Time Machine ile Mac Nasıl Yedeklenir ?

Mac'inizdeki dosyaların yedeklemesini oluşturmayı öğrenin.

Time Machine ile Mac Nasıl Yedeklenir ?

Uygulamalar, müzikler, fotoğraflar, e-postalar, belgeler ve sistem dosyaları da dahil tüm dosyalarınızı otomatik olarak yedeklemek için Mac'inizin yerleşik yedekleme özelliği olan Time Machine'i kullanabilirsiniz. Orijinal dosyaların Mac'inizden silinmesi veya Mac'inizdeki sabit diskin ya da SSD'nin silinmesi veya değiştirilmesi durumunda, yedeklemeniz varsa dosyaları yedeklemenizden geri yükleyebilirsiniz.

Time Machine yedeklemesi oluşturma

Time Machine ile yedekleme oluşturmak için tek ihtiyacınız olan harici bir depolama aygıtıdır. Aygıtı bağlayıp yedekleme diskiniz olarak seçtikten sonra Time Machine, otomatik olarak son 24 saat için saatlik, son bir ay için günlük, tüm önceki aylar için haftalık yedeklemeler yapar. Yedekleme diskiniz dolduğunda en eski yedeklemeler silinir.

Harici bir depolama aygıtını bağlama

Ayrı olarak satılan aşağıdaki harici depolama aygıtlarından birini bağlayın. 

  • USB, Thunderbolt veya FireWire sürücüsü gibi Mac'inize bağlı harici sürücü
  • AirPort Extreme Baz İstasyonu'na (802.11ac modeli) veya AirPort Time Capsule'e bağlı harici sürücü
  • AirPort Time Capsule
  • Time Machine yedekleme hedefi olarak paylaşılan Mac
  • SMB üzerinden Time Machine'i destekleyen, ağa bağlı depolama aygıtı (NAS)

Yedekleme diski olarak depolama aygıtınızı seçme

Harici bir sürücüyü Mac'inize doğrudan bağladığınızda Time Machine'le yedekleme yapmak için bu sürücüyü kullanmak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Yedekleme Diskini Şifrele seçeneğini belirleyin (önerilir) ve ardından Yedekleme Diski Olarak Kullan'ı tıklayın.

Şifreli yedeklemelere yalnızca parolayı bilen kullanıcılar erişilebilir.

Time Machine, sürücünüzü kullanmak isteyip istemediğinizi sormazsa elle eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Menü çubuğundaki Time Machine Time Machine simgesi menüsünden Time Machine tercihlerini açın. Alternatif olarak, Apple () menüsü > Sistem Tercihleri'ni seçip Time Machine'i tıklayın.
  2. Yedekleme Diskini Seç (veya "Disk Seç" ya da "Yedekleme Diski Ekle veya Sil") düğmesini tıklayın:

  1. Kullanılabilir diskler listesinden harici sürücünüzü seçin. Sonra "Yedeklemeleri Şifrele" (önerilir) seçeneğini belirleyip Diski Kullan'ı tıklayın:

Seçtiğiniz disk Time Machine'in gerektirdiği şekilde biçimlendirilmemişse ilk önce diski silmeniz istenir. Devam etmek için Sil'i tıklayın. Bunu yaptığınızda yedekleme diskindeki tüm bilgiler silinir. 

Otomatik yedeklemelerin rahatlığını yaşama

Bir yedekleme diski seçmenizin ardından Time Machine, otomatik olarak ve ek bir işlem yapmanızı gerektirmeden derhal düzenli yedeklemeler yapmaya başlar. Sahip olduğunuz dosya sayısına bağlı olarak ilk yedekleme biraz uzun sürebilir ancak yedekleme sırasında Mac'inizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Time Machine yalnızca önceki yedeklemeden sonra değişen dosyaları yedekler, dolayısıyla gelecekteki yedeklemeler daha kısa sürer.

Bir yedeklemeyi elle başlatmak için menü çubuğundaki Time Machine Time Machine simgesi menüsünden Şimdi Yedekle'yi seçin. Yedeklemenin durumunu kontrol etmek veya devam eden bir yedeklemeyi atlamak için de bu menüyü kullanın.