İYS ile İstenmeyen Mesajlara Son! (YENİ)

İleti Yönetim Sistemi (İYS) 1 Ocak 2021 itibarıyla uygulamaya giriyor. Yeni dönemle birlikte sistem üzerinde onayı bulunmayan vatandaşlara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

İYS ile İstenmeyen Mesajlara Son! (YENİ)

VATANDAŞLAR İZİNLERİNİ TEK NOKTADAN YÖNETECEK

Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm firmalar kaydolacağı ve sahip olduğu onayları sürekli güncel tutacağı bu sistemle vatandaşlar ticari ileti izinlerine tek noktadan ve kolaylıkla erişebilecek. Mesaj almak istemediklerini kapatırken diğer taraftan dilerse kampanyalarından haberdar olması istediği markalara da onay verebilecek.

FİRMA EPOSTA GÖNDEREBİLSİN AMA ARAMASIN

Vatandaşlar, onaylarını İYS üzerinden iptal edebileceği gibi firmaların gönderim yaptığı iletişim kanalı bazında (mesaj, arama, eposta) tercihlerini belirleyebilecek. Yani vatandaş markadan eposta bildirimlerini almaya devam ederken mesaj ve arama kanalı için onayını iptal edebilecek.

VATANDAŞIN KİŞİSEL BİLGİLERİ GÜVENDE OLACAK

Yeni sistemle birlikte vatandaşların ileti onaylarına ilişkin kayıtlar yurt içindeki güvenlikli veri merkezlerinde saklanacak, sistem Bakanlığın denetimi altında olacak.

1 Ocak 2021 itibarıyla işletmeler, vatandaşlardan aldıkları izinleri 3 iş günü içinde İYS’ye bildirecek, İYS’ye kaydedilmeyen izinler geçersiz sayılacaktır. Böylece vatandaşların izin yönetimi yapabildiği İYS devamlı olarak güncel tutulacak. * Bu tarih 150.000 adet ve altında elektronik ileti onayı (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) olan hizmet sağlayıcılar için 31 Mayıs 2021'dir.