Qualcomm X60 5G modem 2021 iPhone modellerinde kullanılabilir

Qualcomm, akıllı telefonlarda 5G bağlantısı için üçüncü nesil bir sistem olan Snapdragon X60 5G Modem'i piyasaya sürdü, ancak Apple'ın 2020'nin "iPhone 12" modelleri yerine 2021 iPhone sürümleri için kullanması daha olası.

Qualcomm X60 5G modem 2021 iPhone modellerinde kullanılabilir

Qualcomm'un en yeni 5G modemi olan Snapdragon X60, ilk 5 nanometre temel bant çipidir. Şubat 2019'da piyasaya sürdüğü 7 nanometre X55'ten sonra X60, saniyede 7,5 gigabit ve yükleme için 3 gigabit sağlayabiliyor.

7 nanometreden 5 nanometreye indirgemenin, cihaz üreticileri için genel paketin boyutunu azaltmaya yardımcı olduğu ve bir akıllı telefon içinde daha az yer kaplamasına ve daha fazla enerji tasarrufu sağladığına inanılıyor. Bu, satıcıların daha fazla kaynak kapasitesi eklemek, yeni özellikler eklemek veya cihazı daha hafif veya daha küçük yapmak için bu boş alanı kullanmasını sağlar.

Ayrıca Qualcomm tarafından tüm önemli 5G bantları ve kombinasyonlarında spektrum toplanmasını destekleyen ilk 5G modem-RF sistemi olduğu iddia edilmektedir. Özellikle 5G için bu, hem 6GHz alt bant genişliğini hem de mmWave'i aynı anda kullanabileceği anlamına gelir.

Daha önceki 5G yongaları, 6GHz alt bağlantısı veya mmWave ile iletişim kurabiliyordu, ancak aynı anda değil. Her ikisine de bağlanarak, kullanıcıların daha fazla parazite duyarlı mmWave'den sinyal kaybına maruz kalmasının yanı sıra genel olarak daha fazla veri akışına izin verme şansı daha azdır.

X60 ayrıca 3G veya 4G teknolojilerine geri dönmek yerine 5G bağlantıları üzerinden arama yapmak için kullanılan NR Üzerinden Ses (VoNR) desteği de içerir.

Qualcomm, Snapdragon X60 ve beraberindeki QTM535 mmWave anten modülünün ilk örneklerinin 2020'nin ilk çeyreğinde cihaz üreticilerine sağlanacağını ve ilk ticari akıllı telefonların 2021'in başlarında beklenen modemleri kullanacağını iddia ediyor.

Apple'ın iPhone'ları tasarlamak için olağan teslim süreleri ve tedarik zincirinin boyutu nedeniyle, X60'ın "iPhone 12" de kullanılması pek olası değildir. Apple'ın 2019'da Qualcomm ile modemlerini kullanmak için yaptığı 5G anlaşmasını takiben, Apple'ın güvenmek yerine kendi anten tasarımlarını kullanacağına dair bazı öneriler olsa da, bir Qualcomm 5G modemin muhtemelen X55 modelinde kullanılması muhtemeldir. Qualcomm'un neler sağladığı konusunda.