Mac Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır ?

Mac'inizdeki sorunları düzeltmek veya başka birine satmaya hazır olsun, Mac Kurtarma Modu olarak da bilinen macOS Recovery size yardımcı olacak güçlü bir araçtır.

Mac Kurtarma Modu Nasıl Kullanılır ?

Mac'ler yeni çalıştıysa ve çalışmaya devam ettiyse harika olurdu, ancak er ya da geç sorunları çözdüğünüzde ciddi olabilirler. Sürücünüzle ilgili herhangi bir sayıda sorun olabilir veya belki de hata eski bir macOS sürümüne geri dönmek istediğiniz anlamına gelir. Aynı şekilde, ikinci el bir Mac satın almış olabilirsiniz - ya da kendinizinkini bu şekilde satmak üzeresiniz.

T2 Güvenlik Yongasına sahip bir Mac'iniz varsa, Mac'in harici bir sürücüden önyüklenmesi için macOS Kurtarma Modunu kullanmanız gerekir. Güvenlik için, bu işlemden geçmedikçe macOS Catalina harici bir sürücüden önyükleme yapmaz.

Bu ve bu vakaların her biri için macOS Recovery var.

Apple, 2011'de Mac OX X Lion ile bazen Mac Kurtarma Modu olarak da adlandırılan macOS Recovery'yi tanıttı. Kurulum sırasında, bir sürücü kurarken macOS ikincisini etkili bir şekilde kurar. Sürücünüzü, çalıştığınız ana birimlerin yanı sıra bu ayrı kurtarma biriminden de önyüklenebilecek şekilde bölümler.

Fiziksel sürücü bir şekilde hasar görürse bu size yardımcı olmaz, ancak Recovery HD bölümünün el değmemiş ve çalışır durumda olması daha olasıdır. Teorik olarak, bu bölümün orada olduğunu fark etmeden Mac kullanım ömrünüzü tamamlayabilirsiniz, ancak yapmayacaksınız.

MacOS Recovery'yi ne için kullanabilirsiniz?

 • Mac'in önyükleme sürücüsünü silme
 • Bu önyükleme sürücüsünü onarmak için Disk İzlencesi'ni çalıştırın
 • Sorunlu bir Mac başlatma işlemi yapma
 • MacOS'un daha eski bir sürümünü yükleyin
 • Harici bir sürücüden önyükleme yapmak için modern bir Mac kurun

Mac Kurtarma Modu nasıl başlatılır

MacOS Recovery'yi kullanmanın anahtarı Mac'inizi belirli bir şekilde yeniden başlatmaktır. Mac'i bu kurtarma moduna geçirirsiniz ve muhtemelen sorunları sıralarken en az birkaç kez yaparsınız. Bu yüzden alışmak için bir yeniden başlatma prosedürü vardır ve Mac için bir USB klavye almanız ya da MacBook Pro veya MacBook Air'de yerleşik olanı kullanmanız gerekebilir.

Kablosuz klavyeler çalışabilir, ancak güvenilir bir şekilde çalışmaz. Testlerimizde, Apple'ın kendi kablosuz klavyeleri üçüncü taraflardan daha iyi çalışma eğilimindedir.

 • Mac'inizi yeniden başlatın
 • Komut-R tuşunu hemen basılı tutun
 • Apple logosunu gördüğünüz anda bırakın

Bunu doğru zamanlamak zor olabilir. Command-R'yi tam olarak doğru anlarda tutmak ve serbest bırakmak için kesin bir sanat var. Ancak, sizin için çalışmıyorsa, yeniden başlatma yerine Kapat'ı deneyin. Bir dakika bekleyin, ardından güç düğmesine basın ve bu tuşları tutmaya hazır olun.

Mac'iniz donmuşsa veya herhangi bir nedenle Apple menüsünden Yeniden Başlat'ı seçemezseniz, kapanması için güç düğmesini basılı tutun. Bunu rahatlıkla yapma: Son çare. Ardından bir dakika bekleyin, güç düğmesine tekrar basın ve Command-R tuşlarına basın.

