Tim Cook Apple'ın Corona Virüsü İçin Bağış Yapacağını Duyurdu

Apple, 2019 Roman Coronavirus'un patlak vermesine karşı mücadele eden Çin'deki çeşitli gruplara bağış yapacak.

Tim Cook Apple'ın  Corona Virüsü İçin Bağış Yapacağını Duyurdu

Tim Cook, 25 Ocak sabahı tweetledi, Çin Yeni Yılı'nı onurlandırdı ve Apple'ın koronavirüsten etkilenenleri desteklemeye yardım edenlere bağış yapacağını duyurdu.

 


 

Kısaca "2019-nCoV" olarak adlandırılan 2019 Yeni Coronavirüs, SARS'dan farklı olmayan solunum yolu hastalığıdır. Semptomlar tipik olarak ateş, öksürük ve nefes darlığı ile grip benzeri bir durumdur. Birçok hastalık gibi, 2019-nCoV'un tükürük ve mukoza ile temas yoluyla kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir.

CDC'ye göre 2019-nCoV ilk olarak 8 Aralık 2019'da Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde tespit edildi ve diğer alanlara doğru genişliyor. Çin'de, 2019-nCoV ve 41 ölümle ilgili 1.300 onaylanmış vaka var.

Amerika Birleşik Devletleri'nde iki 2019-nCoV vakası keşfedildi, ancak şu anda yayıldığı düşünülmüyor.

Apple ayrıca geçtiğimiz iki ay içinde rekor sıcaklıklar, şiddetli rüzgarlar ve kuraklığın tehlikeli bir kombinasyonunun düzinelerce yıkıcı orman yangını için zemin hazırladığı Avustralya'da devam eden yardım çabalarına fon bağışlayacaklarını açıklamıştı. Cook, geçmişte şirketin benzer durumlarda yerel kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve acil servis kuruluşlarına bağışta bulunmasına rağmen Apple'ın nasıl katkıda bulunacağını belirtmedi.

Apple felaketlere ve doğal afetlere genellikle mali yardımla karşılık verir. Şirket 2018'de Hindistan'daki Kerala sellerinin kurbanlarına, Endonezya'daki Sulawesi depremini ve tsunamisini takiben yardım çabalarına ve Kaliforniya vahşi yangınları ve Floransa Kasırgası'ndan sonra Kızıl Haç etkinliğine 1 milyon dolarlık katkı sağladı. Apple, bu yılın Ekim ayında Kaliforniya vahşi yangınları sırasında acil yardım çalışmalarına bağışta bulundu.