Nvidia, Arm Holdings'i SoftBank'tan 40 milyar dolara satın aldığını doğruladı

Nvidia bugün, çip tasarımcısı Arm'ı SoftBank'tan 40 milyar dolara satın aldığını doğruladı . Apple, iPhone ve iPad'de kullanılan A serisi işlemciler için Arm Holdings'in teknolojisinin yanı sıra Mac için yakında çıkacak olan Apple Silikon çiplerini lisanslıyor.

Nvidia, Arm Holdings'i SoftBank'tan 40 milyar dolara satın aldığını doğruladı

Raporlar ilk olarak SoftBank'ın Temmuz ayında bir Arm Holdings satışını planladığını öne sürdü . Şimdi anlaşma resmileşti. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Nvidia, SoftBank'tan Arm Holdings'i 21.5 milyar $ 'lık hisse senedi ve 12 milyar $ nakit, ayrıca imza sırasında 2 milyar $' lık ödeme ve Arm performansına bağlı 5 milyar $ 'lık ek bir koşullu alacak.

Apple için, Nvidia'nın Arm'ı satın almasının tam olarak ne anlama geldiği belirsiz. Nvidia ve Apple'ın uzun süredir zorlu bir ilişkisi var. Ancak Nvidia, Arm'ın "başarısının temelini oluşturan küresel müşteri tarafsızlığını korurken diğer yandan açık lisanslama modelini kullanmaya devam edeceğini" söylüyor.

Nvidia CEO'su Jensen Huang, şirketin Apple gibi müşterilerin çekip gitmesine neden olacak herhangi bir şey yapma niyeti olmadığını vurguladı:

Nvidia İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, Arm'ın iş modelini sevdiğini ve geniş müşteri listesini genişletmek istediğini söyledi. Huang, anlaşmanın Arm'ın Apple Inc. dahil müşterileriyle olan ilişkilerini altüst edeceğine ilişkin endişelere gelince, Huang, Nvidia'nın satın alma için çok para harcadığını ve müşterilerin çekip gitmesine neden olacak herhangi bir teşviki olmadığını söyledi.

Apple, iPhone için 2006 yılında Arm'dan teknoloji lisanslamaya başladı. A serisi işlemciler artık iPhone ve iPad'in yanı sıra HomePod ve Apple TV gibi ürünlerde kullanılıyor. Apple ayrıca WWDC'de Mac'in Apple Silicon işlemcilere geçeceğini ve bunun da Arm teknolojilerine dayanacağını doğruladı .

Temmuz ayında belirttiğimiz gibi, Arm Holdings, Kasım 1990'da Advanced RISC Machines Ltd olarak kuruldu ve Acorn Computers, Apple ve VLSI Technology arasında bir ortak girişim olarak yapılandırıldı.