Yeşil nokta ve turuncu nokta Durum çubuğunda ne anlama geliyor? iOS 14

Yeşil nokta iOS 14, birkaç önemli yeni özellik ve çok sayıda küçük değişiklik ve görsel güncelleme içerir. Durum çubuğunda, sağ çentikte yeni göstergeler fark etmiş ve bunların ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz.

Yeşil nokta ve turuncu nokta Durum çubuğunda ne anlama geliyor? iOS 14

Bu yeni durum sembolleri, sinyal gücü göstergesinin üzerinde turuncu ve yeşil noktalar veya daireler olarak görünür.   Görünüşe göre bu noktalar, gizliliğinizi güvence altına almaya ve korumaya yardımcı olan aslında bilgilendirici göstergelerdir. MacBook’larda ve iMac’lerde Apple, web kamerasının yanında bulunan fiziksel bir yeşil LED’e sahiptir. Hücresel sinyal ve Wi-Fi durum göstergelerinin yanında görünseler de, ağ bağlantısıyla hiçbir ilgisi yoktur. Kameraya erişildiğinde, sisteminizdeki bir uygulamanın kamera akışını izlediğini size bildirmek için LED ışığı yanar. iPhone ve iPad‘in fiziksel LED’leri yoktur, bu nedenle Apple, deneyimi yazılım aracılığıyla simüle etmiştir.

Turuncu nokta, telefonunuzdaki bir uygulamanın mikrofonu kullandığı anlamına gelir. Mikrofon dinleniyor ve kaydedilebilir. Örneğin, Siri’yi veya Dikte’yi kullanırken bu görünebilir ve iPhone’un konuşmanızı metne dönüştürmesi gerekir. Tüm uygulamaların iyi niyetle hareket ettiğini varsayarsak, turuncu nokta yalnızca mikrofon gerektiren bir şey yaparken görünmelidir. Turuncu nokta, gerekli olmadığı gibi görünen bağlamlarda gösteriliyorsa, bu, bir uygulamanın gizliliğinizi kötüye kullandığını gösterebilir. Olmaması gereken zamanlarda gösterildiğini fark ederseniz, neden kullanıldığını öğrenmek için geliştiriciyle iletişime geçebilirsiniz. Bu, kasıtlı casusluk faaliyetinden ziyade uygulamadaki bir hata olabilir. İOS’un önceki sürümlerinde, kullanıcılar uygulama arka planda olmadığı sürece mikrofona ne zaman erişildiğini bilemiyorlardı. Uygulamalar arka planda çalışırken mikrofonu kaydettiğinde, iOS çentiğin sol tarafında kırmızı bir hap göstergesi gösterir. Bu davranış iOS 14 ile değişmedi, ancak şimdi turuncu ışık aynı anda çentiğin sağ tarafında görünecek.

iPhone’daki yeşil nokta ne anlama geliyor?

Yeşil nokta, fotoğraf çekerken olduğu gibi, bir uygulama kamerayı kullanırken görünür. Kamera erişimi, mikrofona da erişim anlamına gelir; bu durumda, turuncu noktayı ayrı olarak görmezsiniz. Yeşil renk, Apple’ın MacBook ve iMac ürünlerinde kullanılan LED’lerle eşleşir. Bir uygulama mantıklı olmadığında kameraya erişiyorsa, bu, uygulamanın gizliliğinizi ihlal ettiği anlamına gelebilir. iOS, herhangi bir anda bir uygulamanın neden kamera donanımına erişmesi gerektiğini bilmiyor, bu nedenle yapabileceğiniz en iyi yol, şüpheli olduğunuz uygulamanın destek kanallarıyla iletişim kurmaktır. Kötü niyetli bir şey yapıyor olabilirler, bu durumda uygulamayı silebilirsiniz veya bu sadece bir hata olabilir. Yeşil ışığın yanması, kamera beslemesinin kaydedildiği ve kaydedildiği anlamına gelmez; iOS’un tüm bildiği, uygulamanın o anda kamera akışına erişebileceğidir. Uygulamanın verilerle ne yaptığını bilmiyor.

Kontrol Merkezi “son zamanlarda”

Kontrol Merkezi’ni aşağı çekerseniz, kamera veya mikrofon kullanıldıktan sonra birkaç dakika içinde Kontrol Merkezi Kullanıcı Arayüzü size ne olduğunu söyleyebilir. Erişim türünü (mikrofon veya kamera) ve sensörü kullanan uygulamanın adını gösterecektir. Bu, küçük dairesel nokta göstergesini kaçırmanız durumunda ekstra bir şeffaflık katmanı sağlar. Yine sistem, mikrofondan veya kameradan topladığı bilgilerle uygulamanın ne yaptığını bilmiyor. Veriler anında kullanılabilir, tamamen cihazda kalabilir veya kalıcı olarak kaydedilip ağ üzerinden gönderilebilir. Mesele şu ki, iOS bu özelliklerin ne zaman kullanıldığına dikkat çekerse, bunlara gereksiz yere erişen uygulamalar daha geniş topluluk tarafından isimlendirilecek ve utanacaktır. Farkındalık değişimi getirir. Umarım çoğu iOS uygulaması iyi davranır ve bu durum göstergeleri beklemediğinizde asla görünmez.

Kameraya ya da Mikrofona Ulaşan Uygulamaları Nasıl Görürüz?

Noktaları gördüğünüz zaman kontrol merkezini aşağı indirirseniz, yeşil ya da turuncu noktanın neden çıktığı konusunda anında bilgi alabilirsiniz. Fakat daha detaylı gösterime ulaşmak isterseniz bu durumda da yenilenmiş olan gizlilik menüsünü kullanacaksınız.

  • Ayarlar” alanına ulaşın.
  • “Gizlilik” menüsüne girin ve tüm uygulama verilerini görüntüleyin.

iOS 14 ile gelen yeşil, turuncu nokta uyarı sistemi uygulamaların bizleri izinsiz izlemesinin önüne geçecek. Ama şunu da unutmayın burada gözüken uygulamalar illa ki casus yazılım anlamına gelmez. Mesela WhatsApp ile fotoğraf çekerken, uygulama kameranıza erişecek. Bunun için uyarının nedenini tespit etmek daha önemli.