Korona virüsü endişeleri nedeniyle Çin'de iki Apple Mağazası daha kapandı

Apple bu hafta, yeni koronavirüs salgını bölgedeki işletmelerle tahribat yaratmaya devam ederken Çin'deki iki mağazayı geçici olarak kapattı.

Korona virüsü endişeleri nedeniyle Çin'de iki Apple Mağazası daha kapandı

Apple'ın Çin web sitesi Çarşamba gününün doğusunda Çin'deki iki ek mağaza kapanışını yansıtacak şekilde güncellendi. Nanjing'deki Apple Wonder City ve Fuzhou'daki Apple Tahoe Plaza'ya 2 Şubat'a kadar ulaşılamayacak, çünkü bulundukları alışveriş merkezleri koronavirüs endişeleri nedeniyle kapanmış olacak.

Apple CEO'su Tim Cook, Salı günü yaptığı bir kazanç konferans görüşmesi sırasında şirketin Çin'de bir mağazayı kapattığını ve virüsün yayılmasını durdurmak için çalışanların seyahatini sınırladığını söyledi. Üçüncü mağaza kapanışı Qingdao'daki Apple Qingdao Vientiane City'dir.

New York Times'tan yakın zamanda güncellenen bir rapora göre, yeni koronavirüs Çin'in Wuhan kentinde doğdu ve 132 kişiyi öldürdü. Kayıtlı yaklaşık 6.000 vaka var, ancak uygun test kitleri yetersiz olduğu için bu rakam düşük olabilir.

Perakendeciliğin ötesinde Apple, tedarik zinciri ve kârlılık üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya hazırlanıyor. Şirket, 2020 yılının ikinci çeyreğinde virüsün daha geniş ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin belirsizlik nedeniyle 63 milyar ila 67 milyar dolar arasında olağandışı bir gelir rehberliği aralığı sundu.

Apple, Wuhan ve çevresinde bulunan bir dizi tedarikçiye güveniyor, ancak durumun değişmesi durumunda şirketin halihazırda alternatifleri var.

Cook, Salı günkü konferans görüşmesinde "Alternatif kaynak bulma ve acil durum planlarımız var." Dedi. "Wuhan dışındaki fabrikalar daha az açık. Biz fabrika yeniden açılış gecikmeleri rehberlik içine faktörü çalışıyoruz."