Tüm modern Mac'ler başlangıç ​​sırasında size bir Apple logosu gösterecektir ve bu, Komut ve R tuşlarını bırakmanız gereken zamandır. Bunun yerine içinde soru işareti bulunan bir klasör simgesi görüyorsanız, yaklaşık 10 saniye kapatın, ardından tekrar deneyin; ancak Command-R tuşunu basılı tutmada daha hızlı veya serbest bırakmada daha yavaş olun.

Mac'inizin kurulumuna bağlı olarak, sizden bir parola istenmesi muhtemeldir. Tek kullanıcı veya yönetici kullanıcı sizseniz Mac'inize giriş yapmak için kullandığınız şifre. Bunun Apple Kimliğiniz olmadığını, özellikle bu bilgisayarın şifresi olduğunu unutmayın.

Sonra ne olur

Mac'iniz, Recovery HD'den önyüklemeyi tamamlayana kadar çalışmaya devam edecektir. Bunun olduğunu bildiğiniz yol, normal duvar kağıdı, Dock ve masaüstündeki dosya karışıklığı yerine tek bir panel elde etmenizdir.

Bu macOS Utilities panelidir ve birinin Kurtarma Modunda başladığı zaman için en yaygın kullanılan üç seçeneği içerir - bir yardım kılavuzu. Bu yardım, Apple'ın çevrimiçi destek belgelerine bir bağlantıdır ve ihtiyacınız olan şey olabilir, ancak bu sayfaları iPhone'unuzdan okuyabilirsiniz.

Bu nedenle üç kullanışlı özellik Time Machine Backup'tan Geri Yükleme, macOS'u Yeniden Yükleme ve Disk Yardımcı Programı'dır.

Muhtemelen tersine yararlılık sıralamasında listelenmişlerdir. Mac Kurtarma Moduna girdiniz çünkü bir sorun var ve bu genellikle bir sürücü sorunu anlamına geliyor. Bu durumda, yapmanız gereken ilk şey Disk İzlencesi'ni çalıştırmaktır.

Bu, anlattığınız sürücüyü inceler ve birçok olası sorunu onaracaktır. Genellikle Mac'inizin önyükleme yaptığı diski onaramaz, ancak bu yüzden bu Kurtarma HD'sine önyükleme yaptınız.

Sürücü iyi göründüğünde, Mac'inizi yeniden başlatmalı ve kontrol etmelisiniz. Sorunlar çözüldüyse sorun yok. Ve eğer yapmadılarsa, Mac Kurtarma Moduna geri dönün - ama muhtemelen biraz farklı bir şekilde.

Disk İzlencesi ile yapabileceğiniz Mac'in ana sürücüsünü silmek istediğinizi biliyorsanız, önceki Time Machine yedeklemesinden de geri yükleyebilirsiniz. Ancak, bunun yerine macOS'u yeniden yüklemek istediğinizi biliyorsanız, bunu bu panelden geçmeden yapabilirsiniz.

Bunun yerine, iki olası tuş kombinasyonundan birini kullanarak Mac'inizi yeniden başlatın. Yeniden başlatma başlar başlamaz Option-Komut-R'yi seçin ve Apple logosunu görene kadar basılı tutun. Bu işlem Mac'inizi otomatik olarak destekleyebileceği en yeni macOS sürümüne yükseltir.

Alternatif olarak, Shift-Option-Komut-R tuşlarına basmayı seçebilirsiniz. Bu, Mac'inizle birlikte gelen macOS sürümünü otomatik olarak yükler. Apple'ın bu belirli sürümün yüklenmesine izin vermeyi durdurmuş olması mümkündür, ancak eğer öyleyse, bu tuş kombinasyonu en yakın sürümü aldığınızı görecektir.

Bu genellikle yeni bir macOS güncellemesinden, işe yaradığını bildiğiniz bir sürüme geri dönmenin bir yoludur.

Kurtarma modunun ekstra seçenekleri

Bu üç ana seçeneğin ihtiyacınız olan her şeyi sağladığını görseniz de, daha fazlası var - ve kaçırmaları şaşırtıcı derecede kolaydır. Bu macOS Utilities paneli ekranınızdaki tek şey olarak açıldığından ve özellikle de merkezde tam olarak oturduğundan, buna konsantre olma eğilimindesiniz ve bir menü çubuğunun olduğunu bile fark edemezsiniz.

Bu macOS Utilities paneli bir Mac uygulamasıdır ve bu nedenle Apple menüsü altında tanıdık Yeniden Başlat veya Kapat ile bir Mac uygulamasının menüleri vardır. Mac'iniz yeniyse, bu menüler ayrıca belirli sorunları çözmek için gerekli ekstra seçenekler içerir.

 • Başlangıç ​​Güvenliği Yardımcı Programı
 • Ağ Yardımcı Programı
 • Terminal

Önceden Terminal, en popüler olanı olurdu çünkü deneyimli Mac kullanıcılarının sabit sürücüyü inceleyen komut dosyaları çalıştırmasına izin veriyor. Ağ Yardımcı Programı internet veya diğer ağ bağlantılarınızdaki ayrıntıları rapor eder.

Ancak şimdi, muhtemelen Başlangıç ​​Güvenliği Yardımcı Programı en sık kullanılacak. Bu, artan sayıda yeni Mac'te T2 güvenlik işlemcisine bağlı ve bu işlemcinin deneyimli kullanıcıların beğenmeyeceği bir etkisi var. Varsayılan olarak, T2 yongalı ve macOS Catalina çalıştıran bir Mac harici bir sürücüden önyükleme yapamaz.

Bunu yapmak istediğinizi açıkça belirtmeniz ve bunu bu yardımcı programda yapmanız gerekir. Catalina'nın harici bir sürücüden önyükleme yapmasına izin vermek için kullanırken bilmeniz, yapmanız ve endişelenmeniz gereken her şey.

Mac Kurtarma Modu çalışmadığında ne yapmalı

Mac'inizin sürücüsü fiziksel olarak hasar görmüşse veya kurtarma bölümünüzdeki macOS kopyasında bozuk bir şey varsa, normal Mac Kurtarma Modu önyükleme yapmaz. Bununla birlikte, Mac'iniz sürücünüzde olması gereken Recovery HD'yi kullanmak yerine Apple'ın sunucularında tutulan birini kullanmayı deneyebilir.

Bu otomatik olarak gerçekleşebilir. Yeniden başlatma sırasında, tanıdık Apple logosu yerine dönen bir küre ile değiştirilirse, Mac'iniz İnternet üzerinden Kurtarma Moduna girmeye çalışıyor.

Yine de bunu yapmaya zorlayabilirsiniz. Mac Kurtarma Moduna girmeyi denedikten ve başarısız olduktan sonra, Mac'inizi yeniden başlatın. Bu kez, macOS'un farklı sürümlerini yükleyen tuş birleşimlerini kullanın. Bu, en son sürümü almak için Option-Komut-R veya Mac'inizle birlikte gönderilen sürümü almak için Shift-Option-Komut-R'dir.

Hızlı değil. Ancak çalışırken dünyanın altında bir ilerleme çubuğu göreceksiniz. Size başarısız olursa, bu çubuk kaybolur ve dünya üzerinde bir ünlem işareti belirir.

Şanslı olabilirsin. Şimdilik Mac'ten ayrılıp daha sonra tekrar denemeye değer, çünkü sadece bir internet bağlantısı sorunu olabilir.

Değilse, Mac Kurtarma Modunun neler yapabileceğini tükettiniz ve harici bir sürücüden önyüklemeye bakmanız gerekecek. Ya da Mac'in tamir edilmesi için bir Apple Store'a götürülmesi.