Microsoft Defender ATP Güvenlik Uygulaması iOS ve Android'e Geliyor

Microsoft, Apple'ın akıllı telefon işletim sistemi ve Android için Defender ATP güvenlik çözümünü getirmeye çalıştığını duyurdu. Linux, macOS ve Windows 10 işletim sistemleri için zaten mevcuttur.

Microsoft Defender ATP Güvenlik Uygulaması iOS ve Android'e Geliyor

Resmi bloguyla Microsoft, bugün daha önce Defender ATP güvenlik platformunu Android ve iOS akıllı telefon platformlarına getirmeyi planladığını duyurdu. Bununla birlikte, iOS uygulamalarının korumalı alanı göz önüne alındığında, uygulamanın yüklü olduğu cihazın güvenliğini artırmaya nasıl yardımcı olacağından emin değiliz.

Defender ATP platformu önleyici koruma, ihlal sonrası algılama ve Linux, macOS ve Windows platformları için otomatik araştırma ve yanıt sağlar. Bu özellikler, nispeten açık doğası göz önüne alındığında, Android için de kullanılabilir. Bununla birlikte, iOS için temel uyarılar, kimlik hırsızlığı koruması, kimlik avı önleme ve web sitesi engelleme sunabilir.

Genellikle, App Store'daki iOS için diğer “antivirüs” uygulamaları da gelişmiş güvenlik için bir VPN özelliği sunar. Microsoft, San Francisco, Kaliforniya'daki RSA Konferansı'nda önümüzdeki hafta güvenlik platformunu mobil işletim sistemlerine getirme planlarını ayrıntılı olarak açıklayacağını belirtti.

Microsoft, geçen yıl macOS platformu için Defender ATP virüsten koruma ve güvenlik çözümünü açıklamış ve Aralık ayında özel bir önizleme programı aracılığıyla kullanıma sunmuştur.
Apple, iOS'taki her şeyi kilitli tutar ve oyunlar ve oyunlar kendi korumalı ortamlarında çalıştırılır, bu nedenle bir uygulama, cihazda yüklü başka herhangi bir uygulamanın güvenliğini kontrol edemez veya etkileyemez. Bu nedenle, Microsoft'un önemli bir şey sunabileceğini düşünmüyoruz. Muhtemelen, Defender ATP uygulaması iOS'un doğası ve sınırlamaları nedeniyle oldukça temel olacaktır.

Microsoft, Defender ATP platformunu şirketlere ve işletmelere sunmakta, bu nedenle tüm popüler sunucu, masaüstü ve mobil işletim sistemlerine güvenlik sunmaları önemlidir. Bu nedenle, antivirüs çözümünün iOS ve Android'e gelişi, Redmond tabanlı yazılım devinin müşterilerine sunmak istediği paketin bir parçası olabilir.

 

Kaynak: https://www.microsoft.com/security/blog/2020/02/20/microsoft-threat-protection-intelligence-automation/