aygıtı güvenilir aygıt olarak ekleme

Güvenilir aygıt, farklı bir aygıtta veya tarayıcıda giriş yaparken Apple’dan bir doğrulama kodu görüntüleyerek kimliğinizi doğrulamak için kullanılabilen aygıttır. Güvenilir aygıt şu minimum sistem gereksinimlerini karşılamalıdır: iOS 9, iPadOS 13 veya OS X 10.11.

 1. Bir aygıtta iki faktörlü kimlik doğrulamayı açtıktan sonra, başka bir aygıtta aynı Apple kimliği ile giriş yapın.

 2. Altı basamaklı doğrulama kodunu girmeniz istendiğinde aşağıdakilerden birini yapın:

  • Doğrulama kodunu iPhone’unuzda veya İnternet’e bağlı başka bir güvenilir aygıtta alma: O aygıta bildirim gelmesini bekleyin, sonra kodun aygıtta görünmesi için İzin Ver’e dokunun veya tıklayın. (Güvenilir aygıt, üzerinde önceden iki faktörlü kimlik doğrulamayı açtığınız ve Apple kimliğinizle giriş yaptığınız iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’tir.)

  • Doğrulama kodunu güvenilir bir telefon numarasında alma: Güvenilir bir aygıt yoksa “Doğrulama kodu almadınız mı?” öğesine dokunup bir telefon numarası seçin.

  • Doğrulama kodunu çevrimdışı bir güvenilir aygıtta alma: Güvenilir bir iPhone’da, iPad’de veya iPod touch’ta Ayarlar > [adınız] > Parola ve Güvenlik bölümüne gidin, sonra Doğrulama Kodu Al’a dokunun. macOS Catalina yüklü güvenilir bir Mac’te Elma menüsü  > Sistem Tercihleri > Apple Kimliği > Parola ve Güvenlik’i seçin, sonra Doğrulama Kodu Al’ı tıklayın. macOS 10.14 ve daha eskisine sahip güvenilir bir Mac’te Elma menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud > Hesap Ayrıntıları > Güvenlik’i seçin, sonra Doğrulama Kodu Al’ı tıklayın.

 3. Yeni aygıtta bu doğrulama kodunu girin.

  Tamamen çıkış yapmadığınız, aygıtınızı silmediğiniz, Safari’de Apple kimliği hesabı sayfanıza giriş yapmadığınız veya güvenlik nedeniyle Apple kimliği parolanızı değiştirmeniz gerekmediği sürece bir daha doğrulama kodu istenmez.

Güvenilir telefon numarası ekleme veya numarayı silme

İki faktörlü kimlik doğrulamaya kaydolurken güvenilir bir telefon numarasını doğrulamanız gerekir. Ev telefonu veya bir aile üyesinin ya da yakın bir arkadaşın telefon numarası gibi erişebileceğiniz diğer telefon numaralarını da eklemeyi düşünmelisiniz.

 1. Ayarlar  > [adınız] > Parola ve Güvenlik bölümüne gidin.

 2. Düzenle’ye (güvenilir telefon numaraları listesinin üst tarafında) dokunun, sonra aşağıdakilerden birini yapın:

  • Telefon numarası ekleme: Güvenilir Bir Telefon Numarası Ekle’ye dokunun.

  • Numarayı silme: Telefon numarasının yanındaki Sil düğmesine dokunun.

Güvenilir telefon numaraları doğrulama kodlarını otomatik olarak almazlar. İki faktörlü doğrulama için yeni bir aygıt ayarlarken herhangi bir güvenilir aygıta erişemezseniz, yeni aygıtta “Doğrulama kodu almadınız mı?” ifadesine dokunun, sonra doğrulama kodunu almak için güvenilir telefon numaralarınızdan birini seçin.

Güvenilir aygıtları görüntüleme veya çıkarma

 1. Ayarlar  > [adınız] bölümüne gidin.

  Apple kimliğiniz ile ilişkili aygıtların bir listesi ekranın alt konusuna yakın bir yerde görünür.

 2. Listelenen aygıtın güvenilir olup olmadığını görmek için aygıta dokunun, sonra “Bu aygıt güvenilirdir ve Apple kimliği doğrulama kodlarını alabilir” ifadesini bulun.

 3. Bir aygıtı çıkarmak için aygıta dokunup Hesaptan Çıkar’a dokunun.

  Güvenilir aygıtın çıkarılması, siz iki faktörlü kimlik doğrulama ile yeniden giriş yapıncaya dek onun artık doğrulama kodlarını görüntülemeyeceğinden ve iCloud’a (ve aygıttaki diğer Apple servislerine) erişiminin engelleneceğinden emin olmanızı sağlar.

Apple kimliği hesabınıza giriş yapan bir uygulama için parola üretme

İki faktörlü kimlik doğrulamada, üçüncü parti bir uygulamayı veya servisi (e-posta, kişiler veya takvim uygulaması gibi) kullanarak Apple kimliği hesabınıza giriş yapmak için uygulamaya özgü bir parola gerekir. Uygulamaya özgü parolayı oluşturduktan sonra uygulamadan Apple kimliği hesabınıza giriş yapmak ve iCloud’da sakladığınız bilgilere erişmek için bu parolayı kullanın.

 1. Apple kimliği hesabınıza giriş yapın.

 2. Parola Oluştur’a dokunun (Uygulamaya Özgü Parolalar’ın altında).

 3. Ekrandaki yönergeleri izleyin.

Uygulamaya özgü parolanızı oluşturduktan sonra, bu parolayı uygulamadaki parola alanına her zaman yaptığınız gibi girin veya yazın.