Trump, Apple'ın WeChat yasağının iPhone satışlarını etkileyebileceği endişelerine 'her neyse' dedi

Apple, WeChat'i platformlarından yasaklamanın ciddi sonuçları konusunda Trump yönetimini uyaran bir düzineden fazla ABD şirketi arasındaydı. Başkan Trump, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamayı yasaklamaya çalışıyor ve bugün bir basın toplantısı sırasında Apple'ın argümanına bir "çürütme" sundu.

Trump, Apple'ın WeChat yasağının iPhone satışlarını etkileyebileceği endişelerine 'her neyse' dedi

Bugün Beyaz Saray'da muhabirlerle bir basın toplantısı sırasında, Trump'a Bloomberg muhabiri Justin Sink tarafından WeChat yasağının sonuçları soruldu . Trump cevabında ulusal güvenlik endişelerini ikiye katladı ve Apple'ın endişelerine basit bir "her neyse" dedi:

İşte etkileşimin transkripsiyonu:

Sink : WeChat'teki siparişinizle ilgili Amerikan şirketleri arasında çok fazla alarm var. Apple, Ford, Disney, Çin'deki o kadar büyük bir iletişim platformu ve ödeme platformu olduğu için endişeleniyorlar, ABD'deki işletmelerin onlarla çalışmasını yasaklarsanız, Çin'de veya benzer pazarlarda iPhone satamayacaklar.

Trump: Her neyse.

Sink : Yani aldırmazsın…?

Trump: Ülkemizin güvenliği açısından iyi olanı yapmalıyız. Çin tarafından çok kötü bir şekilde hayal kırıklığına uğradık.

Trump, geçen hafta ABD şirketleri ile TikTok ve WeChat'in arkasındaki Çinli şirketler arasındaki işlemleri yasaklamayı amaçlayan bir yönetim emri imzaladı . Sipariş Eylül ayında yürürlüğe girecek ve Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri'nde TikTok'u satın almak için çalışıyor.

Apple ve Disney, Ford, Intel, Morgan Stanley, UPS ve Walmart gibi şirketler bu hafta Trump İdaresi yetkilileriyle bir görüşmeye katıldı ve bu yasağın sonuçlarının "şiddetli" olabileceği uyarısında bulundu. Apple'ın durumunda WeChat, Çin'deki iPhone kullanıcıları için her şeydir ve uygulamanın dünya çapındaki App Store'dan yasaklanması, Çin'deki iPhone satışları için felaket olabilir.

Çağrıda gündeme getirilen sorunlardan biri, emrin kapsamının tamamen belirsiz olmasıdır. Yalnızca ABD'de mi yoksa Çin dahil dünya çapındaki tüm işlemler için mi geçerli? İkincisi ise, bu Apple için yıkıcı olabilir. Ünlü analist Ming-Chi Kuo, bu hafta iPhone üreticisinin küresel satışlarını % 30'a varan oranda azaltabileceği konusunda uyardı .

 

Beyaz Saray, görüşme sırasında belirtilen noktalara henüz değinmedi ve Trump'ın bugünkü yorumları daha fazla açıklama getirmiyor gibi görünüyor.