Mac'inizin klavyesi ve ekranı nasıl temizlenir?

Mac, kir ve tozları bilgisayarınızdan ve çevre birimlerinden kovmanın basit yolları.

Mac'inizin klavyesi ve ekranı nasıl temizlenir?

Yapması zor değil, ancak temiz bir Mac tutmak daha düzgün çalışmasına yardımcı olabilir ve hastalanmanızı da engelleyebilir. Mac'inizi yeni ve taze görünmesini sağlamanın birkaç yolu.

Klavyeyi temizle
Mac'inizin en kirli kısmının klavyesi olduğunu söylemek doğru. Yazmak için her oturduğunuzda ellerinizi yıkasanız bile, klavye mikropları ve teri parmaklarınızdan ve odanızdaki veya ofisinizdeki tozu toplar. Bu, yapışkan anahtarlar yapabilir ve virüsleri transfer edebilir veya daha da kötüsü olabilir.

İlk olarak, klavyenizi bilgisayarınızdan çıkarın veya kablosuz klavye olması durumunda pillerini çıkarın. (Bir dizüstü bilgisayar klavyesini temizliyorsanız, bilgisayarı kapatın ve güç adaptörünü çıkarın.) Tozu üfleyin ve gerekirse tuşlar arasındaki boşluğu (veya sahip olduğunuz klavye türüne bağlı olarak) vakumlayın. .

Ardından, dezenfekte edici mendillerle anahtarlarınızı temizleyin. (Apple, Lysol ve Clorox Kitchen dezenfekte edici mendilleri önerir.) Alkol buharlaştığı için, klavyeye zarar verme sıvısı riski yoktur. Yine de, ıslak mendilleri sıktığınızdan emin olun.

Mendiliniz yoksa, bir bardak suya bir damla standart bulaşık deterjanı koyun. Bu karışımda yumuşak bir bezle ıslatın ve zar zor nemli olana kadar sıkın. Şimdi kiri temizlemek için bezi tuşların üzerinden silin. Deterjanı bezinizden yıkayın, sıkın ve klavyenizi tekrar silerek bitirin. Anahtarların altına su girmemesine çok dikkat edin. Parmaklarınızın altında hiçbir mikrop oluşmadığından emin olmak için bunu düzenli olarak yapmalısınız.

Tozdan kurtulun

Bugün Mac'lerin çoğu, onları açamamanız için tasarlanmış olsa da, Mac Pro içeri girmesi kolay tek model olmaya devam ediyor. Ne yazık ki, tasarlanma şekli nedeniyle, çok fazla toz toplar. Birkaç yıl önce 2013 öncesi Mac Pro'm (orijinal “cheesegrater” davası) vardı ve birkaç ayda bir temizlemem gerektiğine karar verdim.

Bilgisayarınızın dışını standart bir vakumla vakumlamak uygundur, ancak vakumdaki statik elektriğin elektroniklerini zaplayabilme olasılığı nedeniyle Mac'inizin içinde kullanmaktan kaçınmak istersiniz. Bunun yerine, elektronik bileşenler için özel olarak tasarlanmış bir vakum satın alın veya pille çalışan bir vakum kullanın. Alternatif olarak, bilgisayarı dışarıya çekin ve tozu basınçlı hava ile üfleyin.

Mac Pro'mu (elbette kapattıktan sonra) açıyorum ve bazı bölümlerinden, özellikle de CPU ve RAM alanlarındaki tozu süpürüyorum. Sabit sürücüleri çıkarırsam, Mac Pro'nun içine daha da girebilir ve deliklerden ve çatlaklardan toz alabilirsiniz. Tozun en dar köşelerden çıkmasına yardımcı olabilecek bir kutu basınçlı hava kullanıyorum.

Diğer Mac'lerde tozu temizlemek daha zordur. Örneğin, iMac'in ekranın altında girişleri ve ekranın arkasında büyük bir egzoz vardır. Güçlü bir elektrikli süpürgeniz varsa, alttan toz emebilirsiniz, ancak kolay değildir ve muhtemelen fazla yardımcı olmaz.

Mac mini çok fazla toz toplamıyor gibi görünüyor, ancak yuvarlak alt kapağı açıp içeride kontrol ederek toz, evcil hayvan kılı veya vakumunuzun çıkarabileceği başka bir şey olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ekranı temizle

Apple ekranımı temizlemek için mikrofiber bir bezi (gözlükleri temizlemek için kullandığınız tür) kullanıyorum. Apple, ekranları daha iyi temizlemek için yumuşak, hafif nemli, tüy bırakmayan bir bez kullanmanızı önerir.

Mac bilgisayarlarımda hiçbir zaman özel bir monitör temizleme çözümü kullanmadım, ancak örneğin dizüstü bilgisayarınıza bir şey dökerseniz ve ekranına gerçekten çok yapışkan bir şey çıkarırsanız, bu rotaya gitmeniz gerekebilir. Uygun temizleme solüsyonlarıyla önceden işlemden geçirilmiş birçok çeşit monitör mendili satın alabilirsiniz ve bir felaket durumunda bunları korumaya değer olabilir. Seçenekler için iKlear ve RadTech'i kontrol edin.

Ekranın arkasını temizle
Hizmet için bir iMac vardı ve döndüğünde, ölü bir piksel olduğunu düşündüm. Yakından baktığımda, ekranın arkasında biraz toz olduğunu fark ettim; aslında ekranın plastik kapağı ve gerçek ekran arasında. Şaşırtıcı bir şekilde, eski iMac'lerde, bunu temizlemek için ön kapağı çıkarmak kolaydı. Bunun yalnızca 2013'ten önce iMac'lerde yapılabileceğini unutmayın. 2013'ten sonraki iMac'lerde lamine ekran bulunur.

En az birkaç inç genişliğinde bir vantuz bulun. Ekranın üst kısmındaki siyah çerçeveye bastırın. (Endişelenmeyin, daha sonra vantuzdaki izleri silebilirsiniz.) Hafifçe çekin ve ekranın plastik kapağının hemen çıktığını göreceksiniz; Mac'inize veya ekranınıza mıknatıslarla tutulur. Bu kapağın içini yumuşak bir bezle temizleyin ve alt kenardan başlayarak yerine yerleştirin, ardından mıknatısların işlerini yapmasına izin verin. Bu işlemin yararlı bir videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Mac'inizi temizleme konusunda takıntılı olmanıza gerek olmasa da, bu basit ipuçları düzenli olarak ladinlemenize yardımcı olabilir - gittiğiniz her yerde tote ettiğiniz bir dizüstü bilgisayarınız varsa bu özellikle iyi bir fikirdir